Біологія. 8 клас. Костильов

Урок 23. Захворювання серцево-судинної системи. Профілактика захворювань системи кровообігу

Напевне, кожен з нас стикався з тим, що багато людей, переважно літніх, потерпають від хвороб, спричинених порушеннями функціонування органів серцево-судинної системи. Потрібно знати найголовніше про це, щоб правильно поводитися у тих випадках, коли нам доведеться стикнутися з хворими на серцево-судинні захворювання.

Ключові слова: аритмія, ішемічна хвороба, стенокардія, інфаркт міокарда, тромбоз, гіпертонія, гіпотонія, гемофілія, лейкемія, лейкоз.

Щорічно у світі до 10 млн людей помирає від серцево-судинних хвороб. В Україні цей показник становить до 500 тис. осіб. Ці хвороби в сучасному світі називають проблемою № 1. Але такий стан речей можна змінити, знаючи причини і дотримуючись профілактики. Розглянемо найпоширеніші захворювання серцево-судинної системи.

Порушення роботи серця. Аритмія — порушення ритму роботи серця, що проявляється в багатьох формах. Наприклад, тахікардія — прискорене серцебиття, що досягає 100 ударів/хв і більше, брадикардія — сповільнене серцебиття, нижче 60 ударів/хв. Повна неправильність проміжків між скороченнями — миготлива аритмія. Аритмії виникають унаслідок змін автоматизму, збудливості, провідності, скоротливості, під час порушення водно-сольового балансу тощо.

Ішемічна хвороба серця (ІХС) — захворювання, викликане зменшенням або припиненням постачання міокарда кров’ю. Часто є наслідком звуження просвіту вінцевих судин. Сприяють розвитку ішемічної хвороби серця паління, гіподинамія, зайва вага тощо. Найбільш частими клінічними проявами ішемічної хвороби є напади стенокардії. Ускладненням ішемічної хвороби серця (ІХС) може стати інфаркт міокарда, що являє собою змертвіння (некроз) певної ділянки міокарду серця, що виникає внаслідок припинення його кровопостачання (мал. 52). Найчастіше зумовлюється утворенням тромбів, емболів або тривалим спазмом відповідної артерії, гіпоксією. Чинниками, що сприяють розвиткові інфаркту міокарда, є перевтома, психічні травми, фізичні перенапруження, гіпертонічна хвороба, паління тощо.

Захворювання судин. Тромбоз — процес утворення згустків крові (тромбів) у кровоносних судинах або в порожнинах серця, що ускладнює або припиняє місцевий кровообіг. Спричинюється ураженням стінок судин запальними процесами, інтоксикаціями, уповільненням кровообігу в зв’язку з розладом серцевої діяльності або патологічним розширенням судин тощо. Тромбози в системі вінцевого кровообігу призводять до інфаркту міокарда.

Мал. 52. У виділеному колі зображений фрагмент міокарда, що зазнав некрозу під час інфаркту

Гіпертонічна хвороба — загальне захворювання людини, основним проявом якого є підвищення кров’яного тиску (артеріального). Належить до найпоширеніших серцево-судинних хвороб людини, уражає до 5-6% дорослого населення. Трапляється в різному віці, але переважно в середньому та похилому. Розвиткові гіпертонічної хвороби сприяють перевантаження (особливо негативними емоціями), інтенсивна розумова праця, порушення діяльності ендокринних залоз і нирок, паління, надмірне вживання алкоголю.

Найважливішими ускладненнями гіпертонічної хвороби є інфаркт міокарда, серцева недостатність, інсульт, недостатність функції нирок.

Гіпотонія — основним проявом хвороби є зниження кров’яного тиску.

Інсульт — різке погіршення кровопостачання головного мозку, наслідком чого може бути втрата організмом певних функцій, у гіршому випадку — смерть.

Щоб запобігти вищеописаним захворюванням, необхідно постійно виконувати фізичні вправи, вести здоровий спосіб життя, не допускати зайвої ваги, якнайчастіше перебувати на свіжому повітрі, більше рухатися, загартовувати свій організм.

Анемія (малокрів’я) — зниження вмісту гемоглобіну в еритроцитах, що призводить до недостатнього постачання кисню до клітин. Іноді може переходити у злоякісну форму. Запобігти можна вживаючи продукти, що підвищують рівень гемоглобіну (наприклад, печінка, гречка, морепродукти, яблука, гранати тощо).

Гемофілія — порушення реакцій зсідання крові. Це спадкова хвороба, що передається від матерії-носія до сина. При гемофілії стаються самовільні кровотечі, які неможливо зупинити без спеціальних засобів. Хвороба притаманна чоловікам, і вкрай рідко трапляється в жінок.

Лейкемія (лейкоз) — злоякісна хвороба, пов’язана з порушенням функціонування кісткового мозку. При цьому у крові з’являється величезна кількість лейкоцитів. Буває в гострій (швидкоплинній) та хронічній (тривалій) формах.

  • 1. Назвіть хвороби серця, укажіть їх причини та заходи профілактики.
  • 2. Назвіть хвороби судинної системи, укажіть їх причини та заходи профілактики.
  • 3. Як спосіб життя людини впливає на стан серцево-судинної системи? Відповідь обґрунтуйте.
  • 4. Які види загартовування ви знаєте? Який з них ви вважаєте найбільш прийнятним для себе?