Трудове навчання (обслуговуючі види праці). 9 клас. Ходзицька

§ 3. Елементи в’язання спицями

  • 1. Як створюють візерунки під час в'язання спицями?
  • 2. Із чого починають в'язання спицями?
  • 3. Які існують способи набору петель?

Основні види петель

Існує велика кількість візерунків, які можна виконати спицями: прості та складні, щільні та ажурні, об'ємні та пласкі, резинки та джгути (мал. 3.1). Але всі без винятку візерунки створюються в'язанням основних видів петель — лицьової та виворітної — шляхом поєднання прийомів в'язання й чергування петель та їх зняття, накидів та витягування петель.

Існує два прийоми в'язання спицями: пласке — в'язання виконують двома спицями та по колу — з використанням спиць, з'єднаних між собою ліскою, або в'язання на п'яти спицях (мал. 3.2).

Для виготовлення якісних в'язаних речей дуже важливо вправно «керувати» спицями. Під час в'язання працюють обидві руки. При цьому ліва рука тримає спицю та керує ниткою, а права тримає другу спицю і пров'язує петлі.

Щоб нитка не ковзала під час в'язання, її можна обкрутити двічі навколо вказівного пальця лівої руки (мал. 3.3).

Спицю з петлями, які потрібно пров'язати, тримають у лівій руці, крім того, ліва рука керує натягом нитки за допомогою вказівного пальця (мал. 3.4).

Якщо людина лівша, то спицю з петлями, які потрібно пров'язати, тримають у правій руці (мал. 3.5).

Мал. 3.1. Види візерунків, в'язаних спицями

Мал. 3.2. Прийоми в'язання: а — пласке; б — по колу

Мал. 3.3. Положення нитки на лівій руці під час в'язання

Мал. 3.4. Положення рук під час в'язання спицями

Мал. 3.5. Положення рук під час в'язання спицями для лівшів

Способи набирання петель

В'язання спицями починають із набирання петель. Існує кілька способів набирання початкового ряду: з однієї чи з двох ниток, із потовщеним початковим пругом або навіть із китицями та ажурним краєм (мал. 3.6). Кількість набраних петель залежить від таких чинників: від моделі й розміру виробу, обраного візерунка та щільності в'язання.

Щоб набрані петлі не були занадто щільними та стягнутими, для зручності в'язання початковий ряд — перший — найкраще набирати на дві спиці. Для цього обидві спиці складають разом, набирають потрібну кількість петель, а після набору одну зі спиць витягують і в'яжуть перший ряд.

Найпростіший спосіб набирання петель — з одного кінця нитки. Такий спосіб використовують для отримання тонкого та еластичного краю у виробах, для додавання петель із краю полотна та для в'язання деяких узорів (табл. 1).

Мал. 3.6. Вигляд в'язаного полотна з різними способами набирання початкового ряду

Ще один спосіб набирання петель — із двох кінців ниток. Він дозволяє швидко та якісно виконати край полотна. Головною умовою в разі такого способу набирання є правильний розрахунок довжини вільної нитки. Для цього від клубка треба відмотати вільну нитку, яка має бути приблизно в три рази довшою від ширини майбутнього виробу. Також її довжину можна розрахувати за такою формулою: для кожної петлі, що набирається, потрібно близько 2 см нитки + додаткові 20 см:

ДВН (довжина вільної нитки) = КП (кількість петель) х 2 см + 20 см.

Розраховуючи необхідну довжину вільної нитки, краще зробити запас, а решту нитки пізніше можна використати для зшивання частин виробу. Другий спосіб набирання петель із двох кінців ниток наведено в таблиці 2, с. 26.

Таблиця 1. Набирання петель з одного кінця нитки

Таблиця 2. Набирання петель із двох кінців ниток

Для всіх прийомів в'язання (і для плаского, і для в'язання по колу) найкраще використовувати набирання петель саме на дві спиці. Але в разі в'язання по колу на п'яти спицях наступний після набирання ряд — перший — пров'язують з розподіленням набраних петель в однаковій кількості на чотири спиці. А під час в'язання спицями на лісці петлі розтягують уздовж еластичної частини спиць і в'яжуть усі наступні ряди, пересуваючи петлі по колу.

Послідовність набирання петель із двох кінців ниток для лівшів подано в додатковому матеріалі до параграфа на сайті.