Природознавство. 4 клас. Жаркова

Особливості природи Атлантичного океану

Що ти знаєш про Атлантичний океан?

Атлантичний океан — друга за величиною, після Тихого, частина Світового океану. Його назва походить від назви міфічної країни Атлантиди.

1. Знайдіть і покажіть на фізичній карті півкуль Атлантичний океан. 2. У яких півкулях він розташований? 3. Які материки омиває Атлантичний океан?

Більша частина Атлантичного океану розташована в Західній півкулі. Він простягнувся майже до полюсів по обидві сторони від екватора. Атлантичний океан омиває береги Північної та Південної Америки, Євразії, Африки та Антарктиди. Атлантичний океан глибокий, хоча дещо поступається Тихому океану. Його середня глибина майже 3600 м, а найбільша — 8742 м.

Як змінюється температура поверхневих вод в Атлантичному океані, які нагріваються сонячними променями?

Оскільки Атлантичний океан, так само, як і Тихий, простягається обабіч від екватора до полюсів, то температура поверхневих вод змінюється від 27 °С поблизу екватора до 0 °С і нижче в холодних поясах.

Над Атлантичним океаном часто вирують урагани.

Чим багатий рослинний і тваринний світ Атлантичного океану? Чому?

Рослинний і тваринний світ Атлантичного океану надзвичайно різноманітний. Температура води в ньому різна, тому тут є умови для життя різноманітних організмів.

Мал. 60. Червоні водорості

Рослинний світ Атлантичного океану представлений різноманітними водоростями.

У поверхневих водах живуть зелені та бурі водорості, а глибше — червоні (мал. 60).

Серед тварин Атлантичного океану є види, які живуть лише на півночі в холодних та помірних водах і зовсім не водяться в теплих водах поблизу екватора. Це передусім великі морські звірі: кити, тюлені, морські котики та риби: оселедець, тріска, камбала, палтус, морський окунь.

Біля берегів Антарктиди живуть птахи: пінгвіни, альбатроси, фрегати.

Розгляньте тварин, які живуть у теплих водах Атлантичного океану, прочитайте їхні назви (мал. 61).

Морський їжак

Зелена черепаха

Летюча риба

Мал. 61. Тварини теплих вод Атлантичного океану

Мал. 62. Ламантин африканський

У теплих водах Атлантичного океану живуть також медузи, краби, лангусти, креветки, акули, тунці, дельфіни, риби-папуги, кальмари, восьминоги. У прибережних водах атлантичного узбережжя Африки водиться великий водний звір — ламантин африканський. Живиться він різноманітною водною рослинністю, за що отримав назву «морська корова» (мал. 62).

Атлантичний океан — другий за величиною та глибиною океан планети. Майже весь він розташований у Західній півкулі обабіч від екватора. В Атлантичному океані різноманітний рослинний і тваринний світ.

1. Покажи на фізичній карті півкуль Атлантичний океан і розкажи, де він розташований. 2. Які материки він омиває? 3. Які природні умови в Атлантичному океані? 4. Які рослини ростуть в Атлантичному океані? 5. Які тварини живуть у холодних і помірних водах Атлантичного океану? 6. Які тварини живуть у теплих водах Атлантичного океану? 7. Знайди інформацію і підготуй повідомлення про тварину, яка живе в Атлантичному океані.

Біля берегів Північної Америки в Атлантичному океані є Саргасове море, яке не має берегів. Море нагадує «величезну луку» посеред океану. Тут суцільні зарості утворюють саргасові водорості, які ще називають «морським виноградом» через наявність повітряних бульбашок.