Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

МИСТЕЦТВО ІТАЛІЇ: ТВОРЧИЙ ЗЛІТ ЛЮДСТВА

Якщо Грецію називають колискою європейської культури, то Італія — її фундамент. Жодна країна не подарувала світові стільки мистецьких надбань, які переймали інші народи. Мистецтво Італії зростало на уламках Давнього Риму. Видатними досягненнями Італії є творчість її геніїв епохи Ренесансу Леонардо да Вінчі, Рафаеля Санті, Мікеланджело Буонарроті і, безумовно, опера. Стиль бароко також народився в Італії. Ви вже чули імена архітекторів Лоренцо Берніні, Франческо Борроміні, живописців Караваджо і Тьєполо. Митці з усієї Європи (і не тільки) їхали до Рима, Флоренції, Мілана, Генуї, Пізи й інших міст, щоб учитися на шедеврах великих майстрів.

1. Мікеланджело. Давид

2. Площа Святого Петра, Рим

ХУДОЖНІ НАДБАННЯ ВЕНЕЦІЇ

У подорожі Італією відвідаємо Венецію — найромантичніше місто країни, розташоване на островах, де замість звичних вулиць — канали і протоки. Найвизначніша архітектурна споруда міста — Собор Святого Марка (Сан-Марко), покровителя Венеції. Це одна з найбільших у світі християнських святинь, збудована для зберігання мощів апостола і одного з чотирьох євангелістів Марка, привезених у Венецію з Александрії у IX ст.

Спорудження собору почалося в XI, а завершилося в XV ст. Тривале будівництво вплинуло на унікальний архітектурний стиль. Собор — неперевершений зразок візантійського мистецтва. В основі це типовий хрестовокупольний храм, а в зовнішньому оформленні гармонійно поєдналися ознаки і візантійського, і готичного стилів.

Пригадайте, що означає «хрестовокупольний храм», а також риси візантійського і готичного мистецтва.

Інтер'єр собору вражає мозаїчними зображеннями. Смальта для мозаїк виготовлялася на острові Мурано у Венеційській лагуні, де з кінця XIII ст. розвивалося виробництво скла. Різнокольорові шматочки смальти викладалися на золотій фользі. Завдяки цьому виникає ефект сяйва, яке наповнює внутрішній простір собору.

Комплекс мозаїк Сан-Марко — один із найбільших у світі. У XI ст. до їх створення залучалися візантійські майстри, а згодом виконували венеційці.

Смальта (нім. Smalte, італ. smalto — емаль) — кольорове непрозоре скло у вигляді невеличких кубиків або пластинок, застосовуване для виготовлення мозаїк у монументальному мистецтві.

3. Собор Святого Марка

4. Інтер'єр собору Святого Марка

5. Мозаїка собору Святого Марка

Згадайте українську святиню — Собор Святої Софії в Києві. Він теж збудований в XI ст. Над ним теж працювали візантійські майстри.

Поряд із Собором Святого Марка розташований Палац дожів (дож — виборна посада правителя держави) — головна урядова споруда Венеції, зведена в XIV — на початку XV ст. Своєрідність її конструкції в тому, що на легкій нижній частині споруди розташована масивна верхня. А художні особливості палацу визначені проникненням стилю Ренесанс у готику.

Венеція відома не лише своєю архітектурою, а й власною школою живопису. Головний представник венеційської школи, геній італійського Ренесансу — Тіціан Вечелліо (бл. 1485-1576), майстер великих композицій на релігійні й міфологічні сюжети.

1-2. Палац дожів

3. Тіціан. Автопортрет

4. Тіціан. Флора

5. Тіціан. Ассунта. Вознесіння Діви Марії (фрагмент)

6. Каналетто. Вид на затоку святого Марка і Палац дожів

Ведута (італ. veduta — вид) — жанр європейського живопису, що був особливо популярним у Венеції XVIII ст. Являє собою картину, малюнок або гравюру з детальним зображенням міського пейзажу.

А у портретах художник показував значущість особистості, глибину її внутрішнього світу.

Тіціан уславився й галереєю жіночих образів. Його героїні, чуттєві й водночас сповнені гідності золотокосі красуні, увійшли в історію як особливі «тіціанівські жінки» («Флора», «Портрет Ізабелли Д'Есте», «La Bella»).

Неможливо бути у Венеції і не згадати про цікаве явище мистецтва — ведуту (міський пейзаж). На полотнах найяскравішого представника венеційської школи ведутистів Каналетто (Джованні Антоніо Каналь, 1697-1768) — краєвиди Венеції, міст Європи та світу.

ЗАВДАННЯ:

• Здійсніть пошук відомостей про художників — представників венеційської школи живопису. Підготуйте презентацію творчості того з них, який вам найбільше сподобався.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

• Спробуйте зімітувати мозаїку у техніці аплікації за будь-яким сюжетом. Для цього виріжте з цупкого кольорового паперу шматочки «смальти» і викладіть зображення на площині.

Дізнайтеся про камеру-обскуру. Якії використовував Каналетто? Розшукайте опис і креслення, її конструкцію, укладіть інструкцію з її використання і влаштуйте майстер-клас для однокласників.

Розшукайте інформацію про знамениту Венеційську бієнале.

ІТАЛІЯ — «КОЛИСКА МУЗИКИ»

Італійці, як і українці, вважаються однією з найспівучіших націй світу. Чимало імен італійських музикантів є знаковими у світовому мистецтві. Пригадаймо: музична термінологія також «італійка» за походженням.

Мистецьку подорож Італією ми розпочали з Венеції. З цим містом пов'язане ім’я Антоніо Вівальді (ймовірно, 1678-1741) — одного з найвидатніших митців епохи бароко, творця жанру інструментального концерту й родоначальника програмної музики для оркестру. Найбільш відомі твори А. Вівальді — концерти «Весна», «Літо», «Осінь», «Зима», які в сучасних інтерпретаціях об'єднують у цикл «Пори року».

Італія — батьківщина опери і бельканто. Італійська школа оперного співу вважається найкращою. «Столицею опери» є легендарний театр Ла Скала в Мілані, де співали й видатні українські артистки і артисти Соломія Крушельницька, Марія Стефюк, Анатолій Солов'яненко, Вікторія Лук'янець та ін.

Кульмінація в розвитку італійської опери XIX ст.— творіння Джузеппе Верді (1813-1901), що складають основу репертуару всіх сучасних театрів світу. Тріумфальна прем'єра опери «Набукко» в театрі Ла Скала зробила ім'я Верді символом національної гордості і єдності Італії. Хор із «Набукко» італійці і нині вважають гімном свободі; за часів Дж. Верді він сприймався як протест проти австрійської окупації Італії.

Опера «Ріголетто» (за драмою В. Гюго «Король бавиться») — зразок психологічної драми на оперній сцені з правдивими музичними характеристиками персонажів.

1. Франсуа Мореллон-ла-Кейв. Портрет Антоніо Вівальді

2. Дж. Болдіні. Портрет Дж. Верді

3. Сцена з опери Дж. Верді «Ріголетто». Національна опера України

4. Джакомо Пуччіні

5. Ж. Енгр. Нікколо Паганіні.

Веризм (від італ. vero — правдиво) — стильова течія в оперному мистецтві Італії кінця XIX ст., для якої характерне особливе прагнення реалізму у передачі почуттів героїв — «звичайних» людей.

Каприс (італ. capriccio — каприз, примха; франц. caprice) — віртуозний інструментальний твір вільної форми з характерною фантазійною несподіваною зміною настроїв-епізодів.

Бельканто — від італ. bel canto — красивий спів.

Вам буде цікаво переглянути фільм-оперу «Ріголетто» (реж. Жан-П'єр Поннель, 1983). Зверніть увагу на склад виконавців.

Джакомо Пуччіні (1858-1924) увійшов у світове музичне мистецтво як автор оперних шедеврів «Богема», «Тоска», «Мадам Баттерфляй», «Турандот». В операх Дж. Пуччіні стверджувався новий напрям — веризм: оперні герої заговорили як звичайні люди, що було несподіваним для того часу. Оперна мова Дж. Пуччіні вважається дуже реалістичною, її навіть називають «мовою повсякденного життя».

Багато в чому світовому успіху опера «Мадам Батерфляй» завдячує знаній українській співачці Соломії Крушельницькій. Дізнайтеся більше про роль видатної українки у світовому успіху опер Дж. Пуччіні та інших композиторів.

Немає людини, яка б не насолоджувалася неаполітанськими піснями. «О, соле міо», «Санта Лючія», «Повернення до Сорренто». Ці пісні виконувалися чоловіками. Вважалося, що саме голоси співаків з півдня Італії мають неповторний «оксамитовий» тембр. Неперевершеним виконавцем неаполітанських пісень був знаменитий оперний артист Енріке Карузо (1873-1921).

Однією з найбільш загадкових постатей не лише в італійській музиці, а й у світовій історїї, є скрипаль-віртуоз Нікколо Паганіні (1782-1840) з Генуї. Все скрипкове виконавське мистецтво наступних часів перебувало під впливом його досягнень.

Твори Паганіні-композитора є в репертуарі знаних скрипалів сучасності, наприклад знамениті «24 каприси» для скрипки-соло.

Паганіні міг грати на скрипці, навіть якщо на ній була відсутня одна або дві струни. На одному з концертів він не перервав виконання, коли на скрипці урвалися одна за одною три струни, і блискуче завершив виступ!

ЗАВДАННЯ:

• Прослухайте арію Чіо-Чіо-Сан з опери Дж. Пуччіні у виконанні видатних оперних актрис (Марія Каллас, Галина Вишневська, Марія Бієшу, Соломія Крушельницька). Яка з інтерпретацій є ближчою для вас? Поясніть свою думку.

• Прослухайте і спробуйте уявити загальний настрій опери видатного італійця Джоакіно Россіні «Севільський цирульник» за музикою увертюри. Перевірте свій «прогноз», прослухавши інші фрагменти опери.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Влаштуйте «Фестиваль мистецьких проектів». Оберіть для колективного пошуку одну з тем, що розкривають різні аспекти музичного мистецтва Італії: «Сторінками італійської опери»; «Нікколо Паганіні: соло на одній струні»; «У майстернях Аматі, Страдіварі, Гварнері», проект-цикл «Видатні співаки»: «Король бельканто, неаполітанець Енріке Карузо: парадокси слави генія», «Три тенори», «Хіти сучасних італійських виконавців популярної музики».

У ПРОСТОРІ КІНОЕКРАНА

Надбанням світового кінематографа є італійське кіно.

Серед шедеврів італійського кінематографа — фільми Федеріко Феллінні (1920-1993) («Дорога», «Ночі Кабірії», «Репетиція оркестру», «Солодке життя», «І корабель пливе»), які сприймаються як філософські притчі про сенс людського буття. У більшості фільмів Фелліні однодумцем режисера був композитор Ніно Рота.

«Портрет» італійського кіно також створили режисери П'єтро Джермі, Мікеланджело Антоніоні, Лукіно Вісконті, Бернардо Бертолуччі, зіркові акторки та актори — Анна Маньяні, Джульєтта Мазіна, Джина Лоллобріджида, Софі Лорен, Марчелло Мастроянні, Джан Марія Волонте та багато-багато інших.

Одним із знакових фільмів стала екранізація трагедії В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта» (1968, Англія-Італія) видатного режисера Франко Дзефіреллі, Фільм завоював два «Оскари», три «Золотих глобуси» та інші престижні нагороди.

В яких ще видах і жанрах мистецтва втілено цей шекспірівський сюжет?

1. Федеріко Феллінні

2-3. Кадри із фільму «Ромео і Джульєтта»

ЗАВДАННЯ

• Проспівайте пісню з фільму «What is a youth» (композитор Ніно Рота), яка набула всесвітньої популярності як самостійний твір. Саме ця пісня, що звучить у сцені балу в родині Капулетті в момент першої зустрічі Ромео і Джульєтти, стала лейтмотивом кохання героїв.

• Переглядаючи фільм, зверніть увагу на точність відтворення деталей тогочасної моди. Цікаво, що один з «Оскарів» завоював художник по костюмах Дж. Донаті.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Перегляньте за вибором фільм класики італійського кінематографа. Підготуйте творчий портрет відомого італійського кінорежисера або кіноактора. Поділіться враженнями.