Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

МИСТЕЦЬКІ ВІДКРИТТЯ НА КРАЮ ЄВРОПИ

Бельгія і Нідерланди — дві маленькі країни на північному заході Європи, що зажили слави розвиненою промисловістю і мистецтвом. Вони подарували світу гобелени, золотарство, дельфтський фаянс, національне мистецтво гри на дзвонах і, звичайно, твори геніальних художників, видатних архітекторів, письменників, музикантів.

1. Атоміум. Бельгія

2. Амстердам, Нідерланди

ХУДОЖНІ МАНДРИ БЕЛЬГІЄЮ ТА НІДЕРЛАНДАМИ

Почнемо подорож зі столиці Бельгії і Європейського Союзу Брюсселя, міста старовинного і водночас сучасного. Головна площа Брюсселя Гран-Плас, або Великий ринок, вважається найкрасивішою у світі.

Брюссель увійшов до історії архітектури і першими будинками у стилі модерн кінця XIX ст. Їх автор, видатний бельгійський архітектор Віктор Орта, дав поштовх розвиткові дизайну, підкоривши його «магії» модерну.

Які характерні риси архітектури модерну ви пам'ятаєте?

Бельгійська столиця славиться комплексом Королівських музеїв витончених мистецтв, де зберігаються шедеври живопису видатних майстрів Пітера Брейгеля Старшого, Пітера Пауля Рубенса, Антоніса ван Дейка.

В Антверпені теж є Королівський музей витончених мистецтв з великою колекцією творів Пітера Пауля Рубенса та інших фламандських художників XVII ст. Філіал цього музею — будинок Рубенса, спроектований ним самим (Рубенс добре знався на архітектурі, яку вивчав в Італії).

3. Міська ратуша. Площа Гран Плас. Брюссель

4. В. Орта. Будинок Тасселя — перший будинок у стилі модерн

5. Вестибюль будинку Тасселя

Здійсніть віртуальну екскурсію в будинок-музей Рубенса в Антверпені.

Бельгійське місто Гент прославив художник Ян Ван Ейк (1390-1441), який разом із братом Губертом створив вівтар для Собору Св. Баво.

Гентський вівтар (1432) був небаченим за красою і масштабом художнім витвором. Його верхній ярус — світ небесний. В центрі — Христос на троні. Обабіч — Богоматір, Іоанн Хреститель, ангельські хори і постаті Адама і Єви. Нижній ярус — світ земний. У цьому творі Ван Ейк здійснив прорив від Середньовіччя до Відродження, про що свідчить соковита краса живопису і вражаюча точність у зображенні найдрібніших деталей.

Розгляньте, використовуючи інтернет-ресурси, окремі частини Гентського вівтаря. Зверніть увагу на гармонійно врівноважену композиційну побудову сюжетів і багатство колориту цього твору.

1. Будинок Рубенса в Антверпені

2. Одна із зал Королівського музею витончених мистецтв

3. Пітер Пауль Рубенс. Автопортрет

4. Я. та Г. Ван Ейки. Гентський вівтар

Вівтар (лат. altarium — жертовник) — головна, східна частина церкви; в католицьких храмах також — вівтарна картина, яка може складатися з багатьох живописних, скульптурних і архітектурних елементів.

Перебуваючи в Амстердамі, неможливо не згадати Венецію, адже все місто пронизують канали, або ґрахти. Система амстердамських каналів занесена до пам'яток світової спадщини ЮНЕСКО. Це один з головних символів столиці Нідерландів.

«Золотою добою» для Нідерландів було XVII ст. Тоді творили Франс Галс, Якоб ван Рейсдал, Ян Стен, Рембрандт ван Рейн і Ян Вермеєр, чиї твори побачимо в Амстердамському державному музеї.

Перлина колекції голландського живопису — знаменита «Нічна варта» Рембрандта, написана 1642 р. на замовлення Стрілецького товариства (загону громадянського ополчення Амстердама). У ній Рембрандт відступив від канону, за яким зображення мало бути статичним парадним портретом, і наповнив композицію рухом.

5. Державний музей. Амстердам

6. Я. Вермеєр. Молочниця

7. Рембрандт. Нічна варта

Золотий перетин в математиці та мистецтві — така пропорція двох величин, коли співвідношення їхньої суми і більшої величини дорівнює співвідношенню більшої і меншої; вважається найгармонійнішим співвідношенням для естетичного сприйняття зображення; вперше запропоноване давньогрецьким математиком Евклідом.

Чим, на вашу думку, цікавий цей шедевр для наших сучасників?

Назва «Нічна варта» неточна. Зображена подія відбувалася вдень, що виявилося під час реставрації 1947 р. За 200 років перебування в залі Стрілецького товариства полотно вкрилося шаром кіптяви, який змінив його первісний колорит, але не применшив велич цього шедевру. Імена більшості героїв картини відомі. На честь святкування 350-річчя з дня народження Рембрандта нащадки капітана Кока та інших стрільців влаштували театральну виставу на вулицях Амстердама, зобразивши картину в її дійових особах. А деякі персонажі до цього часу становлять загадку для дослідників, зокрема — дівчинка в золотистій сукні, розміщена в точці золотого перетину картини.

1. В. Ван Гог. Автопортрет

2. Музей В. Ван Гога

3. В. Ван Гог. Зоряна ніч

4. В. Ван Гог. Соняшники

Є в Амстердамі і музей видатного голландського художника другої половини XIX ст., одного з головних представників постімпресіонізму Вінсента Ван Гога (1853-1890). Його творчість не була визнана за життя, проте після смерті набула тріумфальної слави і виявила величезний вплив на подальший розвиток образотворчого мистецтва. Тут зберігається найбільша у світі колекція картин, малюнків і листів митця, збережених сім'єю його брата Тео. Серед них такі шедеври, як «Соняшники», «Спальня в Арлі», «Мигдальне дерево» та ін.

У чому, на вашу думку, секрет особливої сили впливу на глядача творів Вінсента ван Гога?

У цьому ж музеї побачимо також твори плеяди визначних художників — сучасників Ван Гога, з якими він був знайомий і дружив. Це відомі вам Клод Моне, Анрі де Тулуз-Лотрек, Поль Гоген та ін.

ЗАВДАННЯ:

• Дослідіть, чому художників Бельгії часто називають фламандськими, а художників Нідерландів — голландськими.

Укладіть невеличкий каталог шедеврів «золотої доби» голландського мистецтва. Зазначте автора, назву, рік виконання, матеріали (наприклад, «полотно, олія»), за можливістю — розміри, стислий опис сюжету.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Оберіть з-поміж художників Бельгії та Нідерландів того, чия творчість є для вас найближчою. Підготуйте розповідь про його твори і життєвий шлях. Влаштуйте обговорення — обмін думками з однокласниками.

• Спробуйте розробити власний дизайн будь-якої речі побутового призначення (годинника, лампи, люстри, вази, рами тощо) у стилі модерн.

Дізнайтеся більше про театральне мистецтво Бельгії