Природознавство. 4 клас. Жаркова

Діяльність людей та охорона природи в Австралії

Де розташована Австралія?

Австралія — найменший за площею та кількістю населення материк. Тут розташована одна країна — Австралія (столиця — місто Канберра) (мал. 120).

Мал. 120. Столиця Австралії — місто Канберра

Які природні умови в Австралії? Які природні багатства є на материку?

Населення Австралії живе переважно на тихоокеанському узбережжі, де розташовані тропічні ліси та савани.

В Австралії займаються видобуванням нафти, природного газу, вугілля, залізної, алюмінієвої та мідної руд (мал. 121). Частину корисних копалин вивозять в інші країни. Корисні копалини проходять переробку на нафтопереробних та металургійних підприємствах.

Мал. 121. Видобування вугілля

Австралія — країна з розвинутою промисловістю. На машинобудівних заводах виготовляють автомобілі, трактори, комбайни та верстати.

В Австралії вирощують великі врожаї пшениці, ячменю, кукурудзи, сорго, соняшнику, цукрової тростини, сої, арахісу, частину яких вивозять в інші країни світу.

Основні свійські тварини, яких розводять в Австралії, — це вівці, які дають вовну, хутро, м’ясо (мал. 123).

Мал. 122. Урожай арахісу

Мал. 123. Вівці на пасовищі

За кількістю овець та виробництвом вовни Австралія посідає перше місце у світі. В Австралії вирощують також корів, свиней, свійських птахів.

На материку є багато підприємств, на яких займаються переробкою молока, м’яса, цукрової тростини, зерна, вовни.

Природа Австралії зазнала змін унаслідок господарської діяльності людини. Великої шкоди природі завдали вирубування лісів та чагарників, лісові пожежі, випасання овець, видобування корисних копалин відкритим способом.

В Австралії велику увагу приділяють охороні природи. З метою збереження природи, рідкісних рослин і тварин в Австралії створено багато природоохоронних територій.

Справжнім дивом природи є морський заповідник Великого Бар’єрного рифу, де охороняється найдовша у світі гряда островів і коралових рифів.

Мал. 124. Національний парк Косцюшко

У національному парку Косцюшко охороняють дику природу — від евкаліптових лісів біля підніжжя до альпійських луків на вершині. На території парку є чимало рідкісних рослин і тварин, які потребують охорони (мал. 124).

У національному парку Какаду під охороною перебувають болота, мальовничі водоспади, зарості евкаліптів, тропічні ліси та гранітні скелі. Тут живуть кенгуру, деревна жаба, плащоносна ящірка, австралійський крокодил (мал. 125, 126).

Мал. 125. Плащоносна ящірка

Мал. 126. Австралійський крокодил

Австралія — найменший за площею та кількістю населення материк, на якому розташована одна країна. В Австралії розвинуті промисловість та сільське господарство.

1. Яка країна розташована на материку Австралія? Яка її столиця? 2. Які природні багатства є на материку? 3. Які є промислові підприємства? 4. Які культурні рослини і яких свійських тварин вирощують в Австралії? 5. Як господарська діяльність людини вплинула на природу Австралії? 6. Яких заходів уживають з метою охорони природи Австралії?