Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Комаровська - Нова програма

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

Шановні друзі!

Упродовж навчання у школі ви пізнаєте прекрасний світ мистецтва. Однак, він невичерпний, адже в скарбниці кожної країни є визначальні для світової культури шедеври.

Автори підручника пропонують здійснити своєрідну мистецьку подорож, по-новому осмислити явища і факти, які вам уже знайомі, й пізнати нові імена і твори різних регіонів світу.

Зверніть увагу на логіку подання мистецького матеріалу: ознайомлення з країною, зазвичай, розпочинається із занурення у світ її архітектури; далі наша з вами увага зосереджуватиметься на шедеврах музики, хореографії, театру і кіно, які є знаковими для кожної країни або регіону.

Розпочнімо із мистецтва далеких від нас країн Африки, Америки, Далекого Сходу, Індійського та Арабо-мусульманського світу. Потім відвідаємо країни Європи і різні регіони України — нашого з вами дому: ви знаєте, що саме на території України розташований географічний центр Європи (Рахівський район, Закарпатська область).

Під час мистецької подорожі ви будете дискутувати, складати екскурсійні маршрути, розробляти проекти фестивалів, проводити концерти, спробуєте свої сили у кіномистецтві і на театральній сцені, критиці й перекладі, сценарній і продюсерській справі, звукорежисурі й менеджменті. Ви навчитеся виокремлювати найцікавіше для себе, захоплювати інших власними враженнями. Ви відчуєте в собі нові творчі якості, які, можливо, знадобляться вам у виборі майбутньої професії.

Твори та інформацію про них, завдання, що подані на сторінках підручника, сприймайте як поштовх для самовдосконалення й культурного розвитку. Вам знадобляться знання з різних наук: географії, історії, літератури, математики, фізики, астрономії, акустики, анатомії, хімії.

Шлях пізнання тривалий, тож просуваймося послідовно, від країни до країни, відкриваючи для себе своєрідність творчого мислення і духовного життя.

Щасти вам!

АФРИКАНСЬКИЙ КУЛЬТУРНИЙ РЕГІОН

Африка — цілісний материк і окрема частина світу. Та яке строкате її мистецьке «обличчя», якою різнобарвною та самобутньою є культура!

Північно-східна Африка знаменита культурою Давнього Єгипту, про яку нагадують руїни грандіозних храмів, піраміди і їх вічний сторож — Великий сфінкс.

Свій слід на африканському узбережжі Середземномор'я залишили фінікійці, давні греки й, особливо, римляни.

Арабські завоювання, що розпочалися у VII ст., утвердили на цих землях іслам. Відтоді й дотепер країни Північної Африки належать до ареалу арабо-мусульманської культури.

Тропічна Африка тривалий час була ізольованою від решти людства. Проникнення арабських і європейських мандрівників вглиб континенту, подальша складна доля місцевих народів, які протягом століть були вимушені залишати батьківщину й опинялися в різних кутках світу, зрештою відіграли важливу роль у поширенні унікальних мистецьких традицій та збагаченні ними світової культури.

РИМСЬКИЙ СПАДОК В АРХІТЕКТУРІ

Особливий інтерес в африканському мистецтві становить Північна (Римська) Африка: Алжир, Туніс, Марокко, Лівія. Ані в Греції, ані в Італії немає міст давньоримських часів, які збереглися б так добре, як Лептіс-Магна і Сабрат (Лівія), Дугга (Туніс), Тимгад (Алжир). Знайдені під час розкопок чудові витвори мистецтва — статуї, мозаїки — прикрашають музеї столиць цих країн.

На початку 1-го тисячоліття до н.е. центром цієї території, яку населяли бербери, став Карфаген, заснований фінікійськими колоністами. Завоювавши місто, римляни почали планомірно його розбудовувати.

Пригадайте знамениті пам'ятки архітектури Давнього Риму. Які з них нагадують вам споруди Північної Африки? Чим саме?

Розквіт Карфагена припав на період ІІ-ІІІ ст. Справжня перлина Північної Африки в усьому прагнула бути схожою на Рим. Тому і театр, і амфітеатр, і цирк Карфагена були величезними монументальними спорудами, прикрашеними колонами і статуями, що наслідували римські взірці.

В амфітеатрі відбувалися бої гладіаторів, а в цирку — кінні змагання на колісницях і верхи. Місце для перегонів — іподром — мало форму витягнутого прямокутного поля. У Карфагені існував також одеон — крите приміщення для музичних вистав і змагань. Його стіни були облицьовані різноколірним мармуром, у нішах стояли статуї.

У центрі Карфагена та інших міст Північної Африки розташовували форум — майдан для громадських зібрань. Форум оточували колони. Обов'язковим був Капітолій — верхній храм, для якого обирали найвищу точку в місті.

Окрасою міст були арки, які споруджували на честь важливої події або божества, імператора або знатної особи.

Терми — громадська римська лазня, що була водночас спортивною і розважальною установою

1. Арка Траяна. Тимгад, Алжир

2. Храм Юпітера. Дугга, Туніс

3. Амфітеатр. Лептіс-Магна, Лівія

1. Залишки мозаїчної підлоги. Сбейтла, Туніс

2. Фінікійська богиня Таніт з головою лева, покровителька Карфагена

3. Мозаїка «Амфітріта»». Туніс

Чудово збереглись архітектурні споруди міста Лептіс-Магна. Тут було багато храмів, колонад, театр і величезні терми. Від них до гавані йшла широка (20 м) вулиця, що починалася двома арками і прямувала до маяка, розташованого на східному молу. Обабіч вулиці стояло 125 струнких мармурових колон.

Велике будівництво, що розгорнулося в африканських містах у III ст., приваблювало архітекторів, скульпторів, живописців і мозаїстів з Італії. Саме твори мозаїки стали найвищим мистецьким досягненням Північної Африки. Мозаїчні композиції вирізнялися вишуканою колористичною гамою, багатством сюжетів (міфологічні та морські сцени). Але поступово в мозаїках з'явилися суто місцеві сюжети — сцени полювання, сільськогосподарських робіт.

ЗАВДАННЯ

• З'ясуйте детальніше, у чому полягає римський спадок Африки. Доберіть найвизначніші, на вашу думку, архітектурні пам'ятки Північної Африки.

ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ

Створіть ескіз північноафриканської мозаїки.

Попередня
Сторінка
Наступна
Сторінка

Зміст



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.