Зарубіжна література. Рівень стандарту. 11 клас. Ісаєва

До таємниць мистецтва слова

ПОНЯТТЯ ПРО ПОВІСТЬ-ПРИТЧУ

Жанр твору Е. Гемінґвея «Старий і море» часто визначають як повість-притчу. Слово повість вам добре відоме. Так називають епічний прозовий твір, який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття займає проміжне місце між романом та оповіданням. Поняття притча ви також розглядали, зокрема, вивчаючи твір А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц», який називають казкою-притчею. Пригадаймо, що притча — це повчальний алегоричний твір, орієнтований на доведення життєвих цінностей. Повчальністю й алегоричною формою вона схожа на байку. Однак притча не підносить читачеві мораль у готовому вигляді, а налаштовує на її пошук. Крім того, вона може бути значно більшого обсягу, ніж байка. У давнину притча побутувала переважно як оповідь релігійно-філософського змісту. Пізніше притчевість письменники почали використовувати як засіб вираження власних морально-філософських роздумів, певної ідеї.

Отже, повість-притча — це твір, який поєднує в собі ознаки обох жанрів: і повісті, і притчі.

 • 1. Поясніть сутність поняття «повість-притча».
 • 2. Назвіть ознаки повісті-притчі у творі «Старий і море».

ЗІ СКАРБНИЦІ ЛІТЕРАТУРНО-КРИТИЧНОЇ ДУМКИ

Він був Марком Твеном двадцятого століття і Байроном двадцятого століття, але він був, безперечно, великим письменником, великим майстром прози, що відкрив стиль, котрий більше вплинув на літературу нашого часу, ніж стиль будь-якого іншого письменника.

Ван Вік Брукс, американський літературознавець

Повість «Старий і море» — це своєрідний заповіт. Чи, може, гімн, проспіваний на честь Людини — переможеної і разом з тим непереможної?

Дмитро Затонський, український літературознавець

УКРАЇНСЬКІ СТЕЖИНИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Величезна зацікавленість творчістю американського письменника в Україні виникла в 60-х роках ХХ століття. Саме в цей час формується культ Гемінґвея, тісно пов'язаний з рухом шістдесятників. Для представників тогочасної інтелігенції американський письменник став не просто улюбленим автором, а значно більшим — символом людської гідності. У багатьох домівках можна було побачити портрети цього усміхненого бороданя у светрі. Саме такий образ цієї мужньої, вольової й оптимістичної людини зберігся в пам'яті читачів різних поколінь.

У різні часи над перекладами творчої спадщини Гемінґвея працювали Володимир Митрофанов, Марк Пінчевський, Юрій Покальчук, Нінель Тарасенко та інші. Поетичні рядки йому присвятили Дмитро Павличко («У домі Гемінґвея під Гаваною») та Іван Драч («Пам'яті Гемінґвея»).

Літературні нотатки подорожнього

Оук Парк і нині часто називають містом Гемінґвея. На малій батьківщині письменника можна побачити чимало пам'яток, пов'язаних з його особистістю. Насамперед це будинок, у якому народився Гемінґвей і жив перші шість років. Нині тут діє меморіальний музей письменника, у якому все збереглося так, як у часи, коли тут жила родина митця.

Найпопулярнішим пам'ятником письменникові є бронзова фігура нобеліата, встановлена в Гавані (автор — Хосе Вілья Соберон, 2003 рік). У 2012 р. Ернест Гемінґвей «оселився» і в Харкові (скульптори Олександр Шамрай і Єлизавета Варлакова).

Пам'ятник Ернестові Гемінґвею в Харкові

Мистецькі передзвони

Повість «Старий і море» було неодноразово екранізовано митцями різних країн. Цікаво, що мультиплікаційний фільм 1999 року (Канада, Росія, Японія, режисер Андрій Петров) був нагороджений Оскаром як кращий короткометражний фільм 2000 року. У його створенні використано незвичайну техніку — «живопис, що оживає». Кожний кадр мультфільму — це майстерний малюнок на склі, який створює ілюзію «реальності» зображуваного.

• Розгляньте ілюстрації сучасних українських художників Олега Шупляка і Слави Шульц. Спробуйте розшифрувати їх символічний зміст.

Олег Шупляк. Старий і рибина

Слава Шульц. Ілюстрація до повісті «Старий і море»

Читачеві ХХІ століття

Чи знаєте ви, що одним із новітніх цифрових сервісів є глогстер (Glogster)? Він призначений для створення інтерактивних постерів, які називають глогами (слово Glog з'явилось у 2007 році від словосполучення graphical blog). Глоги можуть містити текст, зображення, анімацію, аудіо, відео, посилання на різні електронні ресурси.

Перегляньте глоги, присвячені Гемінґвею й розміщені за такою адресою: https://bit.ly/2ULBzek

• Який із них видався вам найцікавішим? Поясніть свій вибір.

Підсумовуємо вивчене

 • 1. Чому, на вашу думку, епіграфом до статті про Гемінґвея взято цитату з повісті «Старий і море»? А який епіграф запропонували б ви?
 • 2. Сформулюйте проблеми, порушені у творі. Висловте ваше особисте ставлення до них.
 • 3. Підготуйте запитання до класу на тему «Філософсько-символічний підтекст оповіді про життя старого рибалки».
 • 4. Розкрийте сенс назви повісті «Старий і море».
 • 5. Поясніть, чому твір «Старий і море» називають повістю-притчею.
 • 6. На конкретних прикладах проілюструйте, як особливості стилю Гемінґвея виявляються в повісті «Старий і море».
 • 7. Як би ви відповіли на запитання, поставлене Д. Затонським (див. рубрику «Зі скарбниці літературно-критичної думки»)?
 • 8. Знайдіть і прочитайте вірш І. Драча «Пам'яті Гемінґвея». Яке враження він на вас справив? Як цей твір перегукується з прочитаною повістю?
 • 9. Чи згодні ви з тим, що самого Гемінґвея можна назвати героєм кодексу людської гідності? Аргументуйте свою думку.
 • 10. Скориставшись матеріалами рубрики «Українські стежини світової літератури» та додатковими джерелами інформації, підготуйте презентацію на тему «Гемінґвей і Україна».
 • 11. Якщо ви дивились екранізацію повісті «Старий і море», порівняйте її з літературним твором.
 • 12. Напишіть лист Ернесту Гемінґвею або твір на одну з тем: «Сантьяго: переможений чи переможець?»; «Людина і природа в повісті “Старий і море”».
 • 13. Розгляньте підсумковий плакат1. Що символізує книжка, занурена у воду? Як стосуються особистості Гемінґвея наведені слова? Що плакат розповідає про символіку образів прочитаного твору? Яким чином із життям Гемінґвея та його творами пов'язані географічна назва та зображення, вміщені на плакаті?

 • 14. Підготуйте на вибір: глог, дудл, постер, інфографіку або кроссенс, присвячений Ернесту Гемінґвею.

1 У плакаті використано репродукцію картини польського художника Павла Кучинського «Айсберг» і кадр із мультфільму «Старий і море» (режисер Андрій Петров).