Підручник з Технології. 10 (11) клас. Ходзицька - Нова програма

ТВОРЧИЙ ПРОЕКТ «ВИГОТОВЛЕННЯ СУЧАСНОЇ БЛУЗИ В ЕТНОСТИЛІ»

І. Організаційно-підготовчий етап

1. Вибір та обґрунтування теми проекту

Виготовлення одягу своїми руками, робота з тканиною, оздоблення виробу є одним із засобів самовираження. Особливо модною та сучасною буде пошита блуза, оздоблена в етностилі. Одним із варіантів оздоблення є вишивка. Одним із сучасних напрямків у вишивці є вишивання бісером. Ця техніка дозволяє підкреслити контрастність та яскравість кольорів вишитого виробу і надає йому святковості.

Яскравий квітковий букет буде чудово відтіняти ніжно-білий колір блузи, підкреслить її свіжість, елегантність та романтичність.

Вільний фасон блузи в стилі «бохо» є сьогодні одним із найактуальніших. До того ж він простий у виготовленні, що вивільнить час для оздоблення виробу вишивкою.

Елегантна блуза з барвистою вишивкою бісером стане невід’ємним атрибутом літнього гардероба.

Зверніть увагу! Виготовлення чоловічої сорочки відбувається за тими самими етапами проекту.

2. Мета виконання проекту

Робота, виготовлена за цим проектом, може бути використана на шкільні свята Першого та Останнього дзвоника. Також цей модний виріб підходить для повсякденного носіння.

3. Яким має бути виріб

Виріб має бути красивим, неповторним та індивідуальним. Велике значення має функціональність виробу, зручність його використання та догляду за ним. Окрім цього, важливо, щоб виріб був виготовлений акуратно. Велику роль відіграє правильний добір кольорів. Також для функціональності та зручності експлуатації необхідно передбачити такий виріз горловини, що дозволить легко одягати та знімати блузу без застібки.

4. Банк ідей та аналіз моделей-аналогів

Перед початком роботи над проектом потрібно створити банк ідей. Для цього можна скористатися ідеями вишитих блуз в етностилі: розглянути моделі виробів, які є у продажу, та скористатись інтернет-ресурсами (мал. 12).

Мал. 12. Види блузок за конструктивними особливостями

Після аналізу обраних моделей-аналогів стає очевидним, що фасони моделей 1 та 5 із рукавом складні в конструюванні та виготовленні. Оздоблення виробів 1, 2, 4 і 5 дуже складне й затратне. Моделі 3 і 4 найкраще відповідають вимогам проекту за складністю пошиття (літня блуза вільного силуету з коротким суцільно кроєним рукавом), а модель на малюнку 3 — за оздобленням (невеликою яскравою вишивкою).

5. Орієнтовний час виготовлення виробу

Обрана модель майбутнього виробу не дуже складна для пошиття, але вишивання є тривалим і трудомістким процесом. Загальний час виготовлення вишитої блузи може становити близько 30 уроків. Для вчасного виготовлення виробу та завершення проекту частину роботи можна виконувати вдома.

ІІ. Конструкторський етап

1. Аналіз конструкції виробу

На цьому етапі слід визначитися з тим, яка блузка найбільше підійде для досягнення мети проекту. Блузку можна виготовити з рукавами чи без рукавів, з коміром чи без коміра, із застібкою чи без застібки. Застібка може бути на ґудзиках, блискавці (мал. 13).

Мал. 13. Види блузок за конструктивними особливостями

Після аналізу моделей-аналогів ми обрали фасон блузи із суцільно кроєним коротким рукавом. Це зумовлено тим, що ручна вишивка потребує багато часу, отже, за конструкцією блуза має бути нескладною.

Далі слід визначитися з видом вишивки для оздоблення виробу. Вишити блузку можна лічильними або вільними швами. Також блузку можна оздобити наскрізними швами (мережкою) (мал. 14, а). Дуже сучасно виглядає вишивка бісером (мал. 14, г). Від виду вишивки залежатиме вибір тканини.

Мал. 14. Види вишивок на блузках

Якщо блузку вишивати лічильними швами, то потрібна тканина з добре вираженим полотняним переплетенням або потрібно використовувати звичайну канву або водорозчинну канву з нанесеним малюнком. Якщо є бажання створити власний візерунок лічильними швами — канва не потрібна.

Для вишивання бісером можна створити свій малюнок або також використати канву з нанесеним малюнком.

Отже, залишилося обрати між вишивкою вільними швами та вишивкою бісером. Зважаємо на те, що вишивка бісером дуже модна й виразна, а такі вишиванки дуже коштовні, тож обираємо вишивку бісером. До того ж для цього можна використати будь-яку однотонну тканину. Оскільки блуза буде без рукавів, тобто для теплої пори року, найкраще обрати однотонну лляну або бавовняну тканину.

2. Клаузура

Щоб створити остаточний варіант блузки, виконаємо кілька ескізів з метою пошуку кращого варіанта.

3. Ескіз виробу

4. Побудова кресленика виробу

З одного кресленика отримаємо викрійки переднього та заднього полотнищ (мал. 15).

Мал. 15. Кресленик блузи

Перед розкроюванням слід виконати моделювання (змінити розмір горловини) (мал. 16), розробити підкрійні обшивки (мал. 17) та підготувати викрійку до розкроювання.

Мал. 16. Підготовка викрійки до розкрою

Мал. 17. Підкрійні обшивки

5. Матеріали для роботи та їх кількість

Для виготовлення блузи бажано використовувати натуральну тканину, наприклад лляну. Орієнтовно за ширини тканини 1,5 м потрібна буде одна довжина виробу плюс 20 см.

Також для виготовлення блузи в етнічному стилі потрібні бісер для вишивання відповідних кольорів, водорозчинний флізелін з малюнком, швейні нитки, клейовий флізелін (0,2 м).

6. Інструменти, пристосування та обладнання, потрібні для роботи

Для роботи над виробом будуть потрібні всі швейні інструменти (ножиці, голки, шпильки, лінійка, сантиметрова стрічка, олівець, кравецька крейда, гольник та наперсток), швейна машина та праска.

7. Властивості конструкційних матеріалів, що впливатимуть на технологію обробки

Оскільки для виготовлення виробу обрано лляну тканину, що зсідається під час прання, перед початком роботи її слід продекатувати — намочити та пропрасувати у вологому стані.

Дізнайтеся більше

Щороку у третій четвер травня святкують День вишиванки. Це свято не має релігійного чи державного підґрунтя, не передбачає обов'язкових заходів, окрім одягання вишиванки. Це дійсно народна ініціатива. У цей день кожен охочий може одягти вишиванку на роботу, у школу чи університет. Часто з ініціативи громадських та культурних діячів проводяться концерти, хода, конкурси, вечорниці, ярмарки. Ідея свята — збереження українського етнічного стилю, відновлення народних мистецтв та традицій.

III. Технологічний етап

1. Послідовність робіт під час виготовлення виробу

2. Правила безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог, яких потрібно дотримуватися під час виконання робіт

Під час роботи на швейній машині:

1. Приготуйте робоче місце, приберіть зайві предмети.

2. Перевірте справність швейної машини (справність вилки, з’єднувальних шнурів, педалі, електричного приводу); у разі виявлення несправностей повідомте вчителя.

3. Вмикайте і вимикайте швейну машинку в електромережу тільки сухими руками за корпус вилки, а не за шнур.

4. Перед зшиванням переконайтесь у відсутності шпильок чи голок на лінії шва виробу.

5. Під час шиття не тягніть тканину і не підштовхуйте її під лапку.

6. Після закінчення роботи підніміть у верхнє положення голку і прижимну лапку, підкладіть шматочок тканини та опустіть голку й лапку в нижнє положення, щоб уникнути пошкодження лапки.

Під час роботи з електропраскою:

1. Вмикайте і вимикайте електричну праску в електромережу тільки сухими руками за корпус вилки, а не за шнур.

2. Не торкайтеся руками нагрітої поверхні праски.

3. Не перегрівайте праску, на якій відсутній терморегулятор.

4. Слідкуйте, щоб провід не торкався нагрітої поверхні праски.

5. Зволожуйте вироби чи деталі тільки пульверизатором.

6. Не перекручуйте шнур, не утворюйте на ньому петель.

7. Ставте праску тільки на спеціальну підставку.

8. Використовуйте рекомендовані режими прасування для кожного виду тканин.

9. Не залишайте без нагляду ввімкнену праску.

IV. Завершальний етап

1. Фото спроектованого та виготовленого виробу

Розрахунок орієнтовної вартості витрачених матеріалів

№ з/п

Матеріал

Ціна

Кількість

Остаточна вартість, грн

1

Тканина льняна

170,00 грн/м

0,7 м

119,00

2

Нитки для шиття

6,00 грн/котушка

1 котушка

6,00

3

Нитки капронові для вишивання

15,00 грн/котушка

1 котушка

15,00

4

Флізелін клейовий

12,00 грн/м

0,2 м

2,40

5

Флізелін водорозчинний із малюнком

35 грн

1 шт.

35,00

6

Бісер

10,00 грн/упаковка

8 упаковок

80,00

Усього

257,40

2. Визначення досягнення мети проекту

Чи досягнуто мету проектування? Чи відповідає спроектований та виготовлений виріб задуму?

Блузка вишита та пошита, отже, мету проекту досягнуто. Спроектований та виготовлений виріб повністю відповідає задуму.

3. Розрахунок орієнтовної вартості витрачених матеріалів

Перелік усіх необхідних матеріалів, їх ціну та потрібну кількість наведено в таблиці «Розрахунок орієнтовної вартості витрачених матеріалів».

Отже, для виготовлення блузи було витрачено 257,4 грн. Якщо порівняти цю суму з вартістю готових вишиванок, оздоблених бісером, то це значно менші гроші, якщо не рахувати час, витрачений на вишивання.

4. Визначення можливості вдосконалення виробу та складних моментів роботи

Що можна змінити у виробі, якщо доведеться виготовити його ще раз?

Таку блузку можна доповнити аксесуаром — вишитим або плетеним із бісеру поясом.

Що виявилося найскладнішим у роботі над проектом?

Найскладнішим у виготовленні такої блузи є акуратне вишивання малюнка. На це йде найбільше часу.

5. Оцінювання перспектив реалізації виготовленого виробу

Якщо порівняти вартість витрачених матеріалів та вартість подібних готових блузок, можна зробити висновок про те, що такі вироби можна виготовляти для реалізації. Якщо вишиванням займатися регулярно, то процес вишивання буде швидшим.

6. Презентація проекту

Виріб можна презентувати для рідних та друзів: надіти готову блузу й продемонструвати під українські пісні. Можна зробити презентацію в програмі Power Point, де показати всі етапи реалізації проекту, або створити відеоролик. Важливо почути якнайбільше відгуків про виконану роботу. Можливо, після презентації ви отримаєте замовлення на виготовлення виробів в етностилі. За будь-яких умов виконана робота стане для вас цікавим досвідом та випробуванням своїх можливостей.