Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

МУЗИЧНА МОЗАЇКА

Арабська музична культура розквітає у VII—ІХ ст.; цей період називають її «золотою добою», коли цінувалась висока виконавська майстерність, розвивалась музична теорія, що й досі має непересічне значення: в ній розроблялись питання акустики, будови інструментів, закони музичних ладів і ритму, з'явилися перші зразки нотації. Автором визначної пам'ятки («Книга про пісні») був Юнус аль-Катіб.

Особливо цікавими є музичні форми, пов'язані з релігійним культом. Вони універсальні для всього арабського світу. Це речитації сур (розділів) Корану, азани (заклики до молитов), май лід (розповідь про народження пророка Мухаммеда), мадих (поеми, що прославляють пророка Мухаммеда).

Дізнайтесь про вчення видатного філософа, математика, лікаря Ібн Сіни (кінець X - початок XI ст.), що стосується музики. Чи знаєте ви про те, що Ібн Сіна є винахідником одного з найпопулярніших музичних інструментів Середньої Азії, який має назву гіджак?

Унікальний жанр мусульманської традиційної культури — азербайджанський мугам. Азербайджанці шанують його як одну з найбільших духовних цінностей свого народу. Мугам є різновидом традиційної практики музикування, що поширена в культурах Ближнього та Середнього Сходу, де він має назву макам. Це багаточастинний вокально-інструментальний твір імпровізаційного характеру і усної природи, мелодія якого розгортається на основі певного мугам-ладу. Виконує мугами тріо сазандарів — виконавців на народних інструментах: тар, кеманча і бубон, на якому грає співак. Тексти мугамів — це зазвичай ліричні вірші — газелі. Часто мугами створювалися на тексти газелей Сааді, Нізамі, Навої, Рудакі, Гафіза.

Мугам та азербайджанське мистецтво гри на тарі ЮНЕСКО внесло до списку усної і нематеріальної культурної спадщини людства.

1. Музичний інструмент Тар

2. Азербайджанський тарист кінця XIX початку XX ст. Мешаді Джаміль Аміров

ЗАВДАННЯ:

• Уважно вслухайтесь у звучання мугаму. Порівняйте його образність з індійськими рагами. Обґрунтуйте свої враження.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ:

Пригадайте, що таке газелі як літературний жанр. Знайдіть у джерелах переклади газелей українською. Виразно прочитайте їх, насолоджуючись поєднанням текстів і звучання мугаму.

ПОДОРОЖУЄМО САМОСТІЙНО

• Продовжіть мистецьку подорож, укладаючи туристичні маршрути самостійно:

У вирі Бразильського карнавалу

«Медовий ліс» Індії (Мадхубані)

Мачу-Пікчу — місто серед хмар

Велика мечеть Дженне — африканське диво

Містика танцю танура

Японський сад і чайні церемонії

Художні дива В'єтнаму, Кореї, Камбоджі

Мистецький світ аборигенів Австралії і Океанії

Загадки статуй острова Пасхи

• Упізнайте країни за відомими творами світового мистецтва.