Основи здоров’я. 8 клас. Гущина

§ 4. Порятунок і захист людей у надзвичайних ситуаціях

Щоб запобігти виникненню надзвичайних ситуацій, захистити населення і території від надзвичайних ситуацій та для ліквідації їх наслідків створена Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України). На її порталі розміщено багато корисної інформації.

 • 1. Розгляньте мал. 6, на якому зображена головна сторінка порталу Державної служби України з надзвичайних ситуацій (www.dsns.gov.ua).
 • 2. Для кого створено цей сайт? Яка його мета?
 • 3. Про яку оперативну інформацію можна дізнатись із сайта?
 • 4. Яку рубрику сайта ви вважаєте найбільш корисною? Чому?
 • 5. Гасло ДСНС України: «Запобігти! Врятувати! Допомогти!» Чи можна вважати, що це гасло виражає основні принципи порятунку і захисту людей у надзвичайних ситуаціях?

Мал. 6. Портал ДСНС України

Надзвичайні ситуації призводять до травм, погіршення самопочуття, матеріальних втрат, тобто завдають людям шкоди. У сьомому класі ви детально вивчали рівні ризику в надзвичайних ситуаціях. Визначають високий і помірний рівні ризику. Якщо ймовірність настання надзвичайної ситуації висока і наслідки масштабні — говорять про високий рівень ризику.

Рівень ризику оцінюють за такими показниками:

 • надзвичайна ситуація чи екстремальна ситуація;
 • ймовірність виникнення: висока, незначна;
 • масштаби наслідків: постраждає велика кількість людей, значні території чи невеликі тощо.

Права й обов’язки людини під час надзвичайних ситуацій та в період ліквідації їх наслідків

Прочитайте витяг із Кодексу цивільного захисту України, щоб розібратися, що має робити людина в надзвичайній ситуації і яка допомога має бути надана державою.

Стаття 21.

Права та обов’язки громадян у сфері цивільного захисту

1. Громадяни України мають право на:

1) отримання інформації про надзвичайні ситуації або небезпечні події, що виникли або можуть виникнути, у тому числі в доступній для осіб з вадами зору та слуху формі;

2) забезпечення засобами колективного та індивідуального захисту та їх використання;

3) звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань захисту від надзвичайних ситуацій;

4) участь у роботах із запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у складі добровільних формувань цивільного захисту;

5) отримання заробітної плати за роботу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації у разі залучення до таких робіт згідно з трудовими договорами;

6) соціальний захист та відшкодування відповідно до законодавства шкоди, заподіяної їхньому життю, здоров’ю та майну внаслідок надзвичайних ситуацій або проведення робіт із запобігання та ліквідації наслідків;

7) медичну допомогу, соціально-психологічну підтримку та медико-психологічну реабілітацію у разі отримання фізичних і психологічних травм.

2. Громадяни України зобов’язані:

1) дотримуватися правил поведінки, безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях;

2) дотримуватися заходів безпеки у побуті та повсякденній трудовій діяльності, не допускати порушень виробничої і технологічної дисципліни, вимог екологічної безпеки, охорони праці, що можуть призвести до надзвичайної ситуації;

3) вивчати способи захисту від надзвичайних ситуацій та дій у разі їх виникнення, надання домедичної допомоги постраждалим, правила користування засобами захисту;

4) повідомляти службі екстреної допомоги населенню про виникнення надзвичайних ситуацій;

5) у разі виникнення надзвичайної ситуації до прибуття аварійно-рятувальних підрозділів вживати заходів для рятування населення і майна;

6) дотримуватися протиепідеміологічного... режиму, режимів радіаційного захисту;

7) виконувати правила пожежної безпеки, забезпечувати будівлі, які їм належать на праві приватної власності, первинними засобами пожежогасіння, навчатися обережного поводження з вогнем.

(Витяг із Кодексу цивільного захисту України)

 • 1. Що є джерелом цієї інформації?
 • 2. Які права та обов’язки були вам відомі?
 • 3. Про які ви дізналися вперше?
 • 4. Які з прав є найважливішими для вас і ваших однолітків?
 • 5. Яким правом ви поки що не можете скористатися?
 • 6. Чи є обов’язком громадянина України дотримання заходів безпеки в побуті та повсякденній трудовій діяльності?
 • 7. Вивчення способів захисту від надзвичайних ситуацій та дій у разі їх виникнення, надання домедичної допомоги постраждалим, правил користування засобами захисту — це право чи обов’язок?
 • 8. Чи передбачено законодавством відшкодування громадянам державою шкоди, заподіяної їхньому життю, здоров’ю та майну внаслідок надзвичайних ситуацій або проведення робіт із запобігання та ліквідації наслідків?

Попередження про виникнення надзвичайної ситуації та евакуація населення

Для того щоб привернути увагу людей і попередити їх про виникнення надзвичайної ситуації, передають попереджувальний сигнал «Увага всім!». Якщо ви почули сирени, переривчасті гудки, повідомлення «Увага всім!» із гучномовців, то вам треба виконати дії, що вказані у схемі 4 на с. 23.

Схема 4

У разі необхідності під час надзвичайних ситуацій можуть проводити евакуацію. Потрібно знати, що в такому випадку взяти із собою та як зробити все, щоб уберегти своє житло, яке ви залишаєте.

Мал. 7. Дії під час евакуації

 • Попрацюйте в групах. Розгляньте схему 4 та мал. 7. Складіть план дій, яких ви будете дотримуватися у разі евакуації під час пожежі, повені, хімічного забруднення, воєнних дій.

Для захисту населення під час надзвичайних ситуацій спеціалісти ДСНС України:

 • навчають населення застосовувати засоби індивідуального захисту та правильно діяти у надзвичайних ситуаціях;
 • забезпечують укриття людей у спеціально обладнаних та заздалегідь створених сховищах;
 • здійснюють медичний, радіаційний та хімічних захист;
 • проводять евакуацію населення з небезпечних районів;
 • здійснюють спостереження та контроль за ураженістю навколишнього середовища, продуктів харчування та води радіоактивними, отруйними речовинами та біологічними препаратами.

Ключові ідеї параграфа

 • 1. Перелічіть права і обов’язки людини, які стосуються надзвичайних ситуацій.
 • 2. Як можна дізнатися про надзвичайну ситуацію, що сталася в місцевості, де ви проживаєте?
 • 3. Для чого слід вивчати способи захисту під час надзвичайних ситуацій?
 • 4. Яких правил слід дотримуватись під час евакуації?
 • 5. Створіть плакат з інфографікою «Мої дії у надзвичайних ситуаціях».

Моделювання

Аналіз повідомлень засобів масової інформації про надзвичайні ситуації

У засобах масової інформації (ЗМІ) часто повідомляють про екологічні катастрофи, нещасні випадки, вибухи, транспортні аварії, пожежі та інші надзвичайні ситуації. Чи можна довіряти усім повідомленням? Далі з підручника ви дізнаєтесь, як критично оцінювати те, що подають ЗМІ. А поки що радимо користуватися офіційними джерелами, наприклад, порталом Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Проаналізуйте подану нижче новину.

1. Чи можна вважати описану ситуацію надзвичайною?

2. Які з ознак надзвичайної ситуації є в цьому прикладі?

3. Визначте, до якого виду належить надзвичайна ситуація.

4. Як ДСНС інформує громадян про надзвичайну ситуацію?

5. Який рівень ризику (високий, помірний) має ця надзвичайна ситуація?

6. Що робить держава для того, щоб ліквідувати наслідки цієї надзвичайної ситуації?

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

з надзвичайних ситуацій

01.11.2015

ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ щодо пожежі на складі Міністерства Оборони України у м. Сватове Луганської області станом на 15.00 год 1 листопада

Станом на 15 год піротехнічними групами ДСНС України (14 піротехнічними розрахунками загальною кількістю 75 чол. та 27 од. техніки) продовжується обстеження останніх трьох секторів (7, 8 та 10) із 15 на предмет виявлення та знешкодження вибухонебезпечних предметів.

З початку виконання робіт оперативним штабом отримано від місцевого населення 192 заявки щодо виявлення вибухонебезпечних предметів, з яких виконано 130.

Об 11 год 15 хв виявлено, що за адресою квартал Луначарського, 4, внаслідок потрапляння боеприпасу сталося руйнування балкона на 5 поверсі із загрозою обвалу. Рятувальним відділенням Мобільного рятувального центру ДСНС проводиться робота щодо його демонтажу.

Ведеться робота щодо ліквідації осередків пожежі на території складу.

ГУ ДСНС у Луганській області виготовлено 1 тис. пам’яток щодо дій населення під час виявлення вибухонебезпечних предметів, проводиться робота щодо їх розповсюдження. На місцевому радіо періодично транслюються відповідні вказівки та застереження.

Станом на 15 год вибухів боєприпасів в осередку пожежі не зафіксовано.

Роботи з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації тривають.

Прес-служба ДСНС України