Підручник з Зарубіжної літератури (профільний рівень). 10 клас. Ісаєва - Нова програма

Дo таємниць мистецтва слова

ПРО РОЗВИТОК ТРАГЕДІЇ НА РУБЕЖІ XVI-XVII століть

Пригадаймо, що трагедією називають драматичний твір, у якому зображено лише гострі життєві конфлікти, що ведуть зазвичай до загибелі персонажа.

Виник цей жанр ще в Давній Греції. Найяскравіше він представлений у творах Есхіла, Софокла, Евріпіда. Другою добою розквіту трагедії став рубіж XVI—XVII століть, ознаменований трагедіями англійця Шекспіра, іспанців Лопе де Веги та Кальдерона. Їх основною темою є зіткнення благородної особистості зі світом зла. На відміну від античних трагедій, де герої повністю підкорені зовнішнім обставинам, персонажі Шекспіра постають творцями своєї долі, яка залежить не від волі всемогутніх богів, а від їхніх дій, думок і почуттів. Конфлікти трагедій цього часу відображали не міфологічне бачення світу, а недосконалість його суспільного устрою. Герої трагедій Шекспіра — це сильні особистості, які знаходять у собі мужність кинути виклик навколишньому світу, боротися проти несправедливості та жорстокості, що панують у ньому. Крім того, душа шекспірівських героїв схильна до глибоких суперечностей, намагаючись розв’язати які, вони відчувають страшенні муки. Для персонажів античних трагедій така внутрішня роздвоєність не характерна.

1. Продовжте речення: «Трагедія — це ...».

2. Чим трагедії Шекспіра відрізняються від античних трагедій?

3. Чи втілено описані вище особливості шекспірівської трагедії в п’єсі «Гамлет»? Аргументуйте відповідь.

Мистецькі передзвони

Майже всі п’єси Шекспіра перекладені основними мовами світу, а їх постановки відбуваються набагато частіше, ніж вистави за творами будь-якого іншого драматурга. Трагедія «Гамлет» не сходить із театральних сцен та кіноекранів. Багато акторів мріяли і мріють зіграти роль данського принца. Блискуче реалізувати цю мрію вдалось американцю Едвіну Буту, француженці Сарі Бернар, англійцю Лоуренсу Олів’є, поляку Даніелю Ольбрихському, росіянам Володимиру Висоцькому та Іннокентію Смоктуновському.

Гамлет — одна з улюблених ролей Кіану Рівза, якого багато хто запам’ятав за фільмом «Матриця».

Постер фільму «Гамлет» (режисер Робін Ло, США, 2015)

Роль данського принца також привабила зірку британського серіалу «Шерлок» Бенедікта Камбербетча (його гру в 2015 р. українські глядачі мали можливість побачити на київській, одеській і харківській сценах). У кіно багатьом запам’ятався Гамлету виконанні Мела Гібсона (Велика Британія, 1990, режисер Франко Дзефіреллі).