Підручник з Технології. 10 (11) клас. Ходзицька - Нова програма

Навчальний модуль:

КРАСА ТА ЗДОРОВ'Я

За результатами опанування матеріалу модуля ви навчитеся використовувати здобуті знання у практичній діяльності.

Ви дізнаєтеся про:

• складові зовнішнього вигляду та вплив на нього способу життя;

• правила щоденного догляду за обличчям і тілом з урахуванням типу шкіри;

• правила догляду за волоссям із використанням сучасних засобів;

• види макіяжу та зачісок.

Ви навчитеся:

• визначати свій тип шкіри та волосся;

• добирати засоби догляду за обличчям, тілом та волоссям;

• добирати декоративну косметику та виконувати макіяж відповідно до особливостей зовнішності;

• добирати зачіску з урахуванням форми обличчя та типу волосся;

Ви оволодієте:

• навичками створення власного стилю за допомогою макіяжу та зачіски;

• навичками щоденного догляду за тілом та волоссям.

Ви застосовуватимете:

• методи проектування для створення власного проекту.

Культуро зовнішнього вигляду

Поняття краси дуже багатогранне, воно залежить від індивідуальних особливостей людини, темпераменту й життєвого досвіду, культурних та соціальних чинників. Критерії людської краси настільки різноманітні, що їх неможливо звести до певних ознак. Але й не треба цього робити, оскільки всі ми різні. Красива людина в сучасному розумінні не та, яка має тільки привабливі риси обличчя. Насамперед це цікава особистість — стильна, охайна, активна, життєрадісна людина, з якою приємно бути поруч.

Щоб гарно виглядати, мати свій стиль, треба спочатку дуже уважно вивчити себе, визначити свої особливості, а потім вирішити, як підкреслити свою індивідуальність відповідно до власного відчуття і вподобань.

Для того щоб досягти позитивних результатів у створенні власного образу, треба знати, із чого цей образ складається.

Поняття «культура зовнішнього вигляду» містить багато різних складових. Це костюм і зачіска, манера слухати й говорити, рухатися й сидіти. Для створення позитивного іміджу необхідно, щоб зовнішній вигляд був привабливим, необхідно вміти красиво й грамотно говорити, мати гарні манери.

Складові краси та здоров'я людини

В усі часи поняття «краса» і «здоров’я» були взаємопов’язані. Збереження природної краси та здоров’я протягом усього життя є результатом щоденної наполегливої і цілеспрямованої праці. Людина, яка бажає зберегти красу та здоров’я, має дотримуватися правильного розпорядку дня із чергуванням праці та відпочинку, мати повноцінний і достатній за тривалістю сон, проводити певний час на свіжому повітрі, правильно харчуватися тощо.

Важливо також дотримуватися правил особистої гігієни та піклуватися про свій зовнішній вигляд: стан волосся, нігтів рук та ніг, мати чисту доглянуту шкіру тощо. Людина може чарівно виглядати в будь-якому віці, якщо вона правильно доглядає за собою — за своєю зовнішністю, шкірою і волоссям.

Шкіра — показник здоров’я людини

Шкіра — найбільший орган організму людини. На відміну від внутрішніх органів, на неї безпосередньо діють чинники навколишнього середовища: холод, спека, сонячне випромінювання тощо. До того ж на стан шкіри негативно впливають стреси, недосипання, неправильне харчування.

Вигляд шкіри часто є показником віку та стану здоров’я людини. Тому ми прагнемо, щоб шкіра виглядала молодо й привабливо. Хоча тип шкіри значною мірою визначається спадковістю, але за допомогою різних засобів догляду за шкірою можна тривалий час підтримувати її в доброму стані.

Щоб зберегти шкіру якомога довше молодою, треба знати: функції шкіри, будову шкіри, свій тип шкіри.

Функції шкіри:

• захисна — захищає внутрішні органи від впливу навколишнього середовища та механічних ушкоджень;

• терморегуляційна — регулює температуру тіла залежно від температури навколишнього середовища шляхом потовиділення;

• секреторна — через шкіру виділяються продукти обміну речовин;

• сенсорна — численні рецептори, які розміщені в шкірі, дають нам можливість відчувати навколишній світ;

• обмінна — забезпечує обмін речовин і енергією між зовнішнім середовищем і організмом;

• дихальна — людина поглинає 35 % кисню через шкіру;

• імунна — у шкірі розміщені клітини, які є елементами імунної системи.

Особливості будови шкіри обличчя

Шкіра обличчя має таку саму структуру, як і на інших ділянках тіла, — складається з трьох шарів, кожний із яких виконує свою функцію (мал. 1). Утім існують певні особливості, властиві саме шкірі обличчя.

Мал. 1. Будова шкіри

Епідерміс — зовнішній шар, який постійно оновлюється, захищає організм від проникнення інфекцій, утримує вологу, не має кровоносних судин, містить пігментні клітини, які надають кольору обличчю. На обличчі шар епідермісу найтонший.

Дерма, або власне шкіра, відіграє роль каркасу, що забезпечує пружність і еластичність шкіри; у ній розташовані кровоносні судини, нервові закінчення. На шкірі обличчя багато сальних залоз, які виробляють шкірний жир, що природно змащує шкіру. Дерма не може відновлюватися (на відміну від епідермісу).

Гіподерма — підшкірний жировий шар, який на обличчі розташований переважно в ділянці щік.

Чому виникають проблеми зі шкірою обличчя?

Часто в дівчат і хлопців підліткового та юнацького віку виникають проблеми зі шкірою обличчя. Однією з таких проблем є вугрі. Раніше вважали, що причиною різних висипань на шкірі є лише споживання певних видів продуктів або недотримання правил гігієни. Сьогодні вважають, що головною причиною проблем зі шкірою є насамперед гормональні зміни, що виявляються в надто активній роботі сальних залоз. Але в більшості випадків діють кілька чинників разом, а саме:

• статеве дозрівання (гормональні зміни в організмі);

• спадкові дерматологічні захворювання;

• неправильне харчування з великою кількістю солодких, гострих і жирних страв;

• недотримання правил особистої гігієни;

• інфекційні запалення, до яких часто призводить видавлювання прищів;

• неякісна або невідповідна косметика, що спричиняє подразнення;

• захворювання печінки або шлунково-кишкового тракту;

• вживання певних (переважно гормональних) лікарських препаратів.

Щоб підтримувати шкіру в належному стані, необхідні:

• очищення;

• зволоження;

• захист;

• вчасне лікування.

Здоровий спосіб життя також знижує ризик появи дерматологічних проблем. Необхідно уникати стресових ситуацій, повноцінно відпочивати.

Запам’ятайте! У разі появи серйозних проблем зі шкірою слід звернутися до лікаря-дерматолога. У жодному разі не можна самостійно розпочинати лікування або проводити косметичні процедури в стані запалення шкіри.

Типи шкіри

Щоб зберегти шкіру якомога довше молодою і здоровою, треба знати, як за нею доглядати. Догляд за шкірою залежить від її типу.

Нормальна шкіра — на вигляд здорова й гладенька, пори не розширені, вона м’яка, не лущиться. Такою шкіра буває, якщо в організмі є баланс важливих речовин: води, жирів і кислот. Із віком нормальна шкіра сухішає і тому потребує додаткового зволоження.

Суха шкіра — тонка, гладка, має дрібні пори, чутлива до коливань температури навколишього середовища. Ознаками сухої шкіри є відчуття стягнення, слабка еластичність, рання поява дрібних зморшок, лущення та тріщини. Суха шкіра швидко старіє, тому потрібно компенсувати слабку діяльність сальних залоз і утримувати вологу в шкірі (зволоження і живлення).

Жирна шкіра характеризується розширеними порами, блиском, наявністю вугрів. Така шкіра грубувата й часом виглядає неохайно. Але вона довше зберігає еластичність і тому старіє повільніше, ніж інші типи шкіри.

Комбінована шкіра — найбільш поширений тип, коли на щоках шкіра суха, а в так званий Т-зоні (лоб, ніс, підборіддя) — жирна.

Чутлива шкіра не залежить від віку і характеризується тонкістю та слабкою еластичністю судин, про що свідчать червоні прожилки, капіляри, які просвічуються на поверхні шкіри. Така шкіра чутлива до гострої їжі, спиртних напоїв, різниці температур, ультрафіолетового випромінювання — усіх чинників, що примушують судини звужуватися або розширюватися.

Існує декілька способів визначення типу шкіри: візуально (зорово), за допомогою косметичної серветки тощо.

Щоб визначити тип шкіри візуально, підійдіть до дзеркала і за хорошого освітлення розгляньте своє обличчя через лупу: подивіться, чи розширені пори, чи є висипання, лущення, зверніть увагу на відтінок шкіри. Особливо уважно розгляньте Т-зону (лоб, ніс, підборіддя), адже саме в цій зоні найчастіше шкіра буває жирною.

Щоб визначити тип шкіри за допомогою косметичної серветки, проведіть дослідження через кілька годин після очищення шкіри обличчя: прикладіть до обличчя суху паперову серветку і злегка притисніть її долонями, зачекайте 5 хвилин і оцініть результат. За наявністю та розташуванням жирних плям можна визначити, чи є шкіра жирною та в яких саме ділянках.

Догляд за шкірою обличчя

Доглядати за шкірою треба щодня в будь-якому віці. Важливе значення мають систематичність і послідовність. Щоб вибрати систему догляду за шкірою, треба ураховувати: тип шкіри, вік, пору року, особливості організму.

ОСНОВНІ ЕТАПИ ДОГЛЯДУ ЗА ШКІРОЮ ОБЛИЧЧЯ

Умивання

Є важливим у будь-якому віці, для будь-якої шкіри. На цьому етапі треба очистити обличчя від бруду та декоративної косметики. Необхідно дібрати відповідне мило або спеціальний засіб для вмивання.

Очищення

Є наступним етапом щоденного догляду і полягає у звільненні шкіри від надлишку жиру та омертвілих клітин.

Тонізування

Для цього використовують тонік або тонізуючий лосьйон, що глибоко очищує і стягує пори шкіри, освіжає її та дезінфікує.

Зволоження

Це основний етап у системі догляду за шкірою. Зволоження необхідне будь-якому типу шкіри. Після нанесення крему на шкірі обличчя утворюється захисна плівка, яка запобігає втраті вологи, а шкіру робить ніжною і гладенькою.

Живлення

Є останнім етапом. Чим старша шкіра, тим більше вона потребує додаткових поживних речовин. Ці речовини містяться зазвичай у складі нічних кремів.

Засоби догляду за шкірою обличчя

Після визначення типу своєї шкіри необхідно правильно дібрати відповідні засоби з догляду. До основних засобів належать:

• мило (гігієнічне, безлужне) — очищує шкіру від забруднення, освіжає жирну шкіру, запобігає виникненню вугрів;

• очищувальне молочко для обличчя призначене для видалення бруду, який глибоко проник у шкіру, а також для змивання косметики;

• очищувальні креми — це ідеальний засіб для очищення сухої шкіри, оскільки вони мають рідку консистенцію, що дозволяє легко проникати в шкіру. У складі містять жири, які розчиняють бруд і косметику, що потім легко витирається ватним тампоном або серветкою;

• тонізуючі засоби призначені для освіження шкіри, очищення поверхневого шару від надлишків жиру; існують для різних типів шкіри;

• зволожувальні засоби утворюють на поверхні шкіри захисну плівку, яка зберігає вологу. Іноді містять ультрафіолетові фільтри, що захищають шкіру ще й від шкідливого випромінювання. Завдяки зволожувачам шкіра стає ніжнішою і гладенькою. Вони необхідні для будь-якого типу шкіри, але чим сухіша шкіра, тим концентрація активних речовин має бути більшою;

• засоби для зняття макіяжу з очей добирають відповідно до декоративної косметики. Наприклад, якщо косметика водостійка, то потрібні відповідні активні засоби;

• очищувальні скраби містять у складі абразивні речовини (крупинки), які омолоджують шкіру шляхом видалення з епідермісу мертвих клітин (відлущення); стимулюють прискорене відтворення клітин шкіри, яка на вигляд стає молодшою незалежно від віку;

• креми для повік містять активні біологічні речовини, що розгладжують дрібні зморшки, зменшують набряки навколо очей і «мішки» під ними;

• нічні креми є сильнодіючими засобами, вони живлять шкіру під час сну. У складі містять багато жирів, тому через 15-20 хвилин після нанесення надлишки жирного крему слід зняти м’якою серветкою.

Догляд за тілом

Сумнівів щодо необхідності догляду за шкірою обличчя ні в кого не виникає. Але іншим частинам тіла також потрібний належний догляд.

Догляд за руками

Красі рук сьогодні приділяють багато уваги як жінки, так і чоловіки. Для того щоб руки мали гарний вигляд, недостатньо один чи кілька разів на тиждень намастити їх кремом і нафарбувати нігті лаком. Необхідно ретельно дібрати засоби з догляду: для очищення, зволоження, живлення. Манікюр роблять не тільки з декоративною метою, це важлива процедура з догляду за руками: обрізання нігтів, видалення кутикули, полірування нігтьової пластини тощо. За станом шкіри рук і нігтів треба стежити регулярно та звертати увагу на найменші проблеми, оскільки нігті часто «сигналізують» про порушення стану здоров’я.

Догляд за ногами

Хоча ноги зазвичай не видно, вони потребують дбайливого догляду. Майже весь час ноги перебувають у взутті, яке не завжди зручне чи відповідає погоді. Протягом дня вони зазнають значного навантаження та деформації. Тому ноги слід щодня мити, витирати насухо, особливо між пальцями, змащувати пом’якшувальними кремами, за потреби використовувати спеціальні дезодоранти і спреї, що запобігають пітнінню. Особливої естетики ногам надає педикюр, який потрібно робити регулярно.

Щоб руки й ноги були здоровими, необхідно:

• підтримувати шкіру рук і ніг у чистоті, запобігати пересиханню, регулярно зволожувати;

• регулярно підстригати нігті на руках і ногах, робити манікюр та педикюр;

• під час робіт із використанням активних хімічних речовин користуватися захисними рукавичками;

• за можливості впродовж дня змінювати взуття;

• взуття завжди має бути чистим ізсередини.

Дізнайтеся більше

Давні римляни не користувались милом. Вони вмивалися олією, а потім шкребли шкіру спеціальними скрабами. Після цього для змивання масла і бруду використовували гарячу воду, у яку додавали лужні солі. А давні греки вмивалися рослинним попелом, що містить багато лужних солей. Давні слов'яни використовували мильну глину, яка добре вбирала жири і воду.

Волосся та догляд за ним

Типи волосся

Доглянуте волосся свідчить про ставлення людини до своєї зовнішності, до свого здоров’я та взагалі до життя. Певна річ, стан волосся залежить від спадкових ознак, на нього також впливають певні захворювання. Але прагнення людини до покращення свого здоров’я та належний догляд можуть створити справжнє диво. Головне — правильно й регулярно доглядати за волоссям відповідно до його типу.

Розрізняють такі типи волосся:

нормальне волосся — характеризується еластичністю волосини, яка отримує всі необхідні речовини. Таке волосся блискуче й м’яке, виглядає чистим упродовж декількох днів після миття;

жирне волосся — швидко брудниться, уже наступного дня після миття набуває жирного блиску, починає злипатися і висіти окремими пасмами. Таке волосся легко моделюється, але зачіска тримається недовго;

сухе волосся — характеризується майже відсутністю блиску, воно ламке, плутається, січеться на кінцях. Зазвичай таке волосся пряме і висить тьмяними пасмами. Часто волосся стає сухим через неправильний догляд;

комбіноване волосся — волосся, що жирне біля коренів і сухе на кінчиках.

Чому виникають проблеми з волоссям?

Волосся, як і всі частини нашого організму, часом «хворіє» та зазнає процесів старіння. Якщо організм із якоїсь причини не отримує необхідної кількості поживних речовин, це впливає на стан волосся.

Найпоширеніші проблемні стани волосся

Лупа — це шматочки омертвілої шкіри біля кореня, що надають волоссю неохайного вигляду. Основна причина появи лупи — неправильне харчування і стреси. Медики серед причин також зазначають гормональний дисбаланс і вплив спадкових чинників.

Ламкість волосся виникає внаслідок надто енергійного розчісування, тугої зачіски, використання неякісних резинок для волосся, перегріву під час завивки щипцями, користування фарбами, що містять сильні хімікати.

Поява сивини зумовлена насамперед генетично, а також унаслідок частих стресів і перевтоми. Щоб запобігти сивінню, рекомендують вживати вітаміни (насамперед A, B1, B2, B6) та уникати нервової напруги.

Надмірне випадіння волосся може статися внаслідок зниження імунітету, порушення обміну речовин, ендокринних захворювань.

У будь-якому разі, якщо волосся почало втрачати блиск, природну силу, стало ламким і тьмяним, потрібно звернутися до фахівця і визначити причину, що може бути ознакою певного захворювання.

Догляд за волоссям

Усі люди мають різне волосся, не завжди пишне й густе, блискуче й гарне, але будь-яке волосся може виглядати красивим і охайним, якщо за ним регулярно й правильно доглядати.

Чинники, що негативно впливають на стан волосся:

• незбалансована їжа: надлишок жирів, нестача вітамінів, мікроелементів, білків;

• куріння, вживання алкогольних напоїв;

• нервові перевантаження, стресові ситуації (тривоги, занепокоєння, брак сну);

• шкідливі зовнішні впливи: різкі зміни температури, прямі сонячні промені;

• надто часте миття, використання лужного мила, сушіння дуже гарячим повітрям;

• фарбування волосся неякісними засобами, недотримання технології фарбування, хімічна завивка;

• застосування твердої щітки з гострими зубцями;

• часте використання термічних приладів для формування зачіски.

Чинники, що позитивно впливають на стан волосся:

• повноцінне, збалансоване харчування сприяє росту та здоров'ю волосся;

• розчісування волосся — обов'язкова щоденна процедура. Під час розчісування видаляються часточки бруду, пил, відмерлі шкірні клітини, лупа, надлишки жиру;

• самомасаж голови і волосся — важлива процедура, що поліпшує кровообіг шкіри голови, сприяє росту волосся, заспокійливо діє на нервову систему. Масаж складається з погладжування, розтирання, легкого потягування, постукування, провітрювання волосся;

• регулярне миття волосся залежно від його типу: нормальне волосся рекомендують мити двічі на тиждень, жирне — один раз на день, сухе — один раз у п'ять-шість днів;

• сушити волосся можна природним шляхом, за допомогою рушника або з використанням фена. Хвилясте волосся під час сушіння можна розпрямляти спеціальними приладами. Головне — не перегрівати волосся та не розчісувати мокре волосся, оскільки в мокрому стані воно ламке.

Засоби для догляду за волоссям

До засобів із догляду за волоссям належать різноманітні лосьйони, шампуні, ополіскувачі, маски, гелі, муси, бальзами тощо (мал. 2). Їх потрібно добирати залежно від типу волосся: для сухого, жирного, пошкодженого, фарбованого тощо.

Мал. 2. Засоби для догляду за волоссям

Шампунь — це суміш очищувальних пінних речовин, води, ароматичних і поживних речовин. Шампуні очищають волосся від жиру й бруду, легко змиваються водою. Слід уважно добирати шампунь до свого типу волосся.

Ополіскувач — це спеціальний засіб, яким промивають чисте волосся, щоб надати йому об’єму й блиску.

Трав’яні настоянки відновлюють пошкоджене волосся, роблять його здоровішим. Їх використовують на вимите волосся так само, як ополіскувачі.

Бальзам — це засіб, який містить поживні речовини, що зволожують і зміцнюють волосся. Використання бальзамів сприяє легшому розчісуванню. Існують бальзами для всіх типів волосся. Для догляду за ушкодженим волоссям використовують інтенсивні лікувальні бальзами.

Мус використовують для легшого укладання зачіски, його можна взагалі не змивати до наступного миття волосся.

Дізнайтеся більше

Як ополіскувачі можна використовувати:

• лимонний сік — надає волоссю здорового блиску; найкраще підходить для світлого волосся;

• оцет — надає волоссю блиску; його використовують для ополіскування темного волосся.

Предмети та інструменти для догляду за волоссям

До предметів для догляду за волоссям належать гребінці, різні за формою й призначенням щітки, масажні щітки тощо (мал. 3).

Мал. 3. Предмети для догляду за волоссям

Інструментами для догляду за волоссям є фени, щипці, плойки, випрямлячі тощо (мал. 4).

Мал. 4. Інструменти для догляду за волоссям: а — фен; б — фенплойка; в — випрямляч

Фени використовують не лише для сушіння волосся, а й для надання йому об’єму та потрібної форми. Під час вибору фена слід надавати перевагу моделям, що мають декілька швидкостей та регулятор температури нагрівання повітря.

Декоративна косметика

Призначення та види декоративної косметики

Декоративна косметика допомагає підкреслити риси обличчя, надати йому індивідуальності, а також приховати дрібні недоліки (за потреби).

Асортимент засобів декоративної косметики дуже різноманітний: тональні засоби, пудра, рум’яна, губні помади та блиски для губ, тіні для повік, туш для вій, олівці для очей та брів, лаки для нігтів тощо (мал. 5).

Мал. 5. Декоративна косметика

Декоративна косметика за кількістю продукції посідає одне з провідних місць у загальному обсязі виробництва косметичних засобів.

Залежно від цільового призначення декоративну косметику поділяють на чотири групи:

• для шкіри обличчя: основа (база) під макіяж, тональний крем, крем-пудра, пудра (компактна й розсипчаста), рум’яна, маскувальні засоби (коректори);

• для губ: контурний олівець, блиск для губ, губна помада;

• для очей: підводка, олівці для вій та брів, туш для вій, тіні для повік;

• для нігтів: основа під лак, лак, закріплювач лаку, засоби для зняття лаку, для видалення кутикули.

Правила безпечного використання косметичних засобів

Упродовж усієї своєї історії існування косметичні засоби постійно вдосконалювалися і ставали менш токсичними. Сьогодні до складу декоративної косметики додають багато корисних для шкіри інгредієнтів.

Усі косметичні вироби — це складна, багатокомпонентна система, у складі якої містяться жири, вітаміни, барвники, спеціальні добавки (антимікробні, фотозахисні) тощо. Майже всі вони є біологічно активними речовинами, тому слід уважно аналізувати склад засобів щодо наявності речовин, які можуть бути для вас алергенами.

Важливою умовою безпеки є дотримання термінів придатності та умов зберігання, що зазначені на упаковці кожного засобу текстом або піктограмами.

Важливо знати! Під час використання косметичних засобів слід ураховувати, що існує реальна можливість потрапляння деяких із них у дихальні шляхи (пудра), на слизову оболонку очей (туш для вій), слизову оболонку губ (губні помади). Слід особливо обережно використовувати такі засоби.

Макіяж

Види макіяжу

Історя макіяжу тягнеться не одне тисячоліття. У давні часи його застосовували з різною метою: для ритуальних обрядів, вираження емоцій, як засіб відображення статусу в суспільстві тощо (мал. 6). Але основним його призначенням завжди було змінити образ людини відповідно до існуючих канонів краси, зробити виразним і неповторним.

Мал. 6. Макіяж був частиною культури людства протягом багатьох століть

Макіяж — це нанесення на обличчя різних видів декоративної косметики з метою його прикрашання та корегування певних рис за власним бажанням.

За допомогою макіяжу можна досягти гармонійних пропорцій обличчя.

Макіяж має відповідати обраній зачісці, одягу, аксесуарам, манікюру, анатомічним особливостям, підкреслювати індивідуальність людини.

Найпоширеніші види макіяжу:

• денний — повсякденний макіяж, що відрізняється легкістю, натуральними відтінками, призначений для денного освітлення;

• нюдовий — мінімальний макіяж, який підкреслює природну красу обличчя;

• діловий — макіяж, метою якого є підкреслення ділового іміджу людини; його ознаками є доглянутість, стриманість, акуратність, свіжість (мал. 7, а);

• вечірній, або святковий, — яскравий і виразний макіяж, відрізняється насиченими кольорами (мал. 7, б);

• весільний — макіяж, що має підкреслювати романтичність, жіночність і чарівність нареченої, має бути ідеальним за будь-якого освітлення (мал. 7, в);

• коригувальний — допомагає приховати дрібні недоліки, візуально змінити пропорції обличчя: зменшити ніс, надати об’єму губам, збільшити очі тощо (мал. 7, г);

Мал. 7. Види макіяжу: а — діловий; б — вечірній; в — весільний; г — коригувальний

• подіумний — креативний, стилізований та яскравий макіяж для конкурсів, шоу та модних показів.

Макіяж також поділяють на теплий (переважають жовті, зелені, коричневі й бежеві відтінки) та холодний (переважають рожеві, сірі, сині й фіолетові відтінки).

Правила добору колірної гами косметичних декоративних засобів

Під час добору колірної гами косметичних декоративних засобів необхідно враховувати тип і колір шкіри, форму обличчя, колір і форму очей, колір волосся, форму губ і брів.

Підліткам і молоді не варто використовувати дуже яскравий макіяж — велика кількість декоративної косметики додасть віку і часто буває недоречною. Краще віддати перевагу нюдовому макіяжу, який ґрунтується на сяючому й природному тоні обличчя, підкреслює власну красу людини.

Базові засоби макіяжу

Щоб зробити стійкий макіяж, необхідні якісні засоби, які слід добирати з урахуванням індивідуальних особливостей шкіри. Найкраще скористатися послугами консультантів у салонах або косметичних магазинах, де пропонують широкий вибір засобів і є можливість їх протестувати. Завдяки поживним компонентам багато засобів забезпечують антивіковий і сонцезахисний ефекти.

База (основа) під макіяж вирівнює шкіру і приховує дрібні зморшки, прищі, розширені пори тощо.

Після нанесення бази можна застосовувати тональний крем. Замаскувати почервоніння допоможуть засоби нейтральних або жовтуватих відтінків. Головний принцип добору відтінку тонального крему — на порядок світліший від тону шкіри.

База для повік допомагає тіням не змазуватися, не скочуватися й не обсипатися протягом дня.

База для губ вирівнює шкіру, приховує зморшки і збільшує стійкість помади.

База для вій робить їх більш довгими, пухнастими, туш ляже рівніше.

Пудра — у гранулах, компактна або розсипчаста — незамінний засіб для корекції макіяжу протягом дня, вона приховає жирний блиск і «відшліфує» тон шкіри.

Рум’яна додають образу свіжості, омолоджують обличчя та корегують його форму.

Макіяж обличчя

Макіяж шкіри обличчя

Макіяж починають з нанесення основи під макіяж. Це роблять для того, щоб зробити шкіру обличчя гладенькою, рівною, приховати дрібні недоліки, зволожити шкіру й захистити її від несприятливих чинників навколишнього середовища та впливу декоративної косметики, що містить барвники.

За консистенцією розрізняють основи:

• рідкі — легкі, підходять для будь-якого віку і для різних типів шкіри, окрім дуже сухої;

• кремові — для сухої і вже немолодої шкіри;

• муси — містять поживні речовини, ідеально підходять для сухої шкіри;

• тверді — компактні, у вигляді пудри, бувають для будь-якої шкіри, окрім дуже сухої.

За відтінком основи бувають від рожевого до темно-жовтого кольору. Колір основи добирають за умов природного освітлення, накладаючи трохи засобу на лінію підборіддя. При цьому особливу увагу слід звернути на те, як колір поєднується зі шкірою обличчя та шиї.

Основу наносять на зволожену шкіру обличчя, шиї, зону декольте косметичною губкою спочатку точково, а потім ретельно розтирають.

Завершальний штрих макіяжу обличчя — нанесення на шкіру пудри та рум’ян.

Макіяж очей та губ

Тіні мають лягати рівно і не обсипатися, їх консистенцію добирають залежно від типу шкіри. Наприклад, рідкі тіні погано ляжуть на жирну шкіру, будуть розтікатися й скочуватися. Для сухої шкіри вони, навпаки, є додатковим зволожувачем. Відтінок тіней має гармоніювати з кольором очей.

Правильно дібрана туш зробить очі яскравішими й виразнішими. Добирати засіб потрібно відповідно до бажаного ефекту, наприклад, об’ємну туш для рідких і тонких вій. Олівець для очей можна замінити підводкою.

За допомогою олівця для брів можна підмальовувати дрібні волоски або злегка виділити кольором брови.

Помада й блиск змінять колір губ, зроблять їх виразними і допоможуть завершити образ. Олівець для губ запобігає розтіканню помади або блиску, підкреслює форму губ.

Олівці для губ, очей і брів мають бути не надто твердими і не дуже м’якими — це дасть змогу провести чіткі лінії, не поранивши ніжної шкіри.

Пензлі для макіяжу

Для нанесення макіяжу найкраще підходять пензлики з натурального ворсу — вони зручніші у використанні й слугують довше (мал. 8).

Мал. 8. Пензлі для макіяжу

Тональну основу можна розподіляти пласким, коротким і широким пензлем або спонжем. Розсипчасту пудру краще наносити округлим пухнастим пензлем, схожим на помазок. Рум’яна добре розподіляються і розтушовуються пласким заокругленим пензлем. Для основи й тіней для макіяжу очей використовують квадратний пензлик із коротким щільним ворсом. Пензель зі скошеним кінцем зручно застосовувати під час роботи над контуром і виділенням складки верхньої повіки, а також для корегування форми брів. Помаду зручніше й гігієнічніше розподіляти за допомогою маленького пензля із загостреним кінчиком.

Зачіски

Поняття красивої зачіски змінювалося протягом століть: що було певний час модним і красивим, пізніше вважали чимось жахливим. Однак незмінним залишалося одне — бажання людини виглядати краще, виділятися в натовпі, бути сучасною та оригінальною.

Зачіска — це спосіб упорядкування волосся: укорочення, укладання, фарбування, а в деяких випадках — застосування спеціальних предметів або хімічних речовин.

У народі кажуть, що зробити людину красивою можуть два майстри: один із них — кравець, а інший — перукар. Вдало дібрана зачіска може не лише змінити зовнішній вигляд людини, а й покращити її внутрішній стан, зробити її впевненою та щасливою. Головне — знайти єдність, гармонію між зачіскою та формою обличчя, розрізом очей, загальним стилем людини, підкреслити її індивідуальність та неповторність.

Українські національні мотиви в зачісках

У сучасних зачісках національні мотиви використовують дуже рідко (на відміну від одягу, де етнічні стилі дуже популярні). Лише останнім часом в Україні набувають популярності стильні дівочі коси, козацькі чуби тощо. Джерелом для нових ідей можуть бути не лише національні зачіски, а й неповторні прикраси, головні убори. Усе це в поєднанні дає можливість створити новий образ української моди.

Згідно з традиційними народними уявленнями, ідеальною жіночою зачіскою була «голівка гладка» — акуратно зачесана голова з волоссям, заплетеним в одну чи дві коси (мал. 9). У волосся вплітали кольорові стрічки (бинди, уплітки), на свята дівчата одягали квіткові віночки, пов’язували голову широкою стрічкою. У Карпатах прикрашали волосся пір’ям. Статус заміжньої жінки зобов’язував її тримати волосся покритим.

Мал. 9. Традиційні жіночі українські зачіски: а — «Дівчина з Поділля» В. Тропініна; б — «Дівчина-українка» Н. Рачкова

Традиційні чоловічі зачіски не відрізнялися різноманітністю: козаки голили голову, залишаючи чуб, або оселедець, а селяни найчастіше стриглися «у кружок», або «під макітру» (мал. 10).

Мал. 10. Традиційні чоловічі українські зачіски: а — козацький оселедець; б — стрижка «під макітру»

Використовуючи національні зразки в сучасних рішеннях, можна відтворити українську культурну спадщину, додати новим зачіскам унікальності (мал. 11). На основі фольклорної моди можна створити неповторні силуети весільних, святкових, фантазійних, вечірніх і повсякденних зачісок.

Мал. 11. Сучасні зачіски з використанням традиційних українських мотивів

Види зачісок

Під час вибору зачіски слід ураховувати колір, структуру та довжину волосся. Вибір зачіски залежить також від характеру людини, її темпераменту, віку, стилю одягу, типу обличчя. На форму зачіски впливають національні й релігійні традиції, соціальний статус людини, її особисті уподобання, а також фізичні особливості.

Існує кілька видів зачісок:

• Спадаючі зачіски — прості й природні. Найбільшою популярністю серед жінок користуються довгі стрижки, які підкреслюють натуральність локонів і створюють об’єм. Спадаюча зачіска може бути з кучерями або без — ідеально рівне волосся гарно лягає на плечі, злегка прикриваючи обличчя.

• Передні зачіски можна зробити на довгому або середньої довжини волоссі. Усе волосся з потилиці укладається на маківці або в тім’яній зоні гулькою чи з начісом.

• Зворотні зачіски — усе волосся має бути зачесане назад, тобто вся зачіска буде розташовуватися на потилиці. Найпоширеніший різновид — це низький хвіст, який буде доречним і для роботи, і для відпочинку. Зворотні зачіски можуть створити романтичний образ, якщо волосся злегка накрутити.

• Класичні зачіски — це стрижки «каре», «боб» і «каскад», які мають рівні лінії. Такі зачіски підійдуть тим хлопцям та дівчатам, які внутрішньо готові до елегантності.

• Спортивні зачіски — стильні, переважно з асиметричними лініями, часто на вигляд зухвалі. Їх перевагою є непотрібність постійного укладання.

• Весільні зачіски — надзвичайно красиві, зазвичай мають складну форму й потребують тривалої укладки. У весільній зачісці можуть бути використані накручене волосся, прямі й різнокольорові пасма, живі й штучні квіти, стрічки. Останнім весільним трендом є складноплетені коси з живими квітами.

Пам’ятайте, що будь-яка зачіска — це передусім відображення вашого внутрішнього стану, стилю життя. Для ділової людини краще підійдуть зачіски, що створюють строгий образ, а для вечірнього виходу можна зробити зачіску, яка підкреслить вашу чарівність.

Визначення форми обличчя для добору зачіски

Кожна людина має власне бачення свого обличчя, а тому ми часто готові експериментувати зі своєю зовнішністю і волоссям. Під час добору зачіски необхідно враховувати форму обличчя, стан волосся, тенденції моди.

Природа наділяє кожну людину індивідуальною зовнішністю. Одним із критеріїв обличчя є його форма. Існують певні виміри, якими визначають форму обличчя (мал. 12).

Мал. 12. Виміри для визначення форми обличчя

1. Висота обличчя — визначається відстанню від крайової лінії росту волосся по середній лінії обличчя до підборіддя.

2. Ширина лоба визначається відстанню між крайовими лініями росту волосся від правої скроні до лівої через середину лоба.

3. Ширина вилиць визначається в найширшому місці.

4. Ширина підборіддя визначається відстанню на рівні 1 см від його краю.

Розрізняють шість типів обличчя: овальне, кругле, прямокутне, квадратне, трикутне, ромбоподібне.

Залежно від форми обличчя слід вибирати певний вид зачіски. Уміло дібрана зачіска змінить зовнішній вигляд і підкреслить привабливість обличчя. Вибір зачіски проводять за принципом корекції.

Добір жіночих зачісок за формою обличчя

«Чисті» форми обличчя трапляються дуже рідко, а поєднується декілька типів, проте слід визначити головний тип і відповідно до нього моделювати форму зачіски (мал. 13).

Мал. 13. Добір жіночих зачісок за формою обличчя

Овальне обличчя вважають ідеальною формою, до якої підходить будь-який тип зачіски. Найкращим варіантом є зачіски з волосся середньої довжини.

Якщо обличчя кругле, то треба обирати зачіску, яка б візуально подовжувала й звужувала його. Кругле обличчя «не любить» коротких стрижок «під хлопчика». Не слід робити прямі проділи, кулясті стрижки і каре, які підкреслюють округлість обличчя. Рекомендують подовжені стрижки з прямим волоссям, що прикриває частину шиї. Добре підійдуть рваний чубчик зі скошеними краями, косий проділ, асиметрична зачіска.

Якщо обличчя прямокутної або витягнутої форми, то зачіска має бути пишною, щоб обличчя візуально заокруглилося. Такого ефекту можна досягти, якщо зробити стрижку до плечей, додати об’єму з боків та густий низький чубчик. Кращим варіантом стрижки буде «каскад». Не рекомендують зачіски з довгого прямого волосся з вертикальними лініями. Краще уникати високих зачісок, коротких стрижок, не варто робити короткий чубчик, зачісувати волосся з боків гладко назад.

Для трикутної (серцеподібної) форми характерна диспропорція між широким чолом і вузьким підборіддям. Асиметрична зачіска з рідким чубчиком та маленькими завитками біля щік підійде до обличчя трикутної форми. Кінчики волосся треба укладати так, щоб вони розходилися вшир.

Якщо обличчя квадратне, то головне, щоб зачіска візуально звузила і видовжила його, надаючи м’якого контуру і заокругленості. Такого ефекту можна досягти завдяки локонам і плавності бічних ліній. Чоло можна прикрити майстерно профілірованим волоссям. Лінії деталей зачіски, які перетинаються в різних напрямках, підійдуть до квадратної форми обличчя.

Характерною ознакою ромбоподібного обличчя є широкі вилиці. За допомогою зачіски можна скорегувати таку форму. Краще обрати зачіску з напівдовгого волосся, з м’якими хвилями, що спадають на плечі.

Добір чоловічих зачісок за формою обличчя

Під час вибору чоловічої зачіски рекомендують брати до уваги особливості форми обличчя (мал. 14, с. 72).

Мал. 14. Добір чоловічих зачісок за формою обличчя

Овальне обличчя симетричне й пропорційне, добре виглядає з різними видами зачісок, але краще волосся зачісувати назад, щоб отримати об’єм.

До квадратного обличчя, як і до овального, підходять різні зачіски, але пам’ятайте: чим коротша стрижка, тим більш різкими виглядають риси обличчя.

За прямокутного або видовженого обличчя важливо уникати коротких скронь і задовгого верху, бо таке поєднання ще більше видовжує риси обличчя.

Круглому обличчю пасуватимуть стрижки, які візуально зроблять його витягнутим і виразним. Чим кругліше обличчя, тим більше йому пасують квадратні форми зачіски.

Обличчя трикутної (серцеподібної) форми буде виглядати гармонійним, якщо зачіска буде об’ємною.

Для ромбоподібного обличчя рекомендують косий проділ та укладку, що робить верх об’ємнішим.

Рекомендації щодо візуальної корекції деяких особливостей зовнішності

Крім форми обличчя, під час вибору жіночої та чоловічої зачіски можна за бажанням скоригувати певні особливості зовнішності:

• великі, відстовбурчені вуха можна прикрити волоссям до середини вуха або стрижкою «каре»;

• створити ефект зменшення довжини носа можна за допомогою пишних кучерів із густим чубчиком. Не рекомендують волосся гладенько зачісувати назад;

• візуально скоригувати кирпату форму носа допоможе зачесане назад волосся;

• до обличчя з високим чолом добре пасуватиме зачіска з чубчиком до середини чола. Стрижка може бути як короткою, так і довгою;

• низьке чоло візуально буде здаватися вищим, якщо зробити густий чубчик, який починається від середини тім’яної ділянки і доходить до брів. Не слід вибирати зачіску з гладенько зачесаним на проділ волоссям;

• за короткої шиї краще робити короткі зачіски. Якщо ж волосся довге, то його слід підняти і зібрати на потилиці;

• за довгої шиї підійдуть зачіски з локонами, що вільно спадають на шию.

На форму зачіски впливає також стан і здоров’я волосся.

Якщо волосся тонке від природи, то краще обрати стрижку середньої довжини або короткі зачіски, створюючи об’єм за допомогою багаторівневості.

Ослаблене волосся з посіченими кінцями потрібно регулярно зістригати, тому від зачіски з довгого волосся краще відмовитися.

Важке й рівне волосся складно укладати в зачіски з хвилястими локонами; короткий чубчик за такого волосся також буде виглядати погано.

У разі жорсткого й неслухняного волосся краще зупинити свій вибір на класичних зачісках «каре», «боб», «каскад», також підійдуть багаторівневі зачіски.

Створення зачіски

Створити зачіску можна власноруч, у перукарні або в салоні краси, а також поекспериментувати за допомогою спеціальних комп’ютерних програм.

Створенню зачіски в перукарні чи салоні краси передує певна підготовка волосся. Зазвичай його миють і розчісують так, щоб волосся спадало природно. Після цього залежно від складності зачіски волосся стрижуть, розпушують, начісують, завивають щипцями, намащують пінкою для фіксації, сушать або обробляють, як того потребує задум стиліста.

Віртуальний салон краси

Існує велика кількість спеціальних комп’ютерних програм, за допомогою яких можна поекспериментувати над створенням власного образу безпосередньо на своїй фотографії. Це швидкий і простий спосіб вибору нового іміджу без ризику витратити гроші та зіпсувати волосся після візиту до перукаря.

Онлайн-сервіси запропонують вибрати колір волосся, довжину волосся (довге, середньої довжини, коротке), обрати зачіску для певних подій.

Укладка волосся

Завивка волосся

Завивка волосся на бігуді (холодна завивка) — делікатний спосіб додати волоссю об’єму (мал. 15).

Мал. 15. Різновиди бігуді

Завивка на термобігуді або плойку (гаряча завивка) — найлегший і найшвидший спосіб завивки. Локони, завиті в такий спосіб, тримаються досить довго. Чим вужчі бігуді, тим дрібніше завиток, широкі бігуді створюють великі локони. У разі використання термобігуді волосся має бути абсолютно сухим.

Існують різні модифікації плойок для створення кучерів різного діаметра і форми (мал. 16).

Мал. 16. Прилади для завивки волосся: а — плойка з насадками; б — потрійна плойка; в — плойка-гофре; г — плойка з автоматичним намотуванням локонів

Зверніть увагу! Не можна користуватися плойкою протягом декількох днів після хімічної завивки, оскільки це негативно вплине на волосся.

Корисно знати! Щоб локони, накручені на термобігуді або щипці, трималися довше, треба дати волоссю повністю охолонути й лише після цього розчісувати його рідким гребінцем.

Правила користування термічними приладами для завивки волосся:

• користуйтеся тільки справними приладами з непошкодженим шнуром;

• перш ніж розпочати укладку, уважно прочитайте інструкцію;

• термічні прилади для завивки сушать і псують волосся, тому їх не рекомендують використовувати щодня. Обов’язково користуйтеся спеціальними засобами, які захищають волосся від шкідливого впливу високої температури;

• не тримайте волосся під дією високої температури надто довго;

• під час користування електричними приладами стежте, щоб руки були сухими, тримайтеся подалі від води, щоб не вдарило електричним струмом.

Засоби для укладання волосся

Засоби для укладання волосся надають волоссю додаткового об’єму й пишності, допомагають закріпити зачіску. Зазвичай їх наносять на вологе волосся, перш ніж сушити й формувати зачіску феном.

Існує кілька різновидів засобів для укладання волосся:

• лосьйон-закріплювач — локони тримаються краще, однак може виникнути відчуття, що волосся стало жорсткішим;

• лосьйон для укладання феном захищає волосся від шкідливого впливу гарячого повітря, після нього волосся залишається м’яким;

• мус для укладання надає волоссю об’єму, ідеально підходить для «м’ятого» сушіння;

• гель для укладання тримає зачіску, створює ефект мокрого волосся;

• лаки для волосся допомагають закріпити зачіску, але їх не можна довго залишати на волоссі, оскільки вони сушать його. Останнім часом до лаків почали додавати різноманітні біологічні добавки — вітаміни, екстракти лікарських трав тощо, які позитивно впливають на волосся;

• віск, крем або помада для укладання злегка розпрямляють жорстке кучеряве волосся, а прямому надають «скуйовдженого» вигляду;

• блиск, сироватка для волосся або блиск-спрей надають волоссю здорового блиску; ідеально підходять для волосся афро-карибського типу, а також для створення гладких, «зализаних» зачісок;

• кондиціонери та ополіскувачі не лише повертають волоссю природний блиск, а й полегшують процес створення зачіски.

Догляд за зачіскою

Для того щоб зачіска довго трималася і не втрачала привабливості, за нею потрібно доглядати. Догляд за поголеною або коротко стриженою головою — найлегший, він передбачає лише своєчасне підстригання волосся раз на місяць або рідше, миття й легке розчісування гребінцем.

Зачіски середньої довжини потребують розчісування густим гребінцем або масажною щіткою, використання засобів для збереження об’єму тощо.

Довге волосся потрібно заплітати на ніч. Удень, якщо зачіска не передбачає плетіння, то застосовують засоби для фіксації: шпильки, затискачі, особливі спиці, вінки, резинки, пов’язки, а також гелі, лаки тощо.