Українська література. 8 клас. Коваленко

Ігор Павлюк

Народився 1967 р.

Ігор Зиновійович Павлюк народився 1 січня 1967 р. в с. Ужова на Волині. Навчався в Ленінградському вищому військовому інженерному училищі. На другому курсі, коли почав писати вірші, подав рапорт на відрахування з навчання. Був відряджений у забайкальську тайгу будувати автомобільну дорогу із в'язнями. У 1992 р. закінчив факультет журналістики Львівського університету ім. Івана Франка. Працював у засобах масової інформації. Автор 26 книг, серед яких — збірки ліричних творів «Нетутешній вітер» (1993), «Голос денного Місяця» (1994), «Скляна корчма» (1995), «Алергія на вічність» (1999), «Стихія» (2002) та ін., прози — «Біографія дерева племені поетів» (2003), «Заборонений цвіт» (2007); п'єси для дітей «Літаючий казан» (2003) та ін. Твори поета перекладено в багатьох країнах світу.

ДІВЧИНКА

Плаче дівчинка боса

На бабусин поріг.

Розчарована осінь

Клигає по дворі.

На душі прохолода.

Навіть півень затих...

— А кого тобі шкода?

Каже дівчинка:

— Всіх...

ПОМІРКУЙТЕ НАД ПРОЧИТАНИМ

1. Розкажіть, яку картину описано у вірші. Яке враження він на вас справив?

2. Наведіть докази на підтвердження тези, що для вірша притаманна ускладненість тропів.

3. Як ви вважаєте, чому дівчинці з поезії шкода всіх? Чому важливо не забувати про інших, навіть коли самому погано?

4. Випишіть у робочий зошит художні засоби та поясніть їх роль у творі.

5. Цікаво дізнатися, що збірка лірики І. Павлюка «Політ над Чорним морем» («A Flight Over the Black Sea») була видана в Лондоні у 2014 р. Вона стояла першою в топ-сотні найкращих іноземних видань за десять років, визначених англійським ПЕН-клубом.

Доберіть інформацію про ПЕН-клуб, підготуйте повідомлення та виголосіть його на уроці.

1. І. Павлюк написав цікаву «Автобіографію», у якій розповів про своє життя. Прочитайте цей твір, підготуйте інформацію про поета й виголосіть її на уроці.

2. Вивчіть вірш напам'ять (за бажання).