Трудове навчання (обслуговуючі види праці). 9 клас. Ходзицька

Практична робота

Остаточна обробка виробу

Інструменти та матеріали: гачок, голка з тупим кінцем, ножиці, нитки, пряжа, матеріали й фурнітура, необхідні для оздоблення.

Правила безпечної праці: роботу виконувати з дотриманням правил безпечної праці в шкільних майстернях.

Послідовність виконання роботи:

 • 1. Заховати й обрізати кінчики ниток у виробі.
 • 2. Виконати волого-теплову обробку окремих деталей.
 • 3. Дібрати вид оздоблення виробу та необхідні інструменти й матеріали.
 • 4. Виконати оздоблення виробу.
 • 5. Виконати волого-теплову обробку виробу.
 • 6. Перевірити якість виконання робіт і заповнити оцінювальну таблицю.

(Стовпчик «Взаємооцінювання» залиште незаповненим.)

№ з/п

Критерій оцінювання

Кількість балів

Взаємооцінювання

Кількість балів

Зауваження

1

Відповідність виробу обраній моделі (2 бали)

2

Правильність виконання в'язання (6 балів)

3

Якість виконання оздоблення виробу (2 бали)

4

Якість остаточної обробки виробу (2 бали)

Усього балів

Ключові слова: остаточна обробка, волого-теплова обробка, прання, прасування, сушіння, зберігання в'язаних виробів, плетення шнурів, в'язання квітів, вишивання в'язаних виробів.

Контрольні запитання

 • 1. Для чого виконують остаточну обробку виробу?
 • 2. Яку роль відіграє оздоблення в'язаного виробу?
 • 3. Якими швами можна вишивати в'язаний виріб?
 • 4. Як потрібно прати в'язані вироби?
 • 5. У чому полягає особливість прасування в'язаного виробу?

Працюємо в парах

Оцініть якість виготовленого виробу та заповніть стовпчик «Взаємооцінювання» таблиці з практичної роботи. Якщо бали не співпадають, обґрунтуйте своє рішення.

Працюємо творчо й самостійно

 • 1. Запропонуйте оздоблення для виробів, зображених на малюнку 9.9.
 • 2. Доберіть необхідні для цього матеріали й фурнітуру.

Мал. 9.9. Приклади в'язаних виробів

Перевірте свої знання за розділом «Технологія виготовлення виробів, в'язаних спицями», виконавши тестові завдання на сайті.

Під час виготовлення виробу, в'язаного спицями, часто постає запитання: який візерунок найкраще використовувати для в'язання, а може прикрасити виріб орнаментом?

Пропонуємо вам нескладні візерунки й орнаменти, які можна використати під час виготовлення вашого виробу.

Навчатися в'язати краще починати з простих речей, наприклад шарфів різних розмірів, стилів і моделей, чохлів, а вже потім братися за складніші вироби.

Іноді пряжу, яка зазначена в інструкції до обраної моделі, не вдається купити. У цьому випадку слід придбати пряжу, максимально подібну за складом та за показником метражу на грам.

Якщо вам потрібно докупити пряжу і ви не знайшли мотків з потрібної партії, а придбали схожі нитки, то в'яжіть поперемінно 1 ряд старою і 1 ряд новою ниткою. Через декілька рядів в'язання продовжте вже новою пряжею. Так можна замаскувати можливі відмінності відтінків пряжі.

Перед початком в'язання слід уважно прочитати інструкцію, щоб зрозуміти обсяг і складність роботи. Якщо інструкція іноземною мовою, потрібно зробити переклад усіх рекомендацій та схеми в'язання.

Якщо в інструкції подано інформацію відразу для кількох розмірів, то зручно виписати на окремому папірці кількість петель (скільки додавати, набирати, закривати тощо) усіх деталей виробу для свого розміру. Так ви не заплутаєтеся і заощадите час. Уважно перевірте, чи правильний розмір ви вибрали.

Щоб не забути номер спиць (у разі, коли маркування на спицях відсутнє), зберігати їх краще у фабричній упаковці, на якій завжди є номер.

Щоб пряжа не забруднилася під час в'язання, можна покласти її в пакетик або коробку, залишивши отвір для виходу робочої нитки.

Допоміжна спиця має бути на половину номера тоншою за робочу.

Якщо під час в'язання в середині ряду закінчилися нитки в клубку, то краще розпустити ряд до початку та приєднати нитку. А відрізаний кінець нитки стане в пригоді для зшивання готових деталей виробу.

Щоб нитки менше плутались, після пров'язування ряду не обертайте полотно кожен раз за годинниковою стрілкою, а повертайте його в різні боки: після закінчення лицьового ряду — проти годинникової стрілки, а після виворотного — за годинниковою.

Полотно, виконане панчішним в'язанням (лицьовою гладдю), не буде скручуватися, якщо перший ряд пров'язати резинкою 1 х 1.

Знімаючи петлю, робочу нитку можна розташовувати за нею або перед нею. У випадках коли перед знятою петлею роблять накид, робочу нитку залишають на спиці у вигляді накиду.

Зменшення кількості петель можна виконати просто пров'язавши дві петлі разом лицьовою схрещеною петлею.

Не рекомендують в'язати «бабусиними» петлями рельєфні візерунки. Через щільність петель їхня поверхня стає пласкою, невиразною.

Щоб зняті петлі не стягували в'язання, використовують такий прийом: перед лицьовою петлею роблять накид і тільки потім пров'язують лицьову петлю. З виворотного боку її знімають, а накид знімають з петлі.

Якщо під час в'язання була спущена петля, або було захоплено разом з петлею нитку попереднього ряду, або замість лицьової петлі пров'язана виворітна (чи навпаки), ці помилки можна виправити, не розпускаючи всю річ. Необхідно розпустити петельний стовпчик до місця помилки та пров'язати петлю гачком (підняти петлю).

Якщо вам потрібно відкласти велике число петель, замість допоміжної спиці краще використати спеціальну в'язальну шпильку або велику англійську булавку. У цьому випадку жодна петля не зісковзне.

Для створення еластичного краю виробу можна закрити петлі гачком методом накидів і пров'язування петель разом.

Гарний візерунок можна отримати, схрещуючи виворітні петлі. Для цього слід спочатку пров'язати другу петлю з лівої спиці перед першою, потім, не зводячи петлю зі спиці, пров'язати першу петлю, а вже тоді спустити обидві петлі.

Якщо ви в'яжете візерунки, в яких на тлі панчішного в'язання розташовані зняті петлі, випуклі смужки, бугорки тощо, то варто тло в'язати щільніше «бабусиними» петлями, а інші елементи — класичними слабкішими. Цей прийом дозволяє зробити фактуру полотна більш виразною.

Кольорові нитки краще змотати в клубки з двома робочими кінцями і в'язати тією ниткою, що йде із середини клубка. У цьому випадку нитки будуть менше перекручуватися між собою.

Якщо орнамент багатоколірний, то клубків буває досить багато і в'язати буде складно. Краще покласти кожний клубочок у мішечок — так розплутувати їх буде значно легше.

Робочу нитку тримайте в лівій руці, а нитки інших кольорів — у правій або залиште вільними, і за необхідності вплітайте їх у полотно.

У двоколірних візерунках останню крайову петлю пров'язуйте одночасно нитками обох кольорів, а першу крайову петлю знімайте.

Під час в'язання нитками декількох кольорів краще протягувати нитку паралельно майбутньому шву, ніж часто відрізати та з'єднувати нитки, оскільки в'язання буде виглядати неакуратно через численні вузлики.

Для того щоб виконати згин полотна, слід на лінії згину пров'язати серед виворітних рядів 1 лицьовий, за яким буде зручно зігнути полотно за отриманою таким чином лінією згину.

Під час в'язання виробів з ангорської вовни (легкої та м'якої) рекомендують до основної нитки додати шовкову нитку того самого кольору. Такі вироби будуть довше носитися.

Заховати кінці ниток у зв'язаному виробі зручно за допомогою звичайного гачка для в'язання.

Готовий виріб необхідно випрати відповідно для певного виду пряжі, щоб перше прання не зіпсувало виріб.

Пам'ятайте, що вироби з бавовняної пряжі мають властивість зсідатися після прання в гарячій воді.