Трудове навчання (для дівчат). 6 клас. Ходзицька

§ 7. Перенесення візерунка на тканину

  • 1. Збільшення та зменшення малюнка.
  • 2. Способи перенесення малюнка на тканину.

Збільшення та зменшення малюнка

Якість оздоблення виробу вишивкою значною мірою залежить від якості перенесення малюнка на тканину. Щоб вишитий виріб виглядав гарно, треба правильно дібрати розмір малюнка вишивки. Малюнок має бути і не надто великим, і не зовсім маленьким на площині виробу.

Якщо малюнок необхідно збільшити, його розграфлюють на дрібні квадрати (мал. 117 а). Точність малюнка буде залежати від розміру клітинок. Чим вони менші — тим краще. Після того як на обраний малюнок для вишивання нанесено клітинки, беруть чистий аркуш білого паперу і наносять на ньому таку саму кількість клітинок, збільшуючи їх у розмірі у стільки разів (порівняно з оригіналом), у скільки разів треба збільшити малюнок. У кожну з клітинок переносять лінії, що відповідають лініям клітинок оригіналу малюнка. Таким чином отримують новий збільшений малюнок (мал. 117 б).

Мал. 117. Збільшення малюнка: а — малюнок-оригінал; б — збільшений малюнок

Зменшення малюнка виконується аналогічно збільшенню, але клітинки зменшують відповідно до клітинок, накреслених на оригіналі (мал. 118).

Мал. 118. Зменшення малюнка: а — малюнок-оригінал; б — зменшений малюнок

Сучасна копіювальна техніка дає змогу збільшити або зменшити малюнок автоматично до бажаного розміру. Це можна зробити за допомогою ксерокопіювальних автоматів, персональних комп’ютерів з принтером.

Способи перенесення малюнка на тканину

Переносити малюнок на тканину можна кількома способами.

1 спосіб. Переведення малюнка за допомогою копіювального паперу (мал. 119). Це один з найпростіших способів, відомий тобі з 5-го класу. Візерунок з оригіналу спочатку переводять на кальку добре загостреним олівцем. Після цього малюнок переводять на тканину. Тканину попередньо необхідно пропрасувати на гладкій поверхні, уникаючи перекосів по нитках основи і піткання. Кальку з візерунком покласти на тканину і прикріпити шпильками. Під кальку підкласти копіювальний папір тією стороною, де нанесена фарба, до тканини і обвести візерунок гострим олівцем. Бажано мати набір копіювального паперу різних кольорів. Для світлих тканин беруть темний копіювальний папір (чорний, синій, зелений), для темних — світлий (білий, жовтий). Після того як візерунок буде переведено, відколоти з одного боку шпильки і перевірити його якість. Якщо немає пропусків у зображенні малюнка, відколоти решту шпильок і зняти кальку та копіювальний папір.

Мал. 119. Переведення малюнка на тканину за допомогою копіювального паперу

Переводячи малюнок за допомогою копіювального паперу, треба пам’ятати, що лінії візерунка не повинні бути жирними, інакше тканина і нитки в процесі виконання вишивки можуть забруднитися. Тому краще користуватися копіювальним папером, що був у користуванні, а новий попередньо протирати сухою ватою або ганчіркою.

Візерунки геометричного характеру (для вишивання лічильними швами та ін.) можна також переводити на тканину за допомогою копіювального паперу. Для цього товстою голкою роблять проколи міліметрового і копіювального паперу по візерунку в місцях перетинів горизонтальних і вертикальних ліній клітинки.

2 спосіб. Переведення малюнка на тканину припорохом (мал. 120). Візерунок переводять на кальку, рівномірно проколюючи лінії контуру голкою. Наколотий візерунок (трафарет) кладуть на полотно з лицьового боку, міцно закріплюють його шпильками і легенько протирають ватним тампоном, щільно обгорнутим тканиною і змоченим у розчині зубного порошку або синьки в гасі. Для світлих тканин використовують синьку, а для темних — зубний порошок. Потрапляючи на полотно через дірочки, порошкові точки залишають відбитки по контуру малюнка, який пізніше обводять кольоровим олівцем. Тонкий слід малюнка на тканині називають «припорох» (мал. 120).

Мал. 120. Копіювання способом припороху: а — оригінал; б — копія на тканині

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Збільшення малюнка

Інструменти та матеріали: аркуш паперу з малюнком, чистий аркуш паперу (для збільшення малюнка), лінійка, олівець.

Послідовність виконання роботи

1. Підготовлений малюнок розграфити на клітинки однакового розміру.

2. На чистому аркуші паперу виконати сітку зі збільшеними клітинками необхідного розміру.

3. Пронумерувати клітинки як показано на малюнку 117 (с. 83).

4. Акуратно перенести лінії малюнка з оригіналу на аркуш паперу для збільшення. При цьому необхідно стежити, щоб копія відповідала оригіналу.

5. Виконувати роботу, дотримуючись безпечних прийомів праці.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Перенесення малюнка на тканину за допомогою копіювального паперу

Інструменти та матеріали: калька, олівець, копіювальний папір, світла тканина, шпильки.

Послідовність виконання роботи

1. Перевести на кальку малюнок для вишивки.

2. Розмістити кальку на тканині у відповідному місці. Якщо вишивка повинна бути по центру виробу, то сумістити точно центр малюнка на кальці з центром виробу.

3. За допомогою шпильок прикріпити кальку до тканини за верхній край.

4. Відгорнути кальку вгору і покласти на тканину копіювальний папір пофарбованою стороною до тканини.

5. Розправити кальку і прикріпити шпильками її нижній край до тканини.

6. Обвести контур малюнка олівцем.

7. Зняти шпильки, які кріплять кальку знизу. Підняти обережно кальку і копіювальний папір. Перевірити якість переведеного малюнка.

8. Якщо малюнок переведено повністю і якісно, зняти решту шпильок. Якщо є пропуски в зображенні або малюнок на якійсь ділянці не видно, перевести ще раз ці елементи.

9. Виконувати роботу, дотримуючись безпечних прийомів праці.

Збільшення малюнка, зменшення малюнка, перенесення малюнка на тканину.

1. Назви способи перенесення малюнка на тканину.

2. Які інструменти та матеріали необхідні для перенесення малюнка на тканину?

3. Для яких тканин використовують світлий копіювальний папір?

4. У яких випадках малюнок для вишивки необхідно збільшувати, а в яких зменшувати?

5. На які тканини переводять малюнок олівцем без копіювального паперу? Вибери відповідь:

  • а) м’які;
  • б) білі і м’які;
  • в) світлі і прозорі;
  • г) ворсові;
  • д) тонкі і щільні.