Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

НА БРИТАНСЬКИХ ОСТРОВАХ

Велика Британія — острівна держава, яка першою з європейських країн поетично описала море і першою в Західній Європі почала будувати дерев'яні дахи.

Риси мешканців цієї країни — персональна свобода, свобода висловлювань, свобода релігійного самовизначення, здатність до компромісу, недовіра до демагогії і віра у правила чесної гри, любов до старомодних вітрин магазинів на центральних вулицях міст і незмінної протягом багатьох років форми одягу школярів...

Острівне розташування Великої Британії вплинуло і на її мистецьку самобутність. Англія і Шотландія, Північна Ірландія і Уельс мають власні звичаї, традиції, характер, які в сукупності утворюють загальне «мистецьке обличчя» країни.

1. Біг Бен. Лондон

2. Британська группа «The Beatles» — символ рок-музики

«АНГЛІЙСЬКІСТЬ» У ЖИВОПИСІ І ХУДОЖНЬОМУ ПЕРЕТВОРЕННІ ПРИРОДИ

Мистецтво Великої Британії яскраво відобразило особливий англійський характер, що найяскравіше представлено у творчості Вільяма Хогарта (1697-1764), Джошуа Рейнольдса (1723—1792), Джона Констебля (1776-1837).

Вільям Хогарт обрав темою творчості правду і буденність, оповідаючи в сюжетних картинах неприкрашені життєві історії. Сатирична серія Хогарта з шести картин «Модний шлюб» уперше в Англії висміювала звичаї «вищого світу». У гравюрі «Вулиця пива» все наповнено хмільною радістю, а в «Провулку джину» бачимо жахи пияцтва.

Поміркуйте над тим, чи потрібно у мистецтві наочно показувати приклади людської жорстокості, як то робив Хогарт у деяких своїх творах. Обґрунтуйте думку.

Стриманим і розсудливим, подібно до характеру самих англійців, є портретне мистецтво Джошуа Рейнольдса, якого вважають засновником справжньої англійської школи живопису. Його герої — видатні особистості свого часу, а також прості люди. Художник тонко відчував індивідуальні особливості кожної моделі і майстерно відтворював їх засобами живопису.

Чим, на вашу думку, цікавий і цінний портретний жанр? Про що ми, люди XXI ст., можемо дізнатися і що можемо відчути, розглядаючи твори Рейнольдса та інших портретистів минулого?

Джон Констебль любов до країни передавав у чудових пейзажах. Він ніколи не прагнув відвідати Італію або Париж. «Основою» будь-якого пейзажу Констебль вважав небо. А головним образом, що давало йому насолоду, були хмари. В картинах Констебль акцентував цікаві для нього атмосферні явища.

1. В. Хогард. Продавщиця креветок

2. Дж. Рейнольдс. Портрет сестер Волдгрейв

3. Дж. Констебль. Гребля й млин у Дедхемі

4. Дж. Констебль. Собор у Солсбері. Вид з Єпископського саду

Значним є внесок Великої Британії у розвиток садово-паркового мистецтва. На законах гармонії, спокою, які досягаються цілеспрямованим розподілом світла і тіні, виник англійський стиль саду. Такий сад призначений для відпочинку й усамітнення. «Природність» — головна ознака такого саду. Англійці впорядковують природу, зберігаючи враження натуральності: «правильні» прямі доріжки поступаються місцем «неправильним», «наче природним» стежкам, штучні водойми виглядають як береги озер або річок. З'являються крихітні пагорбки, вільно розкидані групи дерев, що ростуть у природному безладі. Замість фонтанів — водоспади та струмки.

Що, на вашу думку, є спільного у садово-паркового і образотворчого мистецтв?

Сад був оточений «живою» огорожею з дерев і чагарника. Саме англійці «винайшли» газон та бордюр з трав'янистих рослин.

Стиль романтизму, що утвердився у другій половині XVIII — на початку XIX ст., зумовив перехід саду в парк. Огорожа зникає, і парк непомітно переходить у навколишню місцевість. До числа «англійських» належать відомі парки України: «Софіївка» в м. Умань і Воронцовський парк в м. Алупка.

Поміркуйте, яка музика могла б тихо звучати під час вашої прогулянки англійським парком для створення відповідного настрою. Поясніть свій вибір.

5. Сади Уїлтон-хауса

6. Парк у Кларемонті

7. Парк Стоурхед

8. Ландшафтний парк. Бат

Газон — це площі, вкриті однаковою низько скошеною травою суцільно або із включенням поодиноких рослин, груп, квітникових клумб, що височіють над трав'янистим покровом. В англійських садах величезні газони оточують будинки суцільною зеленою ковдрою. Гармонійно зливаючись із навколишньою природою, вони є частиною загального пейзажу.

Бордюр — смуга зелених насаджень обабіч доріжки, з країв майданчиків.

ЗАВДАННЯ:

• Підготуйтесь до бесіди на тему «Любов до малої батьківщини у творчості Дж. Констебля».

Розгляньте портрети Дж. Рейнольдса. Ознаки яких стилів ви в них побачили? Обґрунтуйте свою думку.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

• Створіть власний проект «англійського парку». Запропонуйте сюжет театральної вистави, основою для декорації якого він міг би слугувати.

Напишіть есе на тему соціальних причин поведінки зображених Вільямом Хогартом людей. Подумайте, як пов'язані бідність, неписемнісь, злочинність і хвороби. Якими є способи боротьби із цими явищами? Проведіть паралелі з соціальними і моральними проблемами нашого часу. Поділіться між собою думками і враженнями.

МУЗИЧНА МОЗАЇКА

Можливо, ви знайомилися або спробували театралізувати твір одного з найвідоміших англійських композиторів XX ст. Бенджаміна Бріттена (1913-1976) «Давайте створювати оперу». Симфонічними оркестрами світу виконуються його ж «Варіації та фуга на тему Перселла», більш відомі як «Путівник по оркестру для молоді». (Генрі Перселл — видатний англійський композитор XVII ст.).

Найкращий і всесвітньо відомий твір Б. Бріттена «Воєнний реквієм» присвячений пам'яті тих, хто віддав життя у двох світових війнах. Твір звучить як застереження проти можливих майбутніх катастроф. Склад виконавців — змішаний хор, хор хлопчиків, симфонічний оркестр, орган і солісти.

Яку темброву виразність має хор хлопчиків у звучанні твору?

На запитання, яка країна є батьківщиною рок-музики, кожен впевнено називає Велику Британію. Із 60-х років XX ст. популярність здобула група «The Beatles»: Джон Леннон, Пол Маккартні, Джордж Харрісон і Рінго Старр,— усі з Ліверпуля. «Ліверпульська четвірка» створила свій стиль, характерними ознаками якого є гучна звучність і різка ритмічна пульсація. Назва групи — свого роду каламбур від beetle (жук) і beat (біт). Серед шлягерів «The Beatles» — «Yesterday» («Вчора»), «Yellow submarine» («Жовта субмарина»), «Let it be» («Хай буде так»). Класикою вже вважається і творчість «Deep Purple», «Pink Floyd», «Rolling Stones». Чимало прихильників завоювали «Depeche Mode», «Queen», «The Led Zeppelin».

Хітами, улюбленими мільйонами прихильників, стали композиції Стінга, в яких поєднуються мелодійний рок, джаз, регбі, нью-ейдж, соул, поп-музика.

1. Бенджамін Бріттен

2. «The Beatles»

3. «Deep Purple»

4. «Pink Floyd»

5. «Rolling Stones»

6. Фредді Мерк'юрі — соліст групи «Queen»

7. Сцена з мюзиклу «Кішки»

8. Ендрю Ллойд Веббер

Чи є серед англійських рок-груп ваші улюблені? Що саме є близьким вашому світовідчуттю?

У той час, коли «The Beatles» злетіли на пік слави, в Лондоні робив перші кроки на композиторській стежці Ендрю Ллойд Веббер (нар. 1948) — майбутній лауреат «Оскарів» і «Греммі», автор знаменитих мюзиклів «Ісус Христос — суперзірка», «Привид опери», «Евіта», «Кішки», згодом поставлені на американському Бродвеї.

ЗАВДАННЯ:

• До світових хітів належить знаменита мелодія «Memory» з мюзиклу «Кішки», за мотивами дитячих віршів Т. Еліота «Популярна наука про кішок». Заспівайте пісню «Memory»!

Прослухайте «Воєнний реквієм» Б. Бріттена. Поміркуйте, чи збігаються ваші враження з висловом диригента Річарда Кука: «Головна тема бріттенівського «Реквієму» — крещендо до миру.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Створіть відеопрезентації різних стилів британської рок-музики. Об'єднайтеся у групи до 5 осіб, кожна з яких складатиме свій топ-4 британських рок-груп. За результатами топ-4 усіх груп складіть спільний топ-4 і «озвучте» список. Організуйте дискусію «фанатів» і «супротивників». Перевірте, чи увійшли до ваших топ-списків групи з переліку підручника.