Зарубіжна література. Рівень стандарту. 11 клас. Ісаєва

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

Йоганн Вольфганг Ґете

(1749—1832)

• Що вам запам'яталось про життя і творчість Ґете з вивченого в 9 класі?

• Яке враження справили на вас прочитані ліричні твори цього автора?

Найвище досягнення розуму в тому, щоб пробуджувати інший розум.

Йоганн Вольфганг Ґете

ТОЙ, ХТО КРІЗЬ ПІТЬМУ СТОЛІТЬ НЕСЕ СВІТЛО РОЗУМУ

Як ви вже знаєте з вивченого раніше, Йоганн Вольфганг Ґете — найвеличніший представник культури Просвітництва. У його особистості поєднались письменник, філософ і дослідник, кожна із цих граней надзвичайно яскраво відображає особливості століття Розуму. Водночас науковці наголошують на тому, що «феномен Ґете далеко виходить за ці рамки, захоплюючи такі сфери духу й творчості, до яких просвітники не підносилися або ж ігнорували їх»1.

1 Наливайко Д. Поет національний і всесвітній. — К., 2004.

Пригадаймо найяскравіші сторінки життєпису великого митця. Народився майбутній письменник 28 серпня 1749 року у Франкфурті-на-Майні в багатій бюргерській1 родині. Батьки Ґете створили всі умови для гармонійного розвитку дитини: у будинку була велика бібліотека (2000 томів) і картинна галерея, дорослі часто влаштовували лялькові вистави. Навчання хлопчика почалось із трьох років. Він оволодів основами верхової їзди й малювання, гри на фортепіано та скрипці, а також юриспруденції, античної філософії та літератури. Особлива увага приділялась вивченню мов: англійської, французької, італійської та двох «мертвих» — давньогрецької й латини.

1 Бюргер — у Німеччині та деяких інших країнах міський мешканець.

У 1765 році з волі батька Ґете вступив на юридичний факультет Лейпцизького університету. Однак правознавство не настільки захоплювало юнака, щоб заволодіти світом його думок. Він захоплюється природничими науками, залюбки малює пейзажі. З особливою силою його притягує література, яка в той час розвивалась у річищі рококо. Саме в цьому стилі Ґете пише свої перші студентські вірші (літературною творчістю він захопився ще в дитинстві). Навчанню в Лейпцизькому університеті завадила несподівана хвороба, через що він змушений був повернутися додому. Подальше оволодіння наукою юнак продовжує в університеті Страсбурга. Ґете одержав диплом юриста, однак юридичної кар'єри не прагнув. Його захопленням стало письменництво.

У творчості Ґете виділяють два періоди.

ПЕРІОДИЗАЦІЯ ТВОРЧОСТІ ҐЕТЕ

Назва періоду, хронологічні межі

ШТЮРМЕРСЬКИЙ

(початок 70-х рр. XVIII ст. - 1775 р.)

ВЕЙМАРСЬКИЙ

(1775 - 1832 рр.)

Походження назви

Від назви руху «Буря й натиск» (нім. «Sturm und Drang»), який розгорнувся в Німеччині в 60-80-х рр. XVIII століття. Учасники руху — молоді люди, іменовані «бурними геніями» (німецькою штюрмерами). Ґете став лідером «Бурі й натиску»

Пов'язана з назвою міста Веймар, куди Ґете прибув восени 1775 року на запрошення вісімнадцятирічного герцога Карла Августа. Тут пройшло все його подальше життя

Твори, які репрезентують період

Лірика («Майська пісня», «Дика трояндочка», «Прометей» та інші); історична драма «Гец фон Берліхінген», роман «Страждання юного Вертера»

Трагедії «Егмонт», «Іфігенія в Тавриді», балади («Вільшаний король», «Учень чаклуна» та багато інших), два романи про Вільгельма Мейстера, елегії, поеми, епіграми, послання, публіцистичні статті, вірші

Трагедія «Фауст» як підсумковий твір Ґете

Задум виник у штюрмерський період (1773), завершено твір у веймарський період (1831)

Отже, другий період, веймарський, як видно з наведеної вище таблиці, виявився доволі довгим. Пригадаймо, що ж сприяло рішенню залишитися у Веймарі? Насамперед Ґете приваблювала особистість Карла-Августа — правителя Веймарського герцогства, у якому він вбачав яскраву особистість, що прагнула перетворити свою маленьку державу на справжній культурний центр Німеччини. Ґете з усією відповідальністю занурився в державну діяльність: спочатку був радником герцога, потім керував військовими і фінансовими справами, займав пост прем'єр-міністра, міністра культури, працював директором театру. До цього його спонукало щире прагнення покращити життя в герцогстві. Він займається будівництвом доріг, розвитком лісового господарства, поновлює гірську справу. Але невдовзі розчаровується в державній службі, адже переконується в неможливості здійснення багатьох планів, які могли б радикально змінити життя суспільства. Така інтенсивна діяльність закінчується душевною кризою. Ґете вирушає до Італії, сподіваючись знайти духовну опору. На батьківщині Данте він перебував два роки (1786-1788). Саме там, серед розкішної італійської природи й неповторних пам'яток античної культури, Ґете чітко усвідомлює, що його головне покликання — поезія.

Повернувшись до Німеччини, він присвячує себе мистецтву слова. У його творчості відображаються нові філософсько-естетичні пошуки, названі дослідниками «веймарською класикою». Для неї було характерним повернення до принципів античного мистецтва, але не з метою реставрації минулого. Ґете сприймав античність як джерело натхнення для створення нової літератури, яка служитиме ідеї виховання гармонійної особистості.

Загалом же веймарський період творчості письменника подарував світові багатогранну й багатобарвну спадщину (див. таблицю на с. 13). Усього перу Ґете належить понад 1600 віршів. Головним його творінням справедливо вважають трагедію «Фауст». Заявивши про себе в студентські роки стилем рококо, у своїй подальшій творчості письменник звертався до різних художніх методів, характерних для неокласицизму, сентименталізму, реалізму. Його балади пройняті романтичними тенденціями.

Крім письменницького покликання, Ґете вдалося реалізувати також дар ученого. З 56 томів Веймарського видання його творів 12 (!) репрезентують наукові праці. Ось назви лише деяких з них: «Природа», «Про оптику», «Вступ до порівняльної анатомії», «До вчення про колір».

Ґете прожив довге, сповнене яскравих подій життя. Саме в розвитку дарованих природою нахилів, у спрямуванні їх на благо суспільства він вбачав сенс людського життя. Символічно, що його останніми словами були такі: «Більше світла!».

  • 1. Як ви думаєте, чим біографія Ґете може привабити сучасну людину? А чи привабило в життєписі великого митця щось саме вас?
  • 2. На основі наведеної в статті таблиці пригадайте основні особливості двох періодів творчості Ґете.
  • 3. Поміркуйте, чи можна Ґете назвати універсальною особистістю. Аргументуйте свою відповідь.
  • 4. Що, на ваш погляд, можуть символізувати останні слова Ґете?
  • 5. Скориставшись матеріалами статті й рубрики «У творчій майстерні письменника», а також пригадавши вивчене раніше про Ґете та його добу, розв'яжіть кроссенс.

Читачеві ХХІ століття

Ґете та його персонажі «присутні» в найрізноманітніших сферах нашого життя. У багатьох садах квітнуть троянди «Йоганн Вольфганг Ґете», популярними є манґи й комікси за трагедією «Фауст». Цікаву інформацію ви зможете знайти на сайті «Goethe, Schiller & Co», розробленому спеціально для молоді, а також на інтернет-ресурсі Goethezeitportal. Зокрема про грандіозний фестиваль Фауста, присвячений найзнаменитішому твору Ґете і проведений у Мюнхені впродовж лютого-липня 2018 року. Можливо і ви, поміркувавши над невмирущим твором, запропонуєте ідеї до проєкту «“Фауст’” у нашому житті».

Постер з ресурсу «Goethe, Schiller & Co» та обкладинка коміксу-біографії Ґете