Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

МУДРІСТЬ І ГОРДІСТЬ КАВКАЗЬКИХ ГІР

Мандруючи мистецькою Європою з півдня на північ, із заходу на схід, неможливо не зазирнути в ті куточки Закавказзя, які географічно лише частково належать до Європи, проте перебувають в її культурному контексті і створюють багатогранний мистецький образ. Про це свідчить і той факт, що Грузія та Вірменія є членами Ради Європи.

1. Ілюстрація І. Тоїдзе до поеми Ш. Руставелі «Витязь у тигровій шкурі»

2. Пам'ятник Давиду Сасунському. Вірменія, Єреван

СИЛА ПОЧУТТІВ У СПІВАХ, ТАНЦЯХ І ТВОРЧОСТІ КОМПОЗИТОРІВ

Особливо проникливо серед гірських вершин Кавказу лунає грузинське багатоголосся. Грузинську пісню називають природним акустичним дивом. Кожен регіон має свої пісні зі своєю мелодикою, гармонією, своїм темпераментом і майже нерозгаданими способами голосового звуковидобування. У грузинських піснях усі голоси максимально самостійні, але в кінці пісні вони зливаються; в цьому немовби виявляється характер грузинського народу — єдність через яскраву індивідуальність, міцність духу через багатоманіття імпровізації.

Поміркуйте, чому виконавцями грузинських пісень є переважно чоловіки. Порівняйте особливості грузинського й українського багатоголосся в народних піснях.

Не менш загадковими є грузинські танці. Національний балет Грузії «Сухішвілі» дбайливо зберігає автентичні танці. У віртуозній хореографічній лексиці складністю й емоційністю вирізняється чоловіче виконання на кінчиках пальців або обертання на колінах по колу.

Поміркуйте, як пов'язані природа країни і хореографічна лексика та сюжети танців Грузії.

Красу і самобутність народної музики Вірменії відкрив світу Комітас (1869-1935) — видатний композитор, фольклорист, диригент хору, виконавець і пропагандист вірменської народної музики (справжнє ім'я Согомон Согомонян).

Він обійшов усю багатоетнічну Вірменію, записав і обробив понад чотири тисячі вірменських, курдських, перських, турецьких пісень. Особливу увагу композитор приділив написанню духовних творів, серед яких шедевр для чоловічого хору «Патараг» («Літургія»).

1. Ніко Піросмані. Застілля

2. Грузинський чоловічий хор

3-4. Національний ансамбль танцю Грузії «Сухішвілі»

Доля Комітаса була трагічною, віддзеркалюючи історію Вірменії, яка пережила геноцид. Більшість рукописів втрачено або розпорошено по всьому світу. Проте його мистецтво вражало визначних композиторів-сучасників, серед яких Каміль Сен-Санс, Клод Дебюссі. «Я назавжди залишусь у полоні його музики»,— сказав про Комітаса і його молодший сучасник Арам Хачатурян.

Про музику Арама Хачатуряна (1903-1978) кажуть, що вона випромінює сонячне світло. «Я писав ніби на хвилі щастя, перебуваючи в радості»,— так композитор сказав про свій Концерт для скрипки з оркестром, який присвятив всесвітньо відомому скрипалю Давиду Ойстраху. Хачатуряну вдалося поєднати традиції класичного концерту з ліричними інтонаціями вірменських пісень та енергійних танцювальних ритмів.

Чому Концерт А. Хачатуряна для скрипки з оркестром називають «гімном життю»?

Дізнайтесь про інтерпретації балету А. Хачатуряна «Спартак» на світовій сцені.

До скарбниці шедеврів всесвітньої нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО увійшли грузинське багатоголосся і вірменська музика, виконувана на інструменті дудук.

5. Комітас (Согомон Согомонян)

6. Вірменський дудук

7. Л. та О. Тихомирови. Арам Ілліч Хачатурян

8. Сцена з балету «Спартак». Національна опера України

ЗАВДАННЯ:

• Перегляньте відеозаписи виступів артистів хореографічних колективів народного танцю Грузії. Опишіть найхарактерніші елементи.

• Послухайте, як звучить дудук. Доберіть епітети, щоб описати характерний тембр інструмента.

Порівняйте образність творів Комітаса (за вибором) і мелодій, виконуваних на інструменті дудук. Чи почули ви в них щось спільне?

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Проведіть фестиваль-вернісаж живописних, графічних, скульптурних творів тощо на тему «Музика Кавказьких гір». Влаштуйте творчу майстерню безпосередньо під час звучання музики, а музичний твір оберіть колективно.

ПОДОРОЖУЄМО САМОСТІЙНО

• На цьому наша подорож країнами Європи не завершується. Продовжіть її самостійно. Оберіть за власним бажанням тему, присвячену іншим європейським країнам. Можливо, вам допоможуть запропоновані нами:

Архітектурні принади Португалії

Білоруський ансамбль «Пісняри» під керівництвом В. Мулявіна

Вишивка «болгарським хрестом»: шкільний ярмарок

Георг Отс — видатний естонський баритон

«Жок» — молдавський танець та ансамбль

Килимарство Румунії

Кишеньковий годинник — витвір швейцарських ювелірів

М. Чюрльоніс: живописна музика і музичний живопис

Я. Сібеліус — музичний символ Фінляндії

Про що замислилася Русалочка із Копенгагена?

• Упізнайте митців за портретами. До яких країн Європи належать ці особистості? Назвіть їхні найвідоміші твори.