Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

МИСТЕЦЬКІ ГЕНІЇ НІМЕЧЧИНИ

Німеччина — батьківщина всесвітньо відомих геніїв, які прагнули дати відповіді на одвічні питання людського життя. Письменники Б. Брехт, Г. Манн, Т. Манн, Е.М. Ремарк, Л. Фейхтвангер вписали славетну сторінку в європейську культуру, переймаючись долею своєї країни і всього людства. Ви вже багато знаєте про німецьке мистецтво. Про замки і собори, книгодрукування і гравюру. Знаєте й видатного майстра німецького Відродження Альбрехта Дюрера, чудові палаци стилю рококо в Потсдамі (Сан-Сусі) і Дрездені (Цвінгер) і генія людства Й.С. Баха. Але культура цієї країни невичерпна.

1. Сан-Сусі. Потсдам

2. Цвінгер. Дрезден

НІМЕЧЧИНА — МУЗЕЙНА КРАЇНА

Як і в інших країнах Європи, в Німеччині зустрічаємося з шедеврами різних епох і народів. Пригадуєте «Сікстинську мадонну» Рафаеля Санті? Вона експонується у Дрезденській галереї, розташованій в палаці Цвінгер.

Німеччина — одна з найбільш «музейних» країн. У Берліні на річці Шпреє є Музейний острів — комплекс із п'яти музеїв, де відвідувачі з найрізноманітнішими мистецькими уподобаннями можуть знайти «свої» експонати. У 1999 р. він увійшов до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Поміркуйте над значенням музеїв у збереженні художніх надбань різних народів і культурному єднанні людства.

Старий музей зведений 1830 р. архітектором Карлом Фрідріхом Шинкелем в неокласичному стилі для розміщення художньої колекції родини пруських королів. У зібранні представлені твори Давньої Греції і Давнього Риму: скульптура, зброя, вироби з коштовних металів.

Головний скарб колекції Нового музею — скульптурний портрет цариці Нефертіті, один з найпрекрасніших жіночих образів світового мистецтва.

Пергамський музей набув всесвітньої слави завдяки реконструкції Пергамського вівтаря, Воротам Іштар з Вавилону та іншим пам'яткам мистецтва Давнього Сходу.

Музей Боде (Арнольд Вільгельм фон Боде — німецький мистецтвознавець, один з родоначальників сучасного музеєзнавства) познайомить нас з мистецтвом Візантії, скульптурою і живописом Європи від Середньовіччя до XVIII ст.

Завершимо екскурсію цим незвичайним островом у залах Національної галереї, де побачимо твори німецьких художників: експресивного реаліста Адольфа фон Менцеля (1815-1905) і таємничого «романтика» Каспара Давида Фрідріха (1774-1840).

У Баварії серед Альпійських гір височіє замок Нойшванштайн (з німецької «Нова лебедина скеля»). Він з'явився завдяки музиці німецького композитора Ріхарда Ваґнера і фантазії короля Баварії Людвіга II. Людвіг обожнював музику Ваґнера, а себе ототожнював з героєм його опери Лоенґріном — Лебединим лицарем. Лебідь — геральдичний птах його роду. «Лебедина мрія» короля здійснилася у 1869-1884 рр. зусиллями архітектора Едуарда Ріделя і театрального художника Хрістіана Янка. Архітектура замку відповідає настроям часу, коли митці вільно комбінували стилі попередніх епох. Такий прийом називається еклектикою.

Якби ви були королем (королевою), чи виникло б у вас бажання втілити в архітектурному шедеврі ваше музичне уподобання? Яке саме? Якою ви бачите цю споруду?

1. Музейний острів. Берлін

2. К. Д. Фрідріх. Двоє, що споглядають місяць

3. Нефертіті. Новий музей

4. Замок Нойшванштайн

5. Пергамський вівтар. Пергамський музей

6. А. фон Менцель. Концерт в Сан-Сусі

7. Монета із колекії Монетного кабінету. Музей Боде, Берлін

8. Предмет «Лебединого» сервізу. Мейсен

Світову славу Німеччині принесло віднайдення алхіміком І. Бьйотнером нової керамічної сировини, з якої почали виготовляти порцеляну. Перший в Європі завод порцеляни було засновано 1710 р. в м. Мейсені (Саксонія).

Розквіт мейсенської порцеляни пов'язаний зі стилем рококо, що, як ви знаєте, характеризується вишуканістю і тонким виявом виразних можливостей матеріалу. Це сервізи, вази, табакерки, скульптурні групи (пасторалі).

Ознайомтеся самостійно в інтернет-джерелах з дивовижною колекцією мейсенської порцеляни в Музеї порцеляни у Дрездені.

ЗАВДАННЯ:

• Підготуйте презентацію творів Каспара Давида Фрідріха і Адольфа фон Менцеля, які вам найбільше сподобалися.

• Німеччина — країна багатьох замків. Які з них вам відомі? Можливо, ви побували у якомусь з них. Розкажіть про це, поділіться враженнями.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Розшукайте в Інтернеті карту-план Музейного острова в Берліні. На її основі розробіть екскурсійний маршрут для туристів із зазначенням особливостей кожного музею.

Виконайте ескіз порцелянової пластики у стилі мейсенського рококо або замалюйте (сфотографуйте) деталі вже готового виробу.

МУЗИЧНА МОЗАЇКА

Сузір'я композиторів світового масштабу — Роберт Шуман, Ріхард Вагнер, Йоганнес Брамс, Ріхард Штраус та ін. Із музикою деяких митців ви вже знайомі, чимало творів з безцінної скарбниці ще пізнаєте у своєму житті.

Мабуть, серед найціннішого, що є у світовій спадщині,— бездонні глибини музики Йоганна Себастьяна Баха (1685-1750), композитора-філософа, чия творчість дає натхнення митцям прийдешніх поколінь. Понад 1000 творів у різних жанрах. Масштабні музичні полотна і п'єси для початківців, музика релігійна і світська (наприклад, «Кавова кантата»), музика для хору, оркестру, різних інструментів.

Величні творіння Й.С. Баха є кульмінацією поліфонічного стилю доби бароко. Пригадайте: поліфонія означає «багатоголосся». У творах яких авторів ви зустрічались із поліфонією?

Після смерті Майстра його музику почали забувати. Лише від того дня, як у 1829 р. Фелікс Мендельсон знайшов партитуру «Страстей за Матфеєм», музика Баха після багаторічного забуття зазвучала і вразила світ.

Справжній переворот у світовому оперному мистецтві здійснив Ріхард Вагнер (1813-1883), створивши нове явище — музичну драму. Особливістю драматургії опер стала складна система лейтмотивів, які характеризували і персонажа, і предмет-символ, і місце дії, і певну ідею. Вагнера вважають передвісником модернізму і творцем стилю містичного символізму в музиці.

Після Другої світової війни до Києва випадково потрапила частина знаменитого «бахівського архіву»; безцінні рукописи зберігалися в Центральному державному архіві і згодом були повернуті на батьківщину. Втім, в Україні залишилися копії скарбу в мікрофільмах. Можливо, хтось із вас у майбутньому зацікавиться долею шедеврів?

Кантата — вокально-інструментальний твір, що виконується солістами, хором та оркестром.

1. Пам'ятник Й. С. Баху. Лейпціг

2. Театр Р. Вагнера. Байрейт

3. М. Реріх. Ескіз декорацій до опери Р. Вагнера «Тристан та Ізольда»

Поясніть значення терміна «лейтмотив». Чи можемо ми застосовувати це поняття в інших сферах, крім музичного мистецтва? В яких ситуаціях?

Карл Орф (1895-1982) — один з найвизначніших музикантів XX ст. Світову славу йому принесла сценічна кантата «Карміна Бурана» («Carmina Burana»), створена за мотивами середньовічних віршів невідомих мандрівних поетів-вагантів, з яких Карл Орф вибрав 24 про весну, кохання, а також застольні й сатиричні.

Видатним музичним новатором другої половини XX ст. є Карлхайнц Штокгаузен (1928-2007), лідер музичного авангарду. На перший план композитор висунув музично-акустичні завдання: проводив експерименти з джерелами звуку, що рухаються. Митець одним із перших став використовувати алеаторику і електронну музику.

Що означає «авангард» у музиці? Обгрунтуйте свою думку.

Шанувальники рок-музики будуть здивовані, якщо ми не згадаємо про внесок Німеччини в її розвиток. Творцями електронної музики вважається група Kraftwerk (в перекладі з нім.— електростанція) (1968). Вони були першими, хто створив музичну композицію лише за допомогою електронних інструментів, де навіть голос «пропускався» крізь вокодер (спеціальний прилад) і був схожий на голос робота.

Can — одна з найвпливовіших краутрок-груп, що поєднує етнічні елементи з електронною музикою і створює «миттєві композиції» за принципом вільної імпровізації.

Найпопулярнішою рок-групою Німеччини і однією з найвідоміших у світі є Scorpions (1965).

Назвіть характерні риси хард-року. Які з відомих вам груп грають хард-рок? Чи є серед німецьких груп ваші улюблені? Які саме?

До десятої річниці об'єднання Німеччини на запрошення уряду Scorpions виконали пісню «Wind of change» у супроводі 166 віолончелістів, а солістом був Мстислав Ростропович.

3. Виступ гурту «Сап»

4. Учасники гурту «Kraftwerk»

5. Гурт «Scorpions»

ЗАВДАННЯ:

• Прослухайте за власним вибором фрагменти опер Р. Вагнера («Летючий голландець», «Тангейзер», «Тристан та Ізольда», «Лоенгрін» або інші). Що може означати поняття «містичний символізм»? Підготуйте повідомлення про постановки вагнерівських опер в Україні.

• Перегляньте у відеозапису сценічну постановку кантати «Карміна Бурана». Зверніть увагу на вокально-хоровий та інструментальний (оркестровий) склад виконавців. Яку виразність у ньому ви відчули?

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Презентуйте у класі твори Й.С. Баха за власним вибором. Поміркуйте над словами Людвіга ван Бетховена: «Не струмок, море йому ім'я!».

МИСТЕЦТВО ТАНЦЮ: У ПОШУКАХ ЕКСПРЕСІЇ

Внесок Німеччини у світове мистецтво — це й відкриття Рудольфа фон Лабана (1879-1958), передвісника танцювального експресіонізму. Він відмовився від традиційних балетних па і від музичного акомпанементу, розробив свій стиль пластики — «експресивний танець» і створив власну систему запису танцю «лабанотацію». Ідеї Р. Лабана вплинули на всю європейську хореографію.

Розгляньте фото «лабанотації». Чи вдасться вам «розшифрувати» записане?

Експериментаторкою в танці була «королева німецького експресивного танцю» Піна Бауш (1946-2009). Вона очолила балет Вупперталя — Танцтеатр, що став національним надбанням Німеччини.

Як ви розумієте поняття «експресивний танець»?

Танцтеатр — це і новий жанр у хореографічному мистецтві, в якому стираються кордони між танцем і мистецтвом драматичного актора, «змішуються» слово, музика, рух. Постановки Піни Бауш є синтезом хореографії, драматичного мистецтва, відео-інсталяцій, в яких поєднуються класичні і гостро сучасні елементи мови всіх мистецтв, використовується музика різних епох, стилів і жанрів.

За виставою «Орфей та Еврідика» знято фільм-спектакль на музику К.В. Глюка у постановці та сценографії Піни Бауш. За жанром, вигаданим самою Піною, це «танцопера». Постановниця винайшла виразний прийом: у кожного персонажа є паралельно два виконавці — оперний і балетний.

1. Рудольф Лабан

2. Лабанотація (графічний запис танцю)

ЗАВДАННЯ:

• Перегляньте відеозаписи, які відтворюють хореографічні відкриття Р. Лабана. Переглядаючи кадри із записами занять за системою рухів Лабана, спробуйте відтворити найпростіші елементи і пояснити свої відчуття.

• Перегляньте фрагменти спектаклю «Орфей та Еврідика» на музику К. В. Глюка в постановці Піни Бауш. Розгорніть дискусію на тему «Чому нині таким сучасним сприймається цей твір?».

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Створіть власні хореографічні «експерименти» на музику видатних німецьких композиторів (за вибором): організуйте у класі хореографічний «поєдинок». «Глядачів» залучіть до участі у прес-конференції.

3. Аналіз рухів Р. Лабана

4. Р. Лабан та його учні та учениці

5. Рухова пластика Р. Лабана

6. Піна Бауш

Піна Бауш знялася у фільмі Федеріко Фелліні «І корабель пливе» (1983) у ролі сліпої принцеси, що грає в шахи на дотик. А у фільмі Педро Альмодовара «Поговори з нею» (2002) грала саму себе. На Берлінале 2011 р. був показаний фільм Віма Вендерса «Піна».