Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

НА УГОРСЬКИХ БЕРЕГАХ ДУНАЮ

Угорщина — країна, через яку здійснюються зв'язки між європейськими країнами і країнами Близького Сходу. На її території збереглися пам'ятки мистецтва скіфів і кельтів, досі звучить музичний фольклор, в якому використовуються старовинні народні струнні інструменти — кобоз і лютня, а провідні акторки та актори Єва Руткаї, Марі Терьочик, Іван Дарваш — відомі на весь світ.

1. Пам’ятник королю Андрашу та королеві Анастасії Ярославні. Тихань

2. Краєвиди Будапешта

ПРОГУЛЯНКА БУДАПЕШТОМ

Столиця Угорщини Будапешт — справжній архітектурний красень. Його «архітектурне обличчя» формувалося протягом другої половини XIX ст.

У той час з'явилися такі визначні споруди, як Королівський палац на території Будайського замку (1890-1904, архітектори М. Ібл та А. Гаусман), Базиліка Святого Стефана (1848-1905, архітектори Й. Хільд і М. Ібл) та «візитівка» Будапешта — будівля парламенту на березі Дунаю (1885-1904, архітектор І. Штейндль).

Парламент Угорщини має вигляд розкішного палацу. Це найбільша споруда країни. Вона перевершила розмірами навіть британський парламент, який був взірцем для архітектора Імре Штейндля. Урочисті фасади парламенту прикрашені статуями угорських і трансільванських правителів, славетних воїнів. Інтер'єри пишно оздоблені мозаїчними панно, вітражами та позолотою. У центрі будівлі, під куполом, розташований головний шістнадцятикутний зал, де разом з іншими реліквіями зберігається найбільший скарб держави — священна корона.

Порівняйте споруди парламентів в Будапешті і в Лондоні. Який справляє на вас більше враження? Художні ознаки якого архітектурного стилю використані у їх побудові?

Визначною пам'яткою архітектури є й Велика (центральна) синагога, збудована 1859 р. відомим віденським архітектором Людвігом Ферстером,— найбільша діюча синагога в Європі. Це двоповерхова будівля у змішаному візантійсько-мавританському стилі, з двома баштами, увінчаними куполами, прикрашена по периметру орнаментальними рельєфами. Її розкішно оформлений внутрішній простір вміщує близько 3000 чоловік.

1. Королівський палац. Будапешт

2. Будівля парламенту Угорщини. Будапешт

3. Фрагмент інтер'єру парламенту

4. Велика синагога. Будапешт

5. Інтер'єр синагоги

6. Фрагмент декоративного оздоблння фасаду синагоги

7. Меморіал «Туфлі на набережній Дунаю»

На органі синагоги виконували свої твори видатні композитори француз Каміль Сен-Санс і угорець Ференц Ліст.

Поміркуйте над значенням збереження і дбайливого ставлення до культових споруд різних релігій. Яким чином це сприяє взаєморозумінню між народами, що проживають в одній країні, і збагаченню культури цієї країни?

В історії Угорщини були трагічні сторінки, які знайшли відображення у творах мистецтва. Неподалік від парламенту є незвичайний пам'ятник — «Туфлі на набережній Дунаю». Це 60 пар чоловічого, жіночого і дитячого взуття, відлиті з чавуну,— точні копії моделей, які носили в 40-х роках XX ст. Вони зроблені настільки реалістично, що складається враження, ніби люди щойно роззулися і кудись пішли. Угорські фашисти, які страчували євреїв у Будапешті, зв'язували своїх жертв по 60 чоловік (тому й така кількість взуття), стріляли в першого, і за ним весь людський ланцюг падав у Дунай (так заощаджували кулі). Перед стратою засуджених примушували знімати взуття, яке потім продавали на чорному ринку.

Цей вражаючий меморіал відкрили 16 квітня 2005 р. у Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. Ідея пам'ятника належить кінорежисеру Кену Тогаю, а втілив її скульптор Дьюла Пауер.

ЗАВДАННЯ:

• Які пам'ятники і архітектурні споруди Будапешта вам найбільше сподобалися і запам'яталися? Чим саме? Сформулюйте свої враження і поділіться ними з однокласниками.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

У чому, на вашу думку, перевага такого пам'ятника, як «Туфлі на набережній Дунаю» над великими монументами? Напишіть невеликий твір-роздум на цю тему.

МУЗИЧНА МОЗАЇКА: В УГОРСЬКИХ РИТМАХ

Засновник національної професійної угорської музики Ференц Ліст (1811-1886) є одним з найвизначніших митців XIX ст.: композитор, піаніст, диригент. Насправді Ф. Ліст рано залишив рідну землю і лише періодично відвідував її. Але Угорщина вважає його музику символом патріотичного підйому і гордістю нації. На його концерти публіка приходила в національних костюмах.

Особливе місце у спадщині Ліста посіли твори романтико-героїчного пафосу. Митець уперше показав світу красу і велич народної угорської музики. В «Угорських рапсодіях» відчувається вплив танців чардаш і вербункош.

Які особливості жанру рапсодії вам відомі?

Знайдіть у різних джерелах інформацію про особливості музичної мови і виконання чардашу. Заспівайте українську народну пісню «Сусідко» («Заспіваймо пісню веселеньку»). Чи не нагадує вона вам чардаш? Як ви гадаєте, чим?

Прагнучи синтезу літературних, живописних, архітектурних образів, Ф. Ліст створив жанр симфонічної поеми («Прелюди», «Мазепа», «Орфей»).

Ф. Ліст не мав собі рівних і як геніальний піаніст-віртуоз, здійснив революцію у техніці фортепіанної гри, але — найголовніше — підкорив віртуозність художній виразності. Саме він став першим, хто почав виступати із сольними концертами, відділивши публічний концерт від салонного музикування.

У зв'язку з чим на Контрактовому будинку Києва відбувалися концерти? Як це характеризує мистецьке життя міста XIX ст.? В яких ще європейських країнах виступав Ференц Ліст?

Узимку 1847 р. відбулися концерти Ф. Ліста в Києві: в Контрактовому будинку на Подолі, Університеті св. Володимира; згодом його фантастичну гру почули в Єлисаветграді, Житомирі, Немирові, Бердичеві, Кременці, Львові, Одесі, Миколаєві, Чернівцях. У Києві Ф. Ліст познайомився з коханням свого життя княгинею Кароліною Вітгенштейн. У її маєтку у Воронинцях (нині Вінницька обл.) композитор створив фортепіанний цикл «Колоски, зібрані після жнив у Воронинцях» на теми мелодій, які почув в Україні.

1. В. фон Кульбах. Портрет Ференца Ліста

2. Меморіальна дошка на фасаді Контрактового будинку в Києві на честь концерту Ф. Ліста

3. Франц Легар

4. Імре Кальман

5. Сцена з оперети Ф. Легара «Весела вдова». Одеський театр музичної комедії

6. Сцена з оперети І. Кальмана «Сільва». Кропивницький музично-драматичний театр

7. Бела Барток

Чардаш — традиційний угорський народний танець. Його назва походить від угор. csarda — заїжджий двір, корчма.

Вербункош — стиль угорської танцювальної музики, в основі якої чоловічий танець «Вербунк». Назва «вербунк» походить від німецького слова werben, що означає вербувати: цей танець виконували на пунктах вербування й на проводах до війська.

Збираючи фольклор різних народів, Бела Барток записав і близько 80 українських пісень, створюючи обробки.

Складаючи музичну карту Угорщини, полинемо у стихію оперети. Франц Легар (1870-1948) та Імре Кальман (1882-1953). Імена цих угорських композиторів поряд із уже знайомим ім'ям Йоганна Штрауса-сина склали трійку «титанів» віденської оперети.

Творчість Легара принесла віденській опереті міжнародне визнання. Самого ж композитора на весь світ уславила знаменита «Весела вдова», що завдяки винахідливості мелодій, гармоній і ритмів, стрімкій драматургії, блискучим характеристикам образів і ситуацій, пишності й багатству ефектної оркестрової партитури відкрила нову епоху в історії цього жанру. Музична мова оперет Ф. Легара щедро насичена віденським й угорським колоритом, російськими, іспанськими, польськими, китайськими інтонаціями.

«Принцеса цирку», «Фіалка Монмартру», «Графиня Маріца», «Баядера», «Королева чардашу» («Сільва») ... Автор цих всесвітньо відомих оперет — Імре Кальман. Його творчість — вершина розквіту жанру віденської оперети. В оперетах Кальмана панує феєрична стихія угорських мелодій.

Сучасником І. Кальмана і Ф. Легара був також видатний і всесвітньо відомий угорський композитор і фольклорист Бела Барток (1881-1945).

Особливістю його музичних відкриттів, що викликають світовий інтерес і мають чимало послідовників, є дуже цікаві поєднання фольклорних мотивів та ідеї математичних розрахунків тону. Піаністи різних країн із задоволенням грають п'єси Бели Бартока з циклу «Мікрокосм».

ЗАВДАННЯ:

• Дізнайтесь, які оперети Ф. Легара та І. Кальмана є в репертуарі українських театрів. Прослухайте фрагменти оперет (за вибором): вальс з оперети Ф. Легара «Весела вдова», дует Едвіна і Сільви з оперети І. Кальмана «Сільва», арія містера Ікс з оперети І. Кальмана «Принцеса цирку». Чи відповідають вони вашим естетичним смакам?

З'ясуйте, з якими місцями в Україні пов'язано ім'я Бели Бартока.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Складіть екскурсійний маршрут «Дорогами Ференца Ліста», присвячений подорожі композитора Україною. «Озвучте» екскурсію музикою Ліста. Використайте для проведення екскурсії вірш Ліни Костенко «Ліст». Чи відчуваєте ви в ньому атмосферу тогочасних публічних концертів?