Трудове навчання (обслуговуючі види праці). 9 клас. Ходзицька

Словник термінів

Автомат — машина (апарат, прилад), що виконує роботу за допомогою особливого механізму без участі людини.

Автоматизація — виконання виробничих процесів за допомогою автоматичних приладів і машин.

Адаптація — настроювання системи на певні умови застосування.

Адаптивний — здатний пристосовуватися.

Асортимент одягу — це одяг, об'єднаний у самостійну групу за певними ознаками.

Бажання — прагнення до здійснення чого-небудь; хотіння.

Бензен — органічна сполука, ароматичний вуглеводень, молекулярна формула C6H6; безбарвна речовина з характерним запахом.

Біоніка — наука, що вивчає представників тваринного й рослинного світу з метою використання їхніх природних форм для створення нових технічних об'єктів.

Біонічний метод — формоутворення на основі образів живої природи.

Біоформа — одна з форм, яку можуть мати предмети та яка відображає зовнішні обриси біологічних об'єктів.

Букле (від фр. bouclette — кільце) — фасонна пряжа, що має великі вузлики на волокнах, які розташовані на деякій відстані один від одного.

Висока мода — певні напрямки в одязі (матеріали, фасон) і аксесуарах на прийдешній сезон провідними будинками моди. Продукцію будинків моди випускають малими партіями: вона призначена для привілейованих верств суспільства; колекції високої моди представляють на Тижнях моди.

Габітус (від латин. habi — на, tus — зовнішність) — зовнішній вигляд організму, сукупність ознак, що характеризує загальний тип статури.

Дрес-код (від англ. dress code — кодекс одягу) — регламент в одязі, якого необхідно дотримуватися під час відвідування певних заходів, організацій, закладів.

Інтарсія — особлива техніка гармонійного поєднання різних фактур і текстур деревини для оздоблення поверхні дерев'яних виробів.

Кілт — предмет національного шотландського чоловічого одягу у вигляді спідниці, традиційний одяг шотландських горців.

Клановість одягу — відмінності в одязі, за якими можна визначити належність людини до певної соціальної групи.

Класифікатор професій — довідник, що містить систематизований перелік професій (виробничих стандартів).

Класифікація професій — розподіл професій відповідно до галузевої структури народного господарства (виробничої й невиробничої сфер).

Колекція — серія моделей одягу, представлена кількома фасонами з різним декоративним рішенням у рамках однієї концепції.

Консилер (коректор) — дозволяє за лічені секунди позбутися недоліків шкіри обличчя. Ним можна швидко приховати прищі або синці під очима, а також пігментні плями.

Макіяж (від фр. maquillage — грим, перефарбування, підробка) — нанесення на шкіру обличчя різних видів декоративної косметики з метою прикраси та корекції існуючих вад.

Маніпулятор — пристрій, що копіює рух пальців, заміняє руки людини й управляється на відстані в разі неможливості безпосереднього контакту людини з об'єктом (заготовкою, речовиною, деталлю тощо).

Меланж — пряжа, волокна якої мають різний колір.

Механізація — оснащення виробництва машинами та механізмами, які повністю або частково замінюють ручну працю машинною.

Мікроконтролер — це спеціалізований мікроелектронний програмований прилад, що призначений для використання в керуючих пристроях, системах передачі даних та системах керування технологічними процесами.

Мікропроцесор — це мікроелектронний програмований пристрій, що призначений для обробки інформації та керування процесами обміну цією інформацією у складі мікропроцесорної системи (комп'ютера).

Мода — явище швидкого поширення й короткочасного панування певних фасонів одягу (і матеріалів) для створення образу «людини, що йде в ногу із часом». Віяння моди задаються ЗМІ, на них спираються виробники одягу під час створення колекцій і споживачі.

Модель одягу — термін масового виробництва одягу; є еталоном для серійного пошиття одягу.

Нахил — природні здібності; хист до чого-небудь.

Одяг за індивідуальними замовленнями — одяг, виготовлений з вимірювання фігури людини або передбачуваної моделі.

Одяг масового виробництва — одяг на типові фігури, виготовлений серіями в умовах поточного виробництва.

Організація — об'єднання людей для здійснення певних заходів, розробки технологій тощо.

Полімеризація — процес сполучення великої кількості молекул низькомолекулярної речовини (мономеру) в молекулу полімеру.

Прагнення — сильне бажання; потяг до здійснення чогось.

Професіонал — той, хто зробив яке-небудь заняття предметом своєї постійної діяльності, своєю професією.

Професія — рід занять, трудової діяльності людини, що вимагає певних знань і навичок і є джерелом існування.

Пряжа — безперервна тонка нитка зі скручених між собою коротких натуральних або хімічних волокон; продукт прядіння. Із пряжі виготовляють тканини, трикотажне полотно, килими, швейні нитки, канати тощо.

Робот — автономно функціонуючий пристрій, призначений для заміни людини під час виконання монотонних або небезпечних робіт.

Робот-маніпулятор — різновид робота, що заміняє людину під час виконання певних технологічних операцій у виробничому процесі.

Сезон — визначає змінюваність колекцій у виробників одягу. Найчастіше їх два — осінь-зима і весна-літо.

Силует — форма одягу за ступенем прилягання до тіла. Розрізняють силуети прилеглий, напівприлеглий, трапецієвидний і прямокутний.

Спеціальність — сфера чиєїсь діяльності або вивчення чого-небудь; основна кваліфікація, професія, фах.

Спиці — основний інструмент для в'язання. За матеріалом, з якого вони виготовлені, розрізняють алюмінієві, сталеві, дерев'яні, кістяні, пластмасові спиці тощо, а за формою спиці бувають прямі (довгі однокінцеві або короткі двокінцеві панчішні) та кругові на лісці.

Стабілізувальна система — та, що забезпечує незмінність певних процесів.

Стежуча система — та, що стежить за перебігом певної технологічної операції.

Стиль — поєднання предметів одягу, прикрас, аксесуарів для створення певного образу відповідно до ситуації (святковий захід), обстановки (робоча обстановка) і соціального статусу. У більш широкому сенсі — ідейна й художня спільність образотворчих прийомів у мистецтві певного періоду. Традиційно в історії костюма (так само як і в історії мистецтва) виділяють такі стилі: готика, ренесанс, бароко, класицизм, рококо, неокласицизм, ампір, романтизм.

Стрит-арт (від англ. street art — вуличне мистецтво) — урбаністичне образотворче мистецтво, що поєднує графіті (спрей-арт), постери (некомерційні), трафарети тощо.

Фахівець — той, хто досконало володіє якимось фахом, має високу кваліфікацію, глибокі знання з певної галузі техніки, науки, мистецтва тощо; той, хто зробив якесь заняття своєю професією.

Фенол (гідроксибензен) — оксигеновмісна органічна сполука, молекулярна формула C6H5OH, найпростіший представник класу фенолів. Безбарвна кристалічна речовина з різким характерним запахом, отруйна, традиційна назва — карболова кислота, хоча це дуже слабка кислота.

Щільність в'язання — кількість пров'язаних петель на один квадратний сантиметр в'язаного виробу.

Якість одягу — це сукупність споживчих і виробничих властивостей виробів, що визначають ступінь його придатності за призначенням.

Попередня
Сторінка
Наступна
Сторінка

Зміст