Основи здоров’я. 9 клас. Гущина

§ 6. Гігієна, сон та біологічні ритми для здоров’я

Гігієна

Мал. 9. Гігієнічні процедури

 • 1. Розгляньте малюнок 9. Об’єднайтесь у дві великі групи: 1-ша група — хлопці, 2-га — дівчата. Назвіть складові особистої гігієни: 1-ша група — для хлопців, 2-га група — для дівчат.
 • 2. Які особливості особистої гігієни тих, хто займається фізичною культурою, спортом?

Біологічні ритми і здоров'я

При плануванні своєї діяльності візьміть на озброєння знання про біологічні ритми (біоритми). Це допоможе раціонально спланувати і один день, і ціле життя.

Біоритм — це рівномірне чергування певних життєвих процесів.

Науковці визначають основні життєві біоритми: півторагодинні, добові, місячні, річні та багаторічні.

Найбільш вивченими є добові біоритми. Досліджено, що активність фізіологічних процесів людини протягом дня змінюється. Найвища ефективність розумової праці буває з 10-ї до 13-ї та з 15-ї до 18-ї години. Це завжди враховується при складанні розкладу уроків. Зверніть увагу, що складні предмети бувають саме на другому — четвертому уроках.

Фізична активність також змінюється протягом доби. Найсильнішими люди бувають з 8-ї до 12-ї та з 14-ї до 17-ї години, а найслабкішими — з 2-ї до 5-ї та з 12-ї до 14-ї години.

Братись за серйозні справи рекомендують удень з 11-ї до 17-ї години, а от вночі з 2-ї до 4-ї години людина припускається багатьох помилок, навіть під час розв’язування простих математичних задач.

Тижневі біоритми відповідають за налаштованість на працю. Досліджено активність фізіологічних процесів людини протягом тижня. У середині тижня працездатність більша, а на початку і в кінці — менша, тому ми маємо вихідні для відпочинку та відновлення сил. Наше соціальне життя підпорядкувалось тижневим біоритмам і вилилось у робочий та календарний тиждень. Розклад шкільних занять також складають на тиждень.

Перелічіть дні тижня англійською. Вам, мабуть, відомо, що в багатьох країнах, зокрема в Англії, США, календарний тиждень починається з вихідного дня — неділі, і закінчується вихідним — суботою.

Мал. 10. Дні тижня

Значення сну в юнацькому віці

Сучасні люди ризиковано нехтують повноцінним сном на користь навчання, роботи або розваг. Лікарі рекомендують спати не менше восьми годин на добу — тобто загалом на сон доведеться витратити третину всього життя! Але людина, яка спить недостатньо, згодом відчує негативні наслідки цього. Сон — це необхідний стан організму. Під час сну тіло розслаблене, але кожна клітина працює — регенерується, мозок систематизує інформацію, що надійшла протягом дня.

Мал. 11. Розклад сну

 • 1. Проаналізуйте інфографіку (мал. 11). У який час краще лягати спати, а в який — вставати? Які важливі процеси відбуваються під час сну?
 • 2. Чим небезпечні для людини розлади сну або безсоння? Як почувається людина, яка недостатньо спить?
 • 3. Чи достатньо ви спите? Привчіть себе засинати в один і той самий час.

Позбавлення сну викликає в людини спочатку незначні нервові розлади, які можуть у подальшому призвести до серйозних розладів роботи мозку, коли він стає нездатним виконувати свої функції.

Ключові ідеї параграфа

 • 1. Назвіть приклади гігієнічних процедур.
 • 2. Чи погоджуєтесь ви із твердженням: «Дотримання гігієнічних правил є однією з умов, які визначають культуру людини»? Чому?
 • 3. Складіть власні правила особистої гігієни.
 • 4. Що таке біоритм?
 • 5. На які види діляться біоритми?
 • 6. Складіть особистий розпорядок дня, враховуючи висновки науковців та рекомендації лікарів щодо біоритмів. Порадьтесь із батьками та вчителем.
 • 7. Як нічний сон впливає на активність і працездатність?