Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

РОМАНТИЧНА ЧЕХІЯ

Вам цікаво побачити найбільший замок у світі? Для цього потрібно відвідати столицю Чеської Республіки Прагу — одне з найкрасивіших міст Європи. Фортеця «Празький Град», де розташована резиденція чеського президента, і є цим замком.

Прага вражає не лише старовиною. Там натрапимо і на ультрасучасну архітектуру і скульптуру, об яку «розбиваються» канони та стереотипи, що аж ніяк не порушує величну красу старовини. Знайомлячись з мистецтвом Чехії, переконаємося в тому, що креативність і винахідливість притаманні її музиці, літературі, хореографії. Збереження традицій разом з потягом до новаторства формують особливий романтизм чеського мистецтва, дарують незабутні враження від знайомства з творчістю Франца Кафки, Альфонса Мухи, Антоніна Дворжака та багатьох інших митців.

1. Д. Черні. Голова Франца Кафки. Прага

2. Будинок, що танцює. Прага

3. Празький Град

КРАСА I ВЕЛИЧ НАД ВОДАМИ ВЛТАВИ

Празький Град — символ Праги і найважливіше історичне місце всієї Чехії. Увійшовши до замку через барокові ворота XVIII ст., прикрашені скульптурами титанів, опинимося у справжньому архітектурно-мистецькому заповіднику. На його території — понад 50 пам'яток історії та архітектури різних епох: музеї, старовинні будівлі і вулички, мальовничі сади.

Окрасою Празького Граду є Кафедральний собор Святого Віта — шедевр архітектури готичного стилю. Його будівництво почалося 1344 р., а закінчилося тільки на початку XX ст. Споруда вражає масштабом. Її довжина — 124 м, а висота головної (Великої) башти — 96,5 м. Три портали Кафедрального собору багато оздоблені скульптурами, кам'яними і бронзовими барельєфами.

Поміркуйте над тим, чи важлива висота для посилення художньої виразності готичної споруди. Поясніть свою думку.

Золоту браму (південний парадний вхід з боку королівського палацу) прикрашає унікальне, викладене на золотому тлі панно XIV ст.— мозаїка «Останній суд» (кінцевий суд Христа над душами людей).

Завдяки висоті і розташованим на рівні другого ярусу великим вікнам Собор Святого Віта вгорі осяяний світлом, що надає легкості всьому внутрішньому простору. Готичні стрілчасті арки додатково посилюють відчуття нестримної спрямованості вгору.

Портал — вхід до монументальної споруди, переважно храму, що має багате скульптурне оздоблення.

Барельєф (від франц. bas-relief — низький рельєф) — різновид скульптурного випуклого рельєфу, в якому зображення виступає над площиною не більше, ніж на половину об'єму (якщо більше, то це горельєф — високий рельєф).

1. Собор Святого Віта. Прага

2. Інтер'єр собору Святого Віта

3. Портал собору Святого Віта

4. Розетка на фасаді собора Святого Віта

5. А. Муха. Вітраж «Вшанування Святих Кирила та Мефодія» (фрагмент)

6. Мозаїка «Останній суд» на Золотій брамі

Ви знаєте, що готичний собор неможливо уявити без вітражів. Серед створених у різний час вітражів Собору Святого Віта є вітраж роботи Альфонса Мухи — видатного чеського художника і дизайнера кінця XIX — початку XX ст., одного з найяскравіших представників стилю модерн.

Яке значення має синтез мистецтв у створенні художнього образу Собору Святого Віта й інших відомих вам готичних соборів? Назвіть види мистецтва — «учасників» синтезу.

ЗАВДАННЯ:

• Ознайомтеся самостійно з творами Альфонса Мухи. Порівняйте його індивідуальний стиль зі стилем Густава Клімта.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

• Організуйте дискусію на тему «Значення пам'яток архітектури для сучасного міста і його мешканців». Обговоріть питання: «Чим важливі пам'ятки архітектури, на що надихають? Чи потрібно їх зберігати? Чи зберігаються належним чином старовинні будівлі там, де ви проживаєте?». Поділіться думками в соціальних мережах.

• Празький Град — немов маленьке містечко. Дізнайтеся більше про його цікаві куточки, підготуйте ілюстративний ряд (фотографії, роздруківки, малюнки) і укладіть маршрут екскурсії для туристів.

МУЗИЧНО-ТАНЦЮВАЛЬНА МОЗАЇКА

Поетична архітектура Праги вплинула на геніїв Берджиха Сметану (1824-1884) та Антоніна Леопольда Дворжака (1841-1904), представників романтичної епохи, які стали фундаторами чеської національної композиторської школи.

Симфонічна поема Сметани «Влтава» оспівує символ Чехії — горду ріку, природу її берегів, національні свята і звичаї.

У симфонії «З Нового Світу», яку Дворжак написав під час перебування у Сполучених Штатах Америки на замовлення Нью-Йоркського філармонічного оркестру, втілено враження композитора від фольклору індіанців, негритянських спірічуелс.

Запис симфонії А. Дворжака «З Нового Світу» брав із собою на Місяць Ніл Армстронг, американський астронавт, під час польоту «Аполлона-11».

Прага — батьківщина Іржи Кіліана (нар. 1947), всесвітньо відомого майстра сучасної хореографії, якого називають «танцювальний Пікассо».

Кіліан синтезує елементи класичного танцю та хореографії постмодерну, шукаючи нові виразні можливості. Іноді він з доброзичливою посмішкою пародіює класику.

Як, на вашу думку, може виявляти себе постмодерн у танці? Щоб відповісти на це запитання, пригадайте особливості танцю модерн.

1. Пам'ятник Берджиху Сметані. Карлів міст, Прага

2-3. Сцени з постановок І. Кіліана

Симфонічна поема — одночастинний твір для симфонічного оркестру, який утвердився за доби романтизму і в якому в музичних образах утілено програмний зміст (літературний сюжет, живописні образи, філософська ідея, історичні події).

ЗАВДАННЯ:

• Перегляньте відеозаписи постановок Іржи Кіліана (на вибір: «Воскові крила», «Шість танців», «Симфонія Ре мажор»). Дізнайтесь, до музики яких композиторів звертався балетмейстер.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

• Послухайте симфонію А. Дворжака «З Нового Світу». Продумайте сценарний план відеофільму, який можна було б «озвучити» цією музикою.

Напишіть рекламну анотацію до концертного виконання симфонічної поеми Б. Сметани «Влтава» або розробіть ескіз ілюстрованої афіші для зацікавлення слухачів.