Природознавство. 4 клас. Жаркова

Рослинний і тваринний світ Євразії

Які теплові пояси є на Землі? Де вони розташовані?

Євразія — великий метрик. Він розташований в усіх теплових поясах Землі.

Холодний пояс Євразії простягнувся на півночі вздовж узбережжя Північного Льодовитого океану. Там розташована арктична пустеля.

Через суворі природні умови на півночі Євразії дуже бідний рослинний і тваринний світ. Тут ростуть мохи і лишайники. Лише зрідка трапляються карликова береза, полярна верба, кущики брусниці, чорниці, морошки, журавлини.

Розгляньте тварин, які живуть у холодному поясі, прочитайте їхні назви (мал. 70).

Північний олень

Полярна сова

Песець

Мал. 70. Тварини холодного поясу Євразії

У холодному поясі Євразії живуть також білі ведмеді, тюлені, полярні вовки, лемінги, полярні куріпки.

У помірному поясі Євразії є ліси, степи і пустелі.

Ліси розташовані на півночі помірного поясу Євразії. У лісах ростуть хвойні та листяні дерева: ялина, модрина, сосна, дуб, граб, бук, клен, липа.

Тваринний світ лісів багатий і різноманітний. Тут тварини можуть знайти собі їжу, місце для спорудження житла та сховок від ворогів.

У лісах живуть також лось, білка, заєць, рись, вовк, тетерук, благородний олень, горностай, лисиця, куниця, зубр, бурий , дикий кабан, куріпка, сова (мал. 71).

Тетерук

Горностай

Благородний олень

Мал. 71. Тварини лісів помірного поясу Євразії

Південніше лісів розташовані степи та пустелі. У степах Євразії літо жарке, а зима — холодна. Опадів випадає мало. Тут ростуть ковила, типчак, полин, живуть гризуни — миші, ховрахи, бабаки, хом’яки та хижі птахи. У пустелі випадає дуже мало опадів, а влітку стоїть сильна спека. Тут ростуть рослини, які добре пристосувалися до виживання в умовах нестачі вологи.

Розгляньте рослини, які ростуть у пустелі, прочитайте їхні назви (мал. 72).

Саксаул

Верблюжа колючка

Піщана осока

Мал. 72. Рослини пустелі

Як рослини пристосувалися до виживання в умовах пустелі?

Вузькі й дрібні листки, колючки, утворені з листків, довгі корені дають змогу рослинам виживати в умовах спеки і посухи.

У пустелі живуть тварини, які можуть долати значні відстані в пошуках їжі та води. Тут водиться багато різноманітних ящірок і змій, серед яких є отруйні.

Розгляньте тварин, які живуть у пустелі Євразії, прочитайте їхні назви (мал. 73).

Верблюд

Джейран

Варан

Мал. 73. Тварини пустелі

У жаркому поясі Євразії розташовані тропічні ліси. Тут суцільні зарості утворюють вічнозелені дерева, ліани й орхідеї. У тропічних лісах живе багато звірів, комах, птахів та змій.

Розташування Євразії в усіх теплових поясах Землі зумовило існування на материку різноманітного рослинного і тваринного світу.

1. Чому рослинний і тваринний світ Євразії дуже різноманітний? 2. Яким є рослинний і тваринний світ холодного поясу? 3. Які ліси є на території Євразії? Які рослини і тварини там трапляються? 4. Які рослини і тварини є в степах і пустелях Євразії? Як вони пристосувалися до виживання в умовах нестачі води? 5. Опиши рослинний і тваринний світ тропічних лісів. 6. Знайди інформацію та підготуй повідомлення про рослину чи тварину, поширену в Євразії.