Основи здоров’я. 9 клас. Гущина

§ 21. Репродуктивне здоров’я молоді

У Європейському регіоні Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) існує багато проблем у галузі сексуального здоров'я, наприклад зростання рівня поширення ВІЛ та інших інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), небажані підліткові вагітності та сексуальне насильство. Робота з дітьми та молоддю є ключовою умовою загального зміцнення сексуального здоров'я. З метою розвитку позитивного і відповідального ставлення до сексуальності юнаки і дівчата мають знати про її ризики. Тільки таким чином їхня поведінка стане більш відповідальною як щодо самих себе, так і стосовно оточуючих.

(«Стандарти сексуальної освіти в Європі»)

Репродуктивне здоров'я

Проаналізуйте визначення репродуктивного здоров'я. Поясніть, як ви розумієте це поняття.

• Репродуктивне здоров'я — це стан повного фізичного, розумового і соціального благополуччя на всіх рівнях, що стосуються процесів репродуктивної системи. Це важлива складова загального здоров'я кожної людини, кожної родини і суспільства в цілому.

(За матеріалами ВООЗ)

• Репродуктивне здоров'я — це стан повного благополуччя у всіх сферах, що стосуються репродуктивної системи, її функцій і процесів, включаючи відтворення потомства і гармонію в психосоціальних відносинах сім'ї.

(За матеріалами ООН)

• Репродуктивне здоров'я — це можливість зачати, виносити й народити здорову дитину.

(З підручника «Основи здоров’я» для 8 класу)

У цьому параграфі ми пропонуємо вам ознайомитися з інформацією про проблеми, які пов'язані з формуванням репродуктивної системи людини, порадимо, куди можна звернутись, якщо ви занепокоєні станом свого здоров'я або хочете дізнатися більше про те, як його зберегти.

На уроках біології ви вивчали будову і функції репродуктивної системи людини, будову чоловічих та жіночих статевих клітин, питання запліднення та онтогенезу (мал. 40).

Мал. 40: а) чоловіча й жіноча статеві клітини; б) плід в утробі

Напевне, ви вже достатньо свідомі того, що не кожна людина готова реалізувати репродуктивну функцію в певний момент через велику кількість обставин різного характеру. Наприклад, через такі обставини, як ступінь готовності взяти відповідальність за народження і подальше виховання дитини, матеріальні можливості, стан здоров’я й екології.

Досить високий відсоток юнаків і дівчат за даними медичних обстежень мають низький рівень репродуктивного здоров’я, тобто для багатьох складно або й узагалі неможливо зачати, виносити і народити дитину.

Планування вагітності — це невід’ємна частина культури здоров’я сучасної людини. Адже народження і виховання дитини — серйозна відповідальність, і неповнолітнім батькам вкрай складно забезпечити оптимальні умови для виховання дитини самостійно.

Пригадайте, як слід поводитися підлітку в разі загрози сексуального насильства. Чому про це важливо говорити?

На жаль, у юнацькому віці до статевих стосунків часто спонукають не кохання і бажання створити сім’ю, а зовсім інші мотиви.

У сучасному світі людям, зокрема й підліткам, кожного дня доводиться стикатися з потоками різноманітної інформації, і далеко не завжди вона правдива і корисна. Часто ЗМІ, соціальні мережі та телеіндустрія подають інформацію, яка спотворює бачення і розуміння кохання, штовхає людину до порушення свого інтимного простору. Молоді люди хизуються своїми зовнішніми даними в соціальних мережах, не вбачають небезпеки у випадкових статевих стосунках, що призводить до негативних наслідків для психічного і фізичного здоров’я.

В Україні функціонують центри репродуктивного здоров’я населення, в яких є відділення медико-психологічної допомоги підліткам та молоді — «Клініки, дружні до молоді». Саме вони надають не тільки медичну, а необхідну психологічну допомогу (мал. 41).

Мал. 41

Лікарі та співробітники таких клінік надають юнакам та дівчатам інформацію щодо збереження репродуктивного здоров’я, консультують з питань безпечної статевої поведінки та з питань контрацепції. Тут проводять тренінги, організовують групові лекції та індивідуальні бесіди з підлітками, юнаками і дівчатами з питань статевого виховання, профілактики небажаної вагітності, інфекцій, що передаються статевим шляхом, збереження репродуктивного та сексуального здоров’я, підготовки до створення сім’ї.

Проаналізуйте чинники репродуктивного здоров'я (схема 17). Згадайте приклади негативних наслідків їх дії з життя ваших знайомих чи героїв (героїнь) літературних творів, фільмів.

Схема 17

Стан репродуктивного здоров'я молоді в Україні

Ознайомтеся з текстами наукових статей.

1. ...Унаслідок зниження народжуваності в Україні спостерігається зменшення кількості підлітків віком 15—17 років, які складають репродуктивний потенціал нашої країни. Саме ці юнаки і дівчата в найближчий час будуть визначати приріст населення.

Статистичні дані свідчать, що до 30 % сімей страждають бездітністю, причому 40 % із них — через безплідність чоловіка. Крім того, молодь, яка вступає в ранні статеві зв’язки, збільшує ризик безплідності, що спричиняється абортами, запальними та інфекційними захворюваннями статевої системи.

Серед дівчат 15-17 років майже 8% страждають на запалення жіночих статевих органів, які в основному є ускладненням після штучного переривання вагітності. 75 % вагітностей у ранньому віці закінчуються перериванням. На 100 народжуваних припадає 101 аборт. Сексуальна поведінка на цьому етапі носить характер переважно сексуального експериментування, що може закінчитися як у цілому позитивними для подальшої дорослості, так і негативними, психотравмуючими, шкідливими, важко коригованими наслідками, як це, на жаль, часто буває.

2. Експерти ВООЗ наголошують, що хвороби в підлітковий період можуть спричиняти глибокі порушення репродуктивного здоров'я в подальшому. Значний вплив на репродуктивне здоров’я молоді має її репродуктивна поведінка. До факторів, які мають значний вплив на останню, належать пропаганда сексуального насильства, значне поширення шкідливих звичок (тютюнопаління, алкоголізму, наркомати), страх не знайти або втратити роботу та фінансова залежність від батьків.

(З медичного порталу «Здоров’я України»)

 • 1. Які тенденції в галузі репродуктивного здоров'я молоді України спостерігаються протягом останніх років?
 • 2. Як стан репродуктивного здоров'я молоді впливає на зміни населення України? Чому?
 • 3. Як ви розумієте поняття репродуктивна поведінка?
 • 4. Які захворювання призводять до зниження рівня репродуктивного здоров'я? Які причини цих захворювань?
 • 5. Чому репродуктивне здоров'я молоді, зокрема й ваше, впливатиме на подальше життя країни?
 • 6. Які ризики ранніх статевих стосунків для дівчат? Які — для хлопців?

Негативні наслідки ранніх статевих стосунків

На уроках основ здоров'я в 7-8 класах ви обговорювали вплив психоактивних речовин на репродуктивне здоров'я, аналізували наслідки ранніх статевих стосунків для юнаків і дівчат.

Зверніть увагу на такі дані:

У всьому світі щорічно здійснюється 50 млн абортів, 10 % із них припадає на пацієнток віком 15-19 років.

(Зі статті доктора мед. наук, проф. І. Б. Вовк «Сексуальна та репродуктивна поведінка підлітків»)

 • Як ви вважаєте, чому 10% абортів припадає на юних пацієнток?

Як не допустити негативних наслідків ранніх статевих стосунків? У першу чергу це залежить від вашого ставлення. Вступ у статевий зв'язок має бути свідомим рішенням, яке ви прийняли разом із близькою й дорогою для вас людиною. Статевий акт має відбуватися без уживання алкоголю чи інших психоактивних речовин, бути безпечним, захищеним. У житті підлітків і молоді секс присутній, проте інформацію щодо нього молоді люди часто отримують не з достовірних джерел, а від однолітків, і ця інформація не завжди правильна, а іноді й шкідлива. Краще звернутися до «Клініки, дружньої до молоді», якщо у вас склалися довірливі стосунки з батьками, звісно, варто поговорити з ними. Крім того, в школах, підліткових клубах організовують спеціальні зустрічі з фахівцями. На цих зустрічах можна отримати відповіді на питання, які вас можуть хвилювати в цей період життя.

Досвід зарубіжних країн свідчить, що доступність засобів контрацепції, які дають можливість запобігти небажаній вагітності, суттєво знижує ризики для молоді. Ці засоби необхідні тим, хто веде статеве життя, але ще не готовий мати дитину. Кожен із засобів контрацепції має певні переваги й недоліки, які відомі фахівцям. Щоб вибрати підходящий, необхідно порадитися з лікарем.

Психоактивні речовини та вроджені вади

Через негативні наслідки ранніх статевих стосунків, інфекції та вживання психоактивних речовин виникає ризик народження дитини з вродженими вадами або навіть смерті немовляти. Це дуже страшні наслідки.

Щоб дитина народилася здоровою, плануючи вагітність і під час неї жінка має раціонально харчуватися, вживати достатньо вітамінів, утримуватися від куріння і вживання алкоголю. Чоловік, який хоче мати дитину, також має приділити особливу увагу стану свого здоров'я.

Ключові ідеї параграфа

 • 1. Назвіть чинники ризику для репродуктивного здоров'я молоді в Україні.
 • 2. Наведіть приклади негативних наслідків ранніх статевих стосунків.
 • 3. Охарактеризуйте стан репродуктивного здоров'я молоді в Україні.
 • 4. Як поінформованість про засоби контрацепції допоможе уберегтися від захворювань та небажаної вагітності?
 • 5. Чим негативна сексуальна поведінка (ранній початок сексуального життя, нерозбірливість у виборі партнерів тощо) загрожує майбутньому сімейному життю?
 • 6. Що ви порадите другу (подрузі), якщо в соціальній мережі хтось намагається нав'язати йому (їй) надто інтимні теми для спілкування та запрошує зустрітися «в реалі»?
 • 7. Знайдіть інформацію про «Клініки, дружні до молоді», соціальні центри, у яких можна отримати анонімну безкоштовну кваліфіковану допомогу медичного, психологічного, соціального та юридичного характеру.