Трудове навчання (обслуговуючі види праці). 9 клас. Ходзицька

§ 6. Щільність в’язання

  • 1. Як вид пряжі та номер спиць впливають на щільність в'язання?
  • 2. Чому щільність в'язання є важливим показником якості готового виробу?
  • 3. Як розрахувати потрібну кількість петель і рядів під час в'язання виробу?

Щільність в'язання

Перед початком в'язання дуже важливо правильно визначити кількість петель, які потрібно набрати. Рекомендацій, що надає до пряжі виробник, не завжди достатньо, оскільки слід брати до уваги й інші чинники: обраний візерунок, індивідуальні особливості в'язання, вид та номер спиць. Наприклад, один і той самий зразок в'язання може мати різні розміри, якщо його вив'язати на спицях різної товщини (мал. 6.1) або використати різні візерунки, зв'язані з однакової кількості петель на спицях однакової товщини (мал. 6.2).

Щільність в'язання — одне з найголовніших понять для в'язання на спицях, воно означає кількість пров'язаних петель на один квадратний сантиметр в'язаного виробу. Якщо рахувати щільність в'язання в ширину — це щільність петель, а якщо у висоту — це щільність рядів.

Щільність в'язання залежить від кількох чинників:

  • виду й товщини ниток для в'язання;
  • розміру спиць;
  • сили натягу нитки під час в'язання (індивідуальних особливостей майстра);
  • візерунка, обраного для в'язання.

Для того щоб не перев'язувати декілька разів уже готовий виріб, потрібно починати роботу з виготовлення контрольного зразка — зразка щільності. Це допоможе переконатися в тому, що обраний візерунок підходить до ниток, з яких будуть виготовляти виріб, а обрані спиці відповідають ниткам і не деформують візерунок.

Для в'язання зразка щільності потрібно набрати на спиці 25-35 петель (залежно від товщини нитки), пров'язати близько 20 рядів та закрити петлі. Отриманий зразок, не розтягуючи, приколоти за допомогою шпильок до рівної поверхні, наприклад, до прасувальної дошки (мал. 6.3).

Після цього слід порахувати кількість петель та рядів у зразку, виділивши квадрат 10 х 10 см (мал. 6.4).

Тепер можна розрахувати кількість петель, що необхідно набрати для виготовлення виробу. Для цього треба знати ширину полотна виробу (або частини виробу) та скласти пропорцію.

Наприклад, нам потрібно зв'язати спинку светра завширшки 45 см. Якщо в зразку щільності набрано 30 петель, а ширина зв'язаного зразка становить 10 см, то за необхідної ширіни 45 см пропорція буде така:

Мал. 6.1. Зразки, зв'язані на спицях різної товщини з однакової кількості петель і рядів

Мал. 6.2. Зразки різних візерунків, зв'язані з однакової кількості петель і рядів спицями однакової товщини

Мал. 6.3. Прикріплення зразка виробу за допомогою шпильок

Мал. 6.4. Підрахунок петель у зразку полотна 10 х 10 см

Мал. 6.5. Визначення щільності в'язання за допомогою сантиметрової стрічки

Отже, для в'язання полотна завширшки 45 см необхідно набрати 135 петель + 2 крайові.

Для визначення щільності в'язання зазвичай використовують сантиметрову стрічку або лінійку (мал. 6.5).

Для якісного розрахунку петель також використовують рамку, виготовлену з міліметрового паперу. Її накладають на підготовлений зразок в'язання. Бічні краї внутрішнього квадрата рамки суміщають із початком рядів справа та зліва, а нижні та верхні краї — із серединами петель рядів. Для зручності рамку закріплюють шпильками (мал. 6.6).

Також існує спеціальний пристрій — лічильник щільності, який накладають на зв'язаний зразок, а потім рахують петлі, що з'являються у віконці приладу (мал. 6.7).

В описах, наданих для виготовлення в'язаних виробів, зазначають щільність для «панчішного» в'язання або для конкретного візерунка. Наприклад: 18 петель і 28 рядів = 10 х 10 см лицьовою гладдю з використанням спиць 5 мм. Якщо ж у виробі будуть траплятися різні візерунки, а в описі вказано щільність усіх візерунків, потрібно зв'язати один зразок, що містить усі ці візерунки.

Мал. 6.6. Визначення щільності в'язання за допомогою рамки з міліметрового паперу

Мал. 6.7. Визначення щільності в'язання за допомогою спеціального пристрою — лічильника щільності

Дізнайтеся більше

Для підрахунку зв'язаних рядів можна використовувати спеціальний пристрій — лічильник рядів. Це невеличкий циліндр із двома віконцями для цифр, який надівають на спицю. Після закінчення кожного ряду колесо пристрою повертають, і змінюється цифра кількості рядів. Це дає змогу не записувати й не запам'ятовувати кількість зв'язаних рядів. Складніший пристрій має вигляд годинника, який надівають на руку майстра; після кожного пров'язаного ряду потрібно натиснути кнопку, що рахує ряди в'язання.

Якщо модель виготовляють за описом, то отриману щільність зразків 10 х 10 см слід порівняти із зазначеною в описі. Якщо щільність зразка відрізняється, необхідно змінити спиці. За меншої кількості петель і рядів зразка потрібно взяти тонші спиці або в'язати щільніше, а за більшої кількості — товстіші спиці.

Якщо після волого-теплової обробки щільність зразка відрізняється від рекомендацій до цього виду пряжі, треба змінити спиці. За отриманої меншої кількості петель і рядів на зразку слід узяти тонші спиці, а за більшої — товстіші спиці.

Зверніть увагу! Важливо знати, які зміни можуть відбутися з пряжею для в'язання та з виготовленими з неї виробами під час прання та прасування. Виріб, виготовлений з бавовняної пряжі, може дати значну усадку, якщо його випрати в гарячій воді. Якщо пряжа шовкова чи віскозна або обраний візерунок може розтягуватися (коси, резинки), то після прання виріб може змінити розміри в довжину.