Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

НОРВЕЗЬКІ ЕКСПРЕСІЇ

Країна з добре розвинутою промисловістю, значущим внеском у дослідження Арктики і Антарктики (Ф. Нансен, К. Ларсен, Л. Кристенсен) подарувала світові стародавню скальдичну поезію і музику, яскраві зразки функціоналізму в архітектурі, твори прикладного мистецтва — ковані вироби з металу, виточені з дерева, унікальні зразки ткацтва.

Географічне розташування Норвегії, сповнена суворої краси і величі природа, вочевидь, вплинули на світовідчуття нащадків вікінгів, що виявило себе в музиці, літературі, образотворчому мистецтві. Правдивість драматурга Генріка Ібсена, романтична наповненість творів композитора Едварда Гріга, емоційний максималізм живопису Едварда Мунка і масштабність ідей скульптора Густава Віґеланда — все це внесок Норвегії в художню скарбницю людства.

1. Ратуша. Осло

2. Оперний театр. Осло

РОЗДУМИ ПРО ЖИТТЯ, ЛЮБОВ І СМЕРТЬ У ФАРБАХ І КАМЕНІ

Подорожуючи Норвегією, відвідаємо музей найзнаменитішого норвезького художника Едварда Мунка (1863-1944) в Осло. Від його творінь лине енергія, з якою митець прагнув передати максимальну напругу людських емоцій, почуттів, психологічних станів.

Мистецтво Е. Мунка — найбільш значний внесок Норвегії в загальноєвропейську художню скарбницю. Він вплинув на розвиток модернізму XX ст. і вважається родоначальником експресіонізму.

Пригадайте, що вам відомо про експресіонізм в образотворчому мистецтві та його представників. Чим особливий цей художній напрям?

Окрім творів символістсько-містичного характеру, Мунк писав пейзажі і портрети. Із всесвітньо відомих його картин — «Поцілунок», «Зоряна ніч», а також серія автопортретів від молодого віку до старості, в яких наче відображена психологічна біографія художника.

Вам добре відома картина «Крик» (перша назва «Відчай»), яку сам художник назвав «поемою про життя, любов і смерть». Зображення охопленої жахом людини з цієї картини стало одним із найбільш упізнаваних образів у мистецтві, свого роду «маніфестом» експресіонізму.

Яке ваше особисте враження від цієї картини? Можливо, вона вам подобається, а можливо — викликає неприйняття. Відчуйте свою емоцію і спробуйте пояснити її.

3. Е. Мунк. Автопортрет

4. Е. Мунк. Зоряна ніч

5. Е. Мунк. Повний місяць

6. Е. Мунк. Крик

Емоції людини, вічні питання сенсу життя творчо досліджував і видатний норвезький скульптор Ґустав Віґеланд (1863-1943).

Завдяки титанічній праці майже у півжиття Віґеланд створив диво — парк скульптур в Осло, у Центральному Королівському парку Фроґнер. Це понад 200 скульптур, виконаних з граніту, бронзи, кованого заліза. Ландшафтний дизайн парку також спроектований Віґеландом.

Більшість статуй і скульптурних груп зображують людей в типових життєвих ситуаціях, під час різних занять — бігу, боротьби, танців, ігор. Кожна з них передає емоції і почуття з глибоким філософським підтекстом.

Існування людини на Землі трактується митцем як мить у вічному колооберті життя, в якому немає початку і кінця. Про це свідчить визначна пам'ятка парку — бронзова скульптура «Колесо життя», символ вічності, втілений у вигляді динамічної гірлянди людських фігур.

Чи є, на ваш погляд, у скульптурах Віґеланда ознаки експресіонізму?

На найвищому місці парку встановлена вражаючих розмірів скульптура «Моноліт», вирізьблена з цілісного гранітного блоку. «Моноліт» виглядає як плетиво з людських тіл, що піднімається до небес. Це композиційно-змістовий центр усього комплексу, його кульмінація (від лат. culmen — вершина — момент найвищого напруження, піднесення у розвитку чого-небудь).

Парк Віґеланда — найбільше зібрання скульптур одного художника під відкритим небом, об'єднаних ідейним задумом, аналогів якому немає у світі.

1. Парк скульптур Віґеланда. Осло

2. Ґ. Віґеланд. Коло життя

3. Ґ. Віґеланд. Моноліт

ЗАВДАННЯ:

• Пофілософствуйте на тему сенсу життя людини. Чи зрозумілою для вас є надмірна гострота переживань Едварда Мунка? Чи поділяєте ви погляди на життя Ґустава Віґеланда? Поміркуйте над тим, для чого живете особисто ви.

• Поясніть значення терміна «кульмінація» стосовно образотворчого мистецтва.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Пригадайте подію або враження у вашому житті, яке викликало у вас сильну емоцію. Спробуйте передати її за допомогою фарб на полотні (папері, картоні тощо) в дусі експресіонізму. Дайте волю почуттям і сміливо експериментуйте. Можете використовувати як фігуративний, так і абстрактний метод зображення.

МУЗИКА ПІВНІЧНИХ ФІОРДІВ

Музика Едварда Гріга (1843-1907), класика норвезького мистецтва, представника романтизму, ніби народжується з природи рідної йому Норвегії, її легенд, пісень давньоскандинавських поетів — скальдів, пастуших мелодій, фольклорних оповідей про мешканців підземного світу — кобольдів, гномів, ельфів, тролів, поєднуючись із ліричністю.

Всі разом твори композитора — це узагальнений образ Норвегії. Він мріяв створити самобутнє професійне мистецтво Скандинавії і втілив свою мрію.

В багатьох композиціях відчутна стихія народних свят і норвезьких танців з енергійними ритмами (халлінг, спрінгар, гангар).

У концертах часто звучать фортепіанні п'єси «Хода гномів», «Танець ельфів», «Кобольд», «Ноктюрн», «Поетичні картинки», «Сцени з сільського життя», «Весільний день у Трольхаугені».

Найвідоміші твори Е. Гріга: Концерт для фортепіано з оркестром, музика до драми видатного норвезького драматурга Генріка Ібсена «Пер Гюнт».

Прослухавши твори Е. Гріга, порівняйте світовідчуття композитора з образами і настроями творів композиторів-романтиків інших країн.

Улюбленим народним інструментом норвежців і в наші дні залишається скрипка. Саме особлива норвезька народна скрипка хардінгфеле супроводжує усі танці — парні і хороводні, швидкі і повільні.

Назва найпоширенішого веселого парного тридольного танцю спрінгданс означає «танцюю, підстрибуючи». Він досить віртуозний, зі складними обертаннями на одному місці.

«Гангар» є старовинним парним норвезьким танцем поважного, «церемонного» характеру.

Найулюбленішим на селянських святах є халлінг — сольний чоловічий танець, справжнє змагання найбільш досвідчених танцівників, які демонструють свою спритність. Рухи халлінга імпровізаційні, але вимагають акробатичної майстерності: перевертання в повітрі, обертання на одній нозі та ін.

Спробуйте уявити ці танці і «відчути» їхню атмосферу в музиці Е. Гріга.

4. Едвард Гріг

5. Пам'ятник Грігу. Берген

6. Танець халлінг

ЗАВДАННЯ:

• Прослухайте згадані твори Едварда Гріга (за вибором). Опишіть характерні інтонації, які ви почули в мелодіях цих творів.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Знайдіть у інтернет-мережі і перегляньте два дитячі мультиплікаційні фільми, де звучить музика Е. Гріга («У печері гірського короля», «Гноми і гірський король»). Порівняйте втілення музики авторами фільмів. Буде цікаво порівняти власні враження із думкою молодших дітей.