Природознавство. 4 клас. Жаркова

Рослинний і тваринний світ Австралії

Австралія, як і Африка, розташована в жаркому поясі, що зумовило існування там тропічних лісів, саван, пустель.

В Австралії налічується понад 200 видів сумчастих звірів (кенгуру, коала, вомбат, сумчастий тушканчик), які відрізняються від інших звірів наявністю в самок сумки — шкірястої складки на животі, у якій виношують дитинчат.

Лише в Австралії живуть звірі, які вигодовують своїх малят молоком, але розмножуються, відкладаючи яйця, — єхидна і качкодзьоб (мал. 115).

Качкодзьоб

Єхидна

Мал. 115. Яйцекладні звірі

На півночі Австралії розташовані тропічні ліси, у верхньому ярусі яких ростуть евкаліпти — дерева заввишки понад 100 м. Під ними ростуть фікуси, деревовидні папороті (мал. 116).

Фікус

Деревовидна папороть

Евкаліпт

Мал. 116. Рослини тропічних лісів Австралії

Розгляньте тварин тропічних лісів Австралії, прочитайте їхні назви (мал. 117).

Коала

Казуар

Какаду

Мал. 117. Тварини тропічних лісів Австралії

На південь від зони тропічних лісів лежать савани.

Які природні умови в саванах? Як до виживання в умовах саван пристосувалися рослини й тварини?

Рослини саван пристосовані до виживання в умовах посухи. Тут ростуть трав’янисті рослини: чагарники та поодинокі евкаліпти, акації та пляшкові дерева, які можуть накопичувати у своїх стовбурах воду.

Розгляньте тварин, які живуть у саванах Австралії, прочитайте їхні назви (мал. 118).

Сірий кенгуру

Ему

Вомбат

Мал. 118. Тварини австралійських саван

Пустелі займають більше половини території Австралії. Рослинний світ пустель — це густі зарості низькорослих чагарників, акацій та евкаліптів.

Розгляньте тварин, які живуть у пустелях Австралії, прочитайте їхні назви (мал. 119).

Рудий кенгуру

Дикий собака динго

Сумчастий тушканчик

Мал. 119. Тварини австралійських пустель

Відокремленість Австралії від інших материків зумовила існування тут рослин і тварин, яких немає на інших материках. Тут живуть сумчасті та яйцекладні звірі.

1. Яким є рослинний і тваринний світ тропічних лісів Австралії? 2. Які рослини та тварини поширені в саванах? 3. Які рослини та тварини є в пустелях? 4. Знайди інформацію і підготуй повідомлення про рослину чи тварину, поширену в Австралії.

Малята сумчастих звірів народжуються дуже малими, недорозвинутими, голими та сліпими, але здатними спритно перебиратися в материнську сумку і присмоктуватися до соска з молоком. Дитинчата перебувають у сумці матері до 250 днів.