Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

РОСІЯ МИСТЕЦЬКА

Росія протягом історії уславилась православною іконою і фресками, створеними самобутніми художниками Андрієм Рубльовим і Феофаном Греком; великою літературою О. Пушкіна, Ф. Достоєвського, А. Чехова, Л. Толстого, С. Єсеніна; новаторством у драматичному театрі, пов'язаним з іменами режисерів К. Станіславського, В. Мейєрхольда — творця театральної «біомеханіки», Є. Вахтангова, С. Міхоелса, Г. Товстоногова, Ю. Любимова, сузір'ям драматургів і акторів, художників, кінематографістів, балетом і оперою.

1. А. Рубльов. Архангел Михаїл із Деісусного чину «Звенигородський»

2. Краєвиди Великого Новгорода

ПРОГУЛЯНКИ САНКТ-ПЕТЕРБУРГОМ

Архітектура міста — це його історія, вкарбована в камені. Орієнтований на західноєвропейську культуру цар Петро І, за висловом О. Пушкіна, «прорубав вікно в Європу», і у 1703 р. заснував нову столицю на північному заході країни. Особливістю забудови стало регулярне планування і пристосованість до природного середовища.

Поступово Петербург став справжнім містом-музеєм світового значення. У Петербурзі насолоджуємось гармонійним поєднанням архітектурних стилів, які змінювали один одного: бароко, класицизм, еклектика, модерн.

Серед величезної кількості архітектурних шедеврів міста особливо вирізняється Зимовий палац, збудований у 1754-1762 рр. на замовлення цариці Єлизавети Петрівни як офіційна зимова резиденція російських імператорів.

Творець цього диво-палацу — архітектор італійського походження Франческо Бартоломео Растреллі (1700-1771). Він був найвидатнішим представником російського бароко, що розквітло у часи правління дочки Петра І. Таке бароко називають «єлизаветинським», або «растреллієвським».

В архітектурно-декоративному вирішенні Зимового палацу яскраво втілені характерні риси стилю: урочиста ритмічність пластичних елементів, пишність декоративного оздоблення, дво- і триколірне забарвлення фасадів із застосуванням позолоти.

Зимовий палац — частина музейного комплексу «Державний Ермітаж», одного з найбільших музеїв світу.

Розгляньте в художніх виданнях та під час віртуальної музейної екскурсії твори мистецтва, що експонуються в Ермітажі.

3. Е. Фальконе. Пам'ятник Петру І («Мідний вершник»). Санкт-Петербург

4. Фасад Зимового палацу з боку Двірцевої площі

5. Галерея героїв війни 1812 р. Зимовий палац

Серед живописних скарбів Ермітажу — шедеври старих майстрів: Леонардо да Вінчі, Рафаеля, Антоніса ван Дейка, Рембрандта ван Рейна, Томаса Гейнсборо, Франсіско Гойї та ін.

Особлива гордість Ермітажу — одне з найбагатших світових зібрань живопису імпресіоністів і постімпресіоністів: полотна Клода Моне, Огюста Ренуара, Поля Сезанна, Вінсента Ван Гога, Поля Гогена, Анрі Матісса. А поціновувані модернізму побачать твори Пабло Пікассо, Казимира Малевича та інших художників, які винайшли нові форми і напрями мистецтва.

Є в Санкт-Петербурзі і зовсім невеличкий музей, який ми з вами не можемо оминути. Ви знаєте, що зі столицею колишньої Російської імперії пов'язані щасливі і сумні сторінки життя Тараса Григоровича Шевченка. Тут він був визволений з кріпацтва, закінчив Академію мистецтв, написав перші картини, видав перші поезії. З цього міста відбув на заслання і сюди ж повернувся. В Академії мистецтв Шевченку надали кімнату, де він жив, працював і де помер.

Які видатні діячі мистецтва посприяли визволенню Т.Г. Шевченка з кріпацтва?

У 1964 р. там відкрито Меморіальну майстерню-музей Т.Г. Шевченка, де ми побачимо унікальні експонати: офорти «Притча про виноградаря» (з картини Рембрандта) і «Вірсавія» (з картини Карла Брюллова), за які Шевченко у 1860 р. отримав звання академіка гравюри.

1. Л. да Вінчі. Мадонна Літта

2. Рембрандт ван Рейн. Флора

3. Російська академія мистецтв. Санкт-Петербург

У різний час в Санкт-Петербурзі було встановлено кілька пам'ятників Тарасу Шевченку. Останній із них подарований місту всесвітньо відомим канадським скульптором українського походження Лео Молом, який свого часу теж навчався в Петербурзькій академії мистецтв. Урочисте відкриття пам'ятника відбулося 2000 р., а згодом і площа, на якій його встановлено, названа іменем Шевченка.

ЗАВДАННЯ:

• Які ще визначні архітекурні споруди, пам’ятники Санкт-Петербурга вам відомі? Влаштуйте у класі виставку «Парад шедеврів» з репродукцій, фотографій, малюнків визначних куточків міста.

• Пригадайте: архітектуру недаремно називають «музикою, що застигла у камені». З якою музикою у вас асоціюється Зимовий палац?

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Уявіть себе куратором мистецьких проектів, який готує виставку творів образотворчого мистецтва з колекцій Ермітажу. На основі глибшого ознайомлення з ними продумайте тематику виставки, доберіть твори. Підготуйте запрошення і каталог.