Підручник з Технології. 10 (11) клас. Ходзицька - Нова програма

ТВОРЧИЙ ПРОЕКТ «КЛУМБА — ЕЛЕМЕНТ САДОВОГО ДИЗАЙНУ»

I. Організаційно-підготовчий етап

1. Вибір та обґрунтування теми проекту

Будь-який власник земельної ділянки прагне впорядкувати свою територію, зробити навколишній простір не тільки комфортним, але й красивим. Створення клумб та квітників — найкращий спосіб надати ділянці оригінальності і наповнити її яскравими фарбами. Широкий вибір конструкцій і матеріалів, а також різноманітність видів рослин відкривають можливості для творчості.

2. Створення банку ідей та аналіз обраних варіантів

Отже, визначте, якою ви уявляєте майбутню клумбу і в якому саме місці вона буде розташована. На цьому етапі працюйте з інформаційними джерелами та матеріалом, який наведено в теоретичній частині модуля. Необхідно розглянути види клумб (формування банку ідей), технології їх створення та уважно проаналізувати обрані варіанти (мал. 25).

Мал. 25. Банк ідей для клумби: 1 — вертикальна; 2 — моноклумба; 3 — багаторівнева; 4 — арабеска

Варіанти 1 (вертикальна) та 3 (багаторівнева) оптимальні для невеликих ділянок, які неможливо прикрасити звичайними клумбами через брак вільного місця. Варіант 4 (арабеска) має складну форму. Зовнішній вигляд арабески дуже оригінальний, але створення такої клумби — це трудомісткий і затратний процес. Найкращим варіантом буде взяти за основу просту геометричну форму варіанта 2, але засадити клумбу різними рослинами.

ІІ. Конструкторський етап

Етап передбачає створення схеми (бажано у вигляді невеликого кресленика) та плану виконання майбутніх робіт. Складений план допоможе розподілити час, необхідний для виконання підготовчих робіт.

Починайте з відтворення на аркуші паперу в масштабі, якою має бути клумба та її форма. На відкритих ділянках вона може бути у вигляді кола (класика), квадрата,прямокутника, овала. Також визначте орієнтовні розміри. До того ж слід урахувати, що певні рослини будуть розростатися і займати не тільки відведене для них місце, а й виходити за його межі.

Далі слід визначитися з композиційним розташуванням рослин на клумбі, а також якою буде поверхня клумби (звичайна плоска або злегка піднята в центрі) (мал. 26).

Мал. 26. Композиційне розташування обраного варіанта: а — центр композиції співпадає з центром клумби; б — центр композиції зміщений

Якщо ви проектуєте підняту клумбу, то визначте її висоту. Аби клумба зберігала свою форму, необхідно створити вздовж її периметра огорожу. Для цього виберіть відповідний матеріал (пластиковий бордюр, деревина, цегла, камінь тощо).

Визначте орієнтовний перелік рослин, які плануєте висадити. Після чого необхідно створити ескізний малюнок (схему) розміщення цих рослин з урахуванням колірних поєднань і пропорцій. Схема має бути простою, з чіткими межами ділянок. Клумбу зазвичай засаджують 2-4 видами або сортами одного виду рослин. Це надає клумбі чіткості у візуальному сприйнятті (мал. 27).

Мал. 27. Варіанти розташування рослин

На схемі розташування проставте нумерацію рослин. У відповідну специфікацію впишіть назви рослин, період їх цвітіння та час посадки. Приклад такої специфікації наведено в таблиці.

ІІІ. Технологічний етап

1. Підбір рослин

Здійсніть остаточний підбір рослин з урахуванням місця розташування клумби, типу ґрунту й освітленості ділянки. Якщо клумба буде проглядатися з усіх боків, то для центральної частини вибирайте високорослі рослини, а ближче до країв — низькорослі. Якщо клумбу планується розмістити, наприклад, біля паркану, то високі рослини завжди розміщують на задньому плані (мал. 28).

Мал. 28. Профіль клумби, що проглядається з одного боку

Період цвітіння та час посадки рослин

№ з/п

Рослина

Початок цвітіння

Час цвітіння

Рекомендований час посадки

1

Примула (однорічні)

Початок травня

2 місяці

Кінець квітня

2

Нарцис (однорічні)

Початок травня

2 місяці

Кінець вересня

3

Волошки (однорічні)

Кінець червня

45 днів

Кінець квітня

4

Астильба (багаторічні)

Кінець липня

30 днів

Початок березня

5

Хризантеми (багаторічні)

Початок вересня

До морозів

Початок травня

Рослини вибирайте з урахуванням чергування періодів цвітіння. Майже всі (за рідкісним винятком) квітучі рослини, які зазвичай вирощують на клумбах, є сонцелюбними. Отже, і місце краще вибирати сонячне, таке, щоб не продувалося вітрами.

Якщо на вибраній ділянці росте трава, то її необхідно буде видалити. Під час вибору відкритого ґрунту досить очистити його, з коренем видаливши всі бур’яни.

Для практичної реалізації проекту вам знадобляться: лопата, кілки, шнур, посадковий матеріал (квіти, рослини), родючий ґрунт, пісок, геотекстиль, компост, комплексні добрива, бордюрний матеріал, мульчувальний матеріал, декоративний ґрунт (кольорова тріска, галька та інше).

2. Послідовність реалізації проекту

1. Формування зовнішнього та внутрішніх контурів клумби відповідно до плану.

2. Корегування правильності вибору форми й розміру, внесення змін (за необхідності).

3. Підготовка ґрунту. Якщо ґрунт не дуже якісний, витягніть його (глибина близько 20-30 см) та замініть на спеціально підготовану суміш. Її можна приготувати з торфу, на третину змішавши з піском, та додати компост для підвищення родючості.

4. Для мінімізації появи бур’янів вистеліть клумбу агроволокном, прорізавши в ньому хрестоподібні отвори для висадки рослин.

5. Оформлення кордонів. Створіть канавки по краю квітника та встановіть бордюр або відбортовку. За потреби сформуйте незначне підняття ґрунту відповідної форми.

6. Розміщення рослин по поверхні квітника, корегування (за необхідності) місця розташування окремих екземплярів. Приміром, якщо клумба розміщена в середині ділянки, високі рослини розташовуйте по центру, а низькорослі — по контуру.

Враховуйте також майбутні розміри квітучих або декоративно-листяних рослин (вибір правильної відстані між рослинами). Якщо розсадка багаторічних рослини буде дуже близькою, вони розростуться і перешкоджатимуть подальшому зростанню.

7. Полив рослин до посадки (за 2030 хвилин).

8. Висадка рослин із горщиків. Перед посадкою необхідно оглянути їхні корені. У разі переплетення розправте й видаліть зайві частини.

9. Ущільнення ґрунту навколо коренів. Це роблять для того, щоб видалити повітря.

10. Ретельний полив клумби.

IV. Завершальний етап

Чи досягнуто мету проектування?

Спроектована та створена клумба цілком відповідає задуму.

Що можна змінити у проекті, якщо доведеться виготовити його ще раз?

Можна ускладнити форму, спроектувавши дворівневу клумбу.

Що виявилося найскладнішим у роботі над проектом?

Найскладнішим був вибір рослин, а також робота з довідковою літературою.