Природознавство. 4 клас. Жаркова

Рівнини і гори в Україні й у рідному краї

Україна — це країна, на території якої є рівнини і гори.

1. Розгляньте поверхню України на фізичній карті. 2. Прочитайте назви низовин і височин, розташованих на території України, та визначте їх розташування відносно сторін горизонту.

На півночі країни простягається Поліська низовина. Поверхня її майже плоска, заболочена, тут є багато прісних озер (мал. 139).

Мал. 139. Поліська низовина

На північному сході України розташована Придніпровська низовина, на території якої є горби, яри й балки. Південну частину України займає Причорноморська низовина. Її майже рівна поверхня доходить до узбережжя Чорного та Азовського морів.

На заході України розташовані Волинська та Подільська височини, у центральній її частині — Придніпровська височина, а на південному сході — Приазовська височина та Донецький кряж (мал. 140). Поверхня височин горбиста, часто трапляються яри та балки.

Мал. 140. Донецький кряж

1. На фізичній карті України знайдіть та прочитайте назви гір, розташованих на її території, визначте їх розташування відносно сторін горизонту. 2. Знайдіть і прочитайте назви найвищих точок гір та їх висоту.

Якими за висотою є гори України? Як про це можна довідатися за допомогою фізичної карти України?

На заході простягаються найвищі гори нашої країни — Українські Карпати. За висотою це середні гори, їх середня висота становить 1000 м (мал. 141).

На півдні України вздовж чорноморського узбережжя Кримського півострова височіють Кримські гори. Це низькі гори, їх середня висота не перевищує 500 м (мал. 142).

Мал. 141. Українські Карпати

Мал. 142. Кримські гори

1. На фізичній карті України знайдіть область, у якій ви живете. 2. Які форми земної поверхні є у вашому краї?

На території України є низовини (Поліська, Придніпровська, Причорноморська), височини (Волинська, Подільська, Придніпровська, Приазовська, Донецький кряж) і гори (Українські Карпати, Кримські гори).

1. Назви і покажи на карті низовини України. 2. Назви і покажи на карті височини України. 3. Які гори є в нашій країні? Покажи їх на карті. 4. Які форми земної поверхні є у твоєму рідному краї?

Одне із семи чудес України — Мармурова печера в Кримських горах. Вхід до печери розташований на висоті 920 м. Протяжність підземних ходів — 2050 м, глибина — 60 м. Мармурова печера належить до п’ятірки найкрасивіших печер світу.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Позначення на контурній карті України основних форм земної поверхні

Обладнання: контурна і фізична карти України.

Хід роботи

Завдання 1. Скориставшись фізичною картою України, познач на контурній карті України рівнини (написи рівнин роблять друкованими літерами на території, яку вони займають).

Завдання 2. Скориставшись фізичною картою України, познач на контурній карті України гори (гори підписують друкованими літерами в напрямку їх простягання).