Підручник з Технології. 10 (11) клас. Ходзицька - Нова програма

ТВОРЧИЙ ПРОЕКТ «ПРОЕКТУВАННЯ САДОВОЇ ДІЛЯНКИ ГРАФІЧНИМ СПОСОБОМ»

І. Організаційно-підготовчий етап

1. Вибір та обґрунтування теми проекту

Дачний будинок — це місце, куди можна приїхати і відпочити від міського шуму, насолодитися самотністю, чудово провести час із родиною або в компанії друзів. Щоб перебування за містом було комфортним і естетично приємним, необхідно правильно спланувати ландшафтний дизайн, тобто обрати стиль оформлення території.

Будуючи чи перебудовуючи дачну ділянку, ми мимоволі стаємо учасниками творчого процесу разом із близькими. Тож спробуємо змоделювати своє бачення дачної ділянки.

2. Мета виконання проекту

Метою проекту є облаштування території садової ділянки, підкреслити її унікальність, зробити несхожою на інші. При цьому мають бути враховані функціональні, санітарно-гігієнічні та естетичні вимоги.

3. Створення банку ідей та аналіз обраних варіантів

Уявіть, що ви стали власником дачної ділянки на 6 соток. Це 600 м2, відповідно, ділянка може бути розмірами 15 х 40 м, 20 х 30 м, 25 х 24 м тощо.

Ознайомтеся з кількома варіантами планування дачної ділянки, використавши інформаційні джерела (формування банку ідей), та проаналізуйте обрані варіанти (мал. 29).

Мал. 29. Варіанти планування дачної ділянки

Основними елементами проектування є такі функціональні зони, як житловий будинок із господарськими будівлями, зона відпочинку, територія саду та городу.

Потрібно також визначити, які ще технічні елементи проектування ви хочете розмістити на цій ділянці, окрім основних.

Запозичуйте цікаві ідеї, деякі дизайнерські рішення й прийоми, додайте до них свої особисті ідеї та сформуйте варіант своєї мрії. При цьому слід визначити, у якому стилі буде оформлена ділянка (мал. 30).

Мал. 30. Стилі планування ділянок: а — класичний (геометричний); б — пейзажний; в — мішаний

II. Конструкторський етап

Свої ідеї занотовуйте на аркуші паперу, сформувавши список зон і об’єктів: житловий будинок, стоянка для автомобіля, обладнана укриттям, декілька зон відпочинку (альтанка або пергола, лавочка біля декоративної водойми, дитячий майданчик); декоративна водойма, альпійська гірка, невеличкий город, декоративні та ягідні чагарники, клумба, кілька плодових дерев.

Для практичної реалізації проекту вам знадобляться: креслярський інструмент, папір формату А4 та А3.

III. Технологічний етап

Послідовність реалізації проекту

1. Практичну реалізацію проекту починайте з визначення габаритних розмірів ділянки під проект, виходячи із загальної площі (6 соток) та її форми (прямокутна, квадратна тощо).

2. Проведіть обстеження земельної ділянки для визначення рельєфу та особливостей ґрунтового покриття. З’ясуйте, чи є на ділянці технологічні комунікації (водогін, газогін тощо) і як вони можуть вплинути на проект, чи є ще якісь проблемні місця. Якщо ви перепроектовуєте стару ділянку, то слід вирішити подальшу долю будівель і залишків старого озеленення: чи будуть вони використані в майбутньому проекті.

3. Формування остаточного переліку споруд, які будуть розміщені на земельній ділянці.

4. Ескізне зонування ділянки (створення схематичного плану), раціональне розділення її на умовні зони: житлову, службову або господарську, зону відпочинку, садово-городню з урахуванням рози вітрів (мал. 31).

Мал. 31. Ескізне зонування ділянки

На ескізному плані насамперед слід визначити місце розташування будинку як основного об’єкта інфраструктури. Від цього залежить подальше планування ділянки. Господарські будівлі мають бути розташовані в глибині ділянки, щоб зберігалася належна чистота двору. Бажано, щоб господарська зона була прихована від сторонніх очей декоративними насадженнями.

5. Оцінка зручності розташування об’єктів на схематичному плані, корегування розміщення споруд.

Для оцінювання скористайтеся такими основними принципами:

• цілісність (єдність і гармонія всіх елементів ландшафту);

• простота;

• принцип балансу (симетрія, асиметрія);

• поєднання рослин (гармонія між квітами та рослинами);

• колірне рішення;

• принцип природності (відсутність численних елементів із чіткими формами і штучних рослин).

6. Розробка плану насаджень у зоні відпочинку, який передбачає розміщення дерев, чагарників, газону, квітників (клумб) тощо (мал. 32).

Мал. 32. Орієнтовний план насаджень

Окремі елементи цієї зони можуть бути зібрані в одному місці. Наприклад, альтанку для відпочинку краще розташувати в найбільш мальовничому місці, де її будуть відтіняти дерева й оточувати квіткові клумби.

7. Складання переліку рослин та квітів, які ростимуть на ділянці.

8. Розробка остаточного графічного плану ділянки на форматі А3: нанесення обрисів та розмірів ділянки, розташування майбутніх об’єктів із зазначенням їхніх форми, розмірів та нумерації (мал. 33). Виберіть зручний масштаб залежно від площі, наприклад, 1 х 1 або 2 х 2 см на плані дорівнює 1 м2 землі в реальності.

Мал. 33. Графічний план дачної ділянки

9. Визначення на плані точок посадки дерев, чагарників, дрібніших рослин із дотриманням правильної відстані між деревами, щоб запобігти утворенню тіні на всі інші рослини від розростання крони.

10. Складання специфікації відповідно до зображень та їх нумерації.

№ з/п

Найменування

№ з/п

Найменування

1

Житловий будинок

11

Міксбордер

2

Господарське приміщення

12

Квітник

3

Літня кухня

13

Листяні дерева

4

Гараж

14

Город

5

Альтанка

15

Декоративні кущі

6

Камін

16

Плодові дерева високорослі

7

Водойма

17

Декоративні дерева

8

Доріжки

18

Плодові дерева низькорослі

9

Альпінарій

19

Живопліт

10

Клумба

20

Ворота

11. Формування просторового схематичного плану. Виготовлення (з паперу) фігурок або макетів, що позначають певні об’єкти: будинок, гараж, господарські будівлі, водойму, квітник, альтанку, зону відпочинку з імітацією зелених насаджень.

Це дає можливість обирати місце для всіх об’єктів, пересуваючи фігурки за планом і розставляючи їх так, щоб вони не тільки естетично виглядали, але й були функціональними.

12. Презентація проекту.

IV. Завершальний етап

Чи досягнуто мету проектування?

Так, досягнуто. Створений проект відповідає задуму. Під час розробки проекту враховано взаємозв’язок функціональних, санітарно-гігієнічних та естетичних завдань проекту.

Дізнайтеся більше

Ландшафтний дизайнер — це і художник, і садівник, і архітектор в одній особі. Якщо ви мрієте бути ландшафтним дизайнером, пам'ятайте:

• базові знання можна отримати в університеті, коледжі або на курсах ландшафтного дизайну;

• ви маєте знати матеріалознавство, дендрологію, меліорацію, квітництво, флористику, ландшафтне проектування й будівництво, історію садово-паркового мистецтва, теорію ландшафтного мистецтва, основи архітектури, класичні стилі, сучасні течії й новинки у світі дизайну, малювання, креслення, правила розробки кошторису на реалізацію проекту, необхідно володіти комп'ютерними програмами з дизайну та багато іншого;

• якщо ви хочете заробляти у сфері ландшафтного дизайну, то необхідно стати професіоналом цієї справи;

• учитися доведеться все життя!

У вільний час

Нове життя для старих речей у ландшафтному дизайні

Завдання 1. Створити міні-проект «Контейнери для квітів».

Завжди важко розлучатися зі старими речами, які довгий час були частиною нашого життя. Ми звикаємо до них і сподіваємося, що вони стануть нам у пригоді. Можна дати таким речам нове життя, використавши їх у ландшафтному дизайні, створивши з них креативні контейнери для квітів та рослин. На малюнку 34 наведено декілька цікавих ідей, як облаштувати оригінальний квітник.

Мал. 34. Банк ідей для міні-проекту «Контейнери для квітів»

Завдання 2. Створити міні-проект «Тематична клумба».

Тематична клумба — це оригінальна композиція, що імітує предмет, живу істоту або пейзаж. На відміну від клумби-панно, що нагадує малюнок на плоскій поверхні, тематична клумба відтворює його в об’ємі. Для більшої натуральності до композиції додають тематичні предмети. Це можуть бути старий рояль, ретроавтомобіль тощо (мал. 35).

Мал. 35. Банк ідей для міні-проекту «Тематична клумба»

Створення топіарі каркасним способом

Завдання 3. Створити міні-проект «Топіарі в будинку, на дачі».

Сьогодні часто можна побачити в парках і скверах красиво підстрижені дерева, чагарники у вигляді куль, пірамід, прямокутників, конусів та інших геометричних фігур. Іноді трапляються й складні скульптурні композиції у вигляді тварин, птахів, фігур людей, казкових персонажів. Такий спосіб оформлення ландшафту стає дедалі популярнішим.

Такий вид мистецтва оформлення ландшафту називається топіарі (topiary), або топіарне мистецтво (topiary art). Це — фігурна стрижка дерев, чагарників і квітів, за якої рослинам надають різних скульптурних форм тварин, архітектурних споруд, людей, геометричних фігур тощо. Для створення топіарів зазвичай застосовують вічнозелені чагарники, що мають невеликі щільні листки.

Для створення садового топіарію потрібна каркасна основа та посадковий матеріал (рослини). Каркас може бути плоским — для декорування стіни або огорожі, чи об’ємним: геометрична фігура, форма у вигляді тварини тощо (мал. 36, а-г). Для об’ємної каркасної основи спочатку роблять ескіз, бажано в натуральний розмір (якщо фігура складна). На цьому кресленику промальовують сітку і згідно з цим промірюють необхідну довжину дроту.

Мал. 36. Топіарі: а-г — готові вироби; д, е — варіанти об'ємних каркасних основ

Для створення простих геометричних форм та невеликих фігур можна використовувати дріт завтовшки 6-8 мм (для основних граней) та завтовшки 1,5 мм (для зв’язування перехресних точок каркасу). Окрім цього, знадобляться кусачки, плоскогубці, рукавички.

Конструкцію згинають спочатку по основних лініях, а потім поступово переходять до менших частин. Перехресні точки перемотують тоншим дротом. Готову каркасну конструкцію закріплюють на вибраному місці та висаджують рослини (мал. 36, д, е). У міру зростання рослини її гілки прямують у «незаповнені» ще форми, наприклад, лапи або хвіст. А коли зростаючі пагони починають виходити за форми, їх підстригають. Після того як рослина заповнить собою весь каркас, його можна зняти і використовувати повторно вже для іншої рослини.