Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

НА БЕРЕГАХ ВІСЛИ

Подорожуючи Польщею, відвідаймо стару столицю країни — «королівське місто» Краків. Його історичний центр — Старе Місто в площею Ринок (як і в нашому Львові). Цікаво, що краківська площа належить до найбільших у Європі, і залишається майже незмінною з середини XIII ст. У той час були закладені головні архітектурні пам'ятки Старого Міста — торгові ряди Сукенниці і готичний Маріацький костьол, який височіє над всією площею.

Згадаймо вченого Миколу Коперника, поета Адама Міцкевича, композитора Фредеріка Шопена. Що їх об'єднує? Це — гідність, яка понад усе для справжнього поляка. Наша західна сусідка викликає повагу любов'ю і шаною до власної історії, дбайливим ставленням до пам'яток культури і — спрямованістю у майбутнє, розвитком сучасних напрямів мистецтва.

1. Пам'ятник А. Міцкевичу. Краків

2. Краєвиди Кракова

ХУДОЖНІ ВРАЖЕННЯ У КРАКОВІ

Справжнім скарбом Маріацького костьолу у Кракові є найбільший в Європі вирізьблений з дерева і розписаний готичний вівтар, присвячений Діві Марії. Він налічує 200 фігур, які з великою майстерністю виконав Віт Ствош (1447-1533) — польський та німецький скульптор, живописець, графік, один з найвидатніших митців пізньої готики і Північного Відродження.

У Кракові обов'язково відвідаємо Вавель — пагорб і архітектурний комплекс на березі Вісли. На його території розташовані готичний Кафедральний собор XIV ст. (місце коронації і поховання польських королів) і Королівський замок з безцінною колекцією творів мистецтва і предметів старовини. В архітектурі відчутний італійський вплив. Італійський двір Вавеля дуже схожий на однойменний дворик палацу Корнякта у Львові на площі Ринок.

Подорожуючи віртуально Краковом, замисліться, як багато спільного у мистецтві й культурі різних країн Європи, що, разом з тим, не заважає зберігати національний колорит.

На Вавелі нас чекає зустріч із «Зиґмундом». Так на честь короля Зиґмунда І назвали величезний дзвін, який став одним із національних символів Польщі. Видатний польський живописець XIX ст. Ян Матейко увічнив встановлення дзвону у великому полотні «Підняття Зиґмунда», в якому емоційно і піднесено передав значущість цієї події.

3. Вавельський замок. Гравюра XVI ст.

4. Маріацький костьол і Сукенниці на Ринковій площі. Краків

5. Фрагмент інтер'єру Маріацького костьолу з вівтарем Віта Ствоша

Ян Матейко виявляв значний інтерес до України. В його доробку є два масштабних живописних твори на теми української історії: «Вернигора» та «Богдан Хмельницький з Тугай-беєм під Львовом».

1. Вавельський замок у наш час

2. Італійський двір Вавельського замку

3. Л. да Вінчі. Портрет Чечилії Ґаллерані («Пані з горностаєм»)

4. Ян Матейко. Підняття Зиґмунда

5. Ян Матейко. Діти художника

Чому у Польщі пишаються Яном Матейком? Дізнайтеся більше про його творчість.

Насамкінець скористаємося унікальною нагодою побачити один з шедеврів Леонардо ді Вінчі — портрет Чечілії Ґаллерані («Пані з горностаєм»). Він зберігається в колекції музею князів Чарторийських. Це єдина в Польщі картина генія епохи Відродження і один з чотирьох жіночих портретів, включно зі знаменитою Джокондою, які він створив за все життя.

ЗАВДАННЯ:

• Розшукайте інформацію про картини Яна Матейка, присвячені Україні. Дослідіть, ким був Вернигора і що робили Богдан Хмельницький і Тугай-бей під Львовом.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Намалюйте замок, який ви б хотіли побудувати для себе.

МУЗИЧНА МОЗАЇКА

У 1810 р. неподалік Варшави, у містечку Желязова Воля народився Фредерік Шопен (1810-1849), великий польський композитор, блискучий піаніст і геній романтизму, «польський Моцарт», основоположник польської національної композиторської школи.

Шопен був змушений у 19 років нелегально залишити Польщу, яка перебувала тоді під російським ярмом. Друзі, наче передрікаючи, що Фредерік не повернеться, подарували йому кубок з рідною землею...

Значну частину свого короткого життя композитор мешкав переважно у Франції, здобув славу як композитор і піаніст. Проте його думки линули до рідної країни, а серце таки повернулося додому після смерті композитора і було замуровано в колоні Костьолу Святого Хреста у Варшаві.

Всі твори Шопена написані для улюбленого інструмента — фортепіано або ж для фортепіано з оркестром (наприклад, концерти): прелюдії, мазурки, полонези, вальси, експромти, ноктюрни, етюди, скерцо, балади, сонати.

Поновіть у пам'яті особливості згаданих музичних жанрів.

Кожен із цих жанрів Шопен позбавив буденності й побутовості; він створив жанр фортепіанної балади, драматизував танці. «Революційний етюд» Шопен написав на єдиному диханні під враженням болісної звістки з дому про розгромлення польського повстання. І записує у щоденнику: «Чи ще не досить злочинів московських?»

6. Балет «Шопеніана». Одеський Національний Академічний театр Опери та Балету

7. Е. Делакруа. Портрет Фредеріка Шопена і Жорж Санд

8. Концерт біля пам'ятника Фредеріку Шопену у Варшаві

Максим Рильський присвятив вірш одному з найзнаменитіших шопенівських вальсів - Вальсу № 7:

Шопена вальс... Ну хто не грав його

І хто не слухав? На чиїх устах

Не виникала усмішка примхлива,

В чиїх очах не заблищала іскра

Напівкохання чи напівжурби

Від звуків тих кокетно-своєвільних,

Сумних, як вечір золотого дня,

Жагучих, як нескінчений цілунок?

Цей вальс став смисловим центром балету «Шопеніана» хореографа М Фокіна.

1. Кшиштоф Пендерецький

2. П. Пікассо. Герніка

У 1959 р. К. Пендерецький надіслав на конкурс молодих композиторів Польщі три свої твори, зашифрувавши їх під девізами. Журі визначило трьох переможців.

І виявилося неймовірне: всі твори-переможці належать одному конкурсанту — К. Пендерецькому.

Як піаніст Шопен створив власний стиль, що називають «Brilliant» («діамантовий»).

Поміркуйте над словами німецького композитора Роберта Шумана: «Твори Шопена — це гармати, приховані у квітах».

Важко уявити XX ст. без музики Кшиштофа Пендерецького (нар. 1933), представника польського музичного авангарду. За масштабністю мислення його порівнюють з Й.С. Бахом і теж називають філософом у музиці. На замовлення ООН К. Пендерецький написав ораторію «Космогонія», побудовану на цитатах давніх і сучасних філософів про Всесвіт і світобудову.

Майстер боляче переживає суперечності нашого часу і втілює їх у звуках. Світову славу К. Пендерецьому приніс твір «Трен» («Плач за жертвами Хіросіми») (1960). Музика відтворює емоційні стани людини у хвилини атомного вибуху.

ЗАВДАННЯ:

• Опишіть враження, яке на вас справила музика Шопена. Як, на вашу думку, в ній відображено драматичну долю композитора?

Послухайте «Плач за жертвами Хіросіми» К. Пендерецького. Чи можна порівняти його образи зі смислами, закладеними в картині П. Пікассо «Герніка»? (Уточніть, які події спонукали художника до написання картини.)

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Перегляньте балет «Шопеніана», створений на початку XX ст. хореографом М. Фокіним. Дослідіть, які твори використав хореограф. Обговоріть у класі, як змінилася виразність творів в оркестровому звучанні порівняно з фортепіанним. Риси якого стилю ви відзначаєте в хореографії?