Природознавство. 4 клас. Жаркова

Добовий рух Землі

Які рухи здійснює Земля у Всесвіті? Що таке вісь Землі? Що відбувається на Землі внаслідок її обертання навколо осі? Що таке доба?

Земля у Всесвіті здійснює два основні рухи: обертається навколо своєї осі та рухається навколо Сонця. Унаслідок цих рухів на Землі відбуваються певні природні явища.

Вивчення рухів Землі та їх наслідків розпочнемо з обертання Землі навколо своєї осі. Наша планета обертається навколо своєї осі постійно.

Чому ми не помічаємо такого обертального руху?

Ми не помічаємо руху Землі навколо осі, тому що разом з нею обертаємося ми й усе, що нас оточує.

Нам здається, що Сонце, Місяць та зорі рухаються по небу. Кажуть, що Сонце сходить зранку на сході та заходить увечері на заході (мал. 26). Насправді це Земля обертається із заходу на схід проти годинникової стрілки.

Мал. 26. Видимий рух Сонця над горизонтом

Планета Земля, обертаючись навколо осі, підставляє сонячним променям то один бік, то інший. На тому боці Землі, який освітлений сонячними променями, — день. На протилежному боці, який перебуває в тіні, — ніч (мал. 27).

Мал. 27. Зміна дня і ночі на Землі

Унаслідок постійного обертання Землі навколо осі там, де була ніч, настає день, а там, де був день, настає ніч. Так відбувається зміна дня і ночі.

Повний оберт навколо осі Земля робить за проміжок часу, який називають добою. Доба триває 24 години.

1. Розмістіть глобус навпроти будь-якого джерела світла. 2. Розгляньте, який бік глобуса освітлений, а який залишається в тіні. Поясніть чому. 3. Обертайте глобус навколо осі та спостерігайте, як будуть переміщуватися світло й тінь на його поверхні.

Земля постійно обертається навколо своєї осі із заходу на схід проти годинникової стрілки. Унаслідок обертання Землі навколо осі відбувається зміна дня і ночі: на освітленому боці — день, а на протилежному, неосвітленому — ніч. Повний оберт навколо осі Земля робить за добу, яка триває 24 години.

1. Які рухи здійснює Земля у Всесвіті? 2. Що відбувається на Землі внаслідок обертання навколо своєї осі? 3. Що таке доба? Яка її тривалість? 4. Продемонструй за допомогою глобуса та джерела світла зміну дня і ночі на Землі.