Основи здоров’я. 8 клас. Гущина

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 24. Права, обов’язки і правова відповідальність неповнолітніх

Dura lex, sed lex.

(Закон суворий, але це закон.)

Давньоримський крилатий вислів

Закон — це правила, які затверджені законодавцями та оприлюднені для широкого ознайомлення громадянами країни. Вони відповідають загальнолюдським нормам моралі, відповідальності, порядності. Незнання законів не звільняє від відповідальності за їх порушення. Необхідно бути відповідальними за свої вчинки. Ця відповідальність збільшується з вашим зростанням та дорослішанням.

Один і той самий вчинок — наприклад, відібрати чуже, може трактуватися по-різному. Малюка, який відібрав у однолітка відерце, посварить мама й пояснить, що так робити погано. Однак якщо старшокласник відбере плеєр у восьмикласника, старшокласника притягнуть до кримінальної відповідальності.

Більшість підлітків не усвідомлює протиправність своїх дій і не знає про настання кримінальної відповідальності за певні вчинки.

Так було з компанією 15-річних підлітків, які перестріли на вулиці 16-річного сусіда і вимагали в нього гроші. Він відмовив, сказавши, що не має грошей із собою. Тоді один із підлітків обшукав його та знайшов у кишені 50 гривень.

Хлопці «за обман» зажадали компенсації — велику суму грошей. І тероризували сусіда щодня. Через кілька днів вони, отримавши чергову відмову, побили юнака. Наступного дня всю групу затримала поліція.

Було порушено кримінальну справу: за вимагання грошей та нанесення тілесних ушкоджень з обтяжуючою обставиною — скоєння злочину групою. За такі правопорушення відповідальність настає з 14 років.

Види правопорушень та кримінальна відповідальність

Існує кілька класифікацій правопорушень. За ступенем тяжкості та настанням кримінальної відповідальності їх поділяють на злочини та проступки.

У кримінальному законодавстві наведено злочини кількох видів:

  • особливо тяжкі злочини (умисне вбивство, бандитизм, державна зрада тощо);
  • тяжкі злочини (умисне тяжке тілесне пошкодження, контрабанда, розголошення державної таємниці тощо);
  • менш тяжкі злочини (втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, зловживання владою або посадовим становищем тощо);
  • злочини, що не становлять великої суспільної небезпеки (незаконне полювання тощо).

Неповнолітній вік розглядають як пом’якшуючу обставину в разі винесення вироку за вчинений злочин. Статтею 22 Кримінального кодексу України декларується відповідальність за тяжкі злочини вже з 14 років. У цій статті наведено перелік злочинів, складений на основі того, що їх тяжкість підліток може усвідомлювати, тому має нести за них відповідальність.

Основними видами покарань неповнолітніх є штраф, громадські роботи, виправні роботи, арешт, позбавлення волі на певний строк.

Правопорушення, що не такі тяжкі, як злочини, належать до проступків. Відповідальність за проступки регулюють норми адміністративного права, цивільний, трудовий, сімейний кодекси, а не кримінальне законодавство.

Поведінка підлітка у разі затримання поліцією

Підлітки — 14-річні Павло й Тетяна та 15-річний Артур — порушували громадський порядок у кав’ярні, викрикуючи образливі фрази на адресу відвідувачів та персоналу. Працівники кав’ярні викликали поліцію. На вимогу правоохоронців припинити хуліганство підлітки реагували по-різному: Артур одразу втік, Тетяна злякалася й сиділа мовчки, зате Павло ще більше розпалився, став сперечатися. Замість показати документи, що посвідчують особу, почав словесно погрожувати правоохоронцям.

Поліцейський пригрозив хлопцю арештом. У відповідь на це хлопець плюнув у його бік. Поліцейський застосував проти нього больовий прийом і супроводив у відділення поліції. Там хлопець втратив рішучість, він просив повідомити батьків. Тільки через шість годин хлопця офіційно попередили та відпустили додому.

Проаналізуйте ситуацію, що сталася з трьома підлітками, виконайте завдання й дайте відповіді на запитання.

  • 1. Визначте допущені помилки в поведінці підлітків та правоохоронців.
  • 2. Які норми порушили працівники поліції?
  • 3. Чи опинялись ви в подібних ситуаціях?
  • 4. Чи знаєте ви, які права має підліток у разі, коли його затримали чи заарештували?

Незалежно від причин затримання, правоохоронці повинні гарантувати кожній людині дотримання її права на недоторканність, особисту гідність, прийнятні умови утримання, можливість захищати себе, доводити свою правоту в установленому законом порядку. Знання своїх прав та обов’язків допоможе ефективно захистити себе.

Ключові ідеї параграфа

1. Перелічіть види правопорушень.

2. За які правопорушення кримінальна відповідальність настає з 14 років?

3. Якими можуть бути причини злочинів, які вчиняють неповнолітні?

4. Назвіть функції правоохоронних органів України щодо збереження життя і здоров’я громадян (можете звернутися до додатка на с. 168).

5. Проаналізуйте ситуацію, дайте відповіді на запитання.

Двоє братів, 13-річний Максим та 10-річний Ілля, гуляли із собакою увечері. Вони вирішили відібрати гроші у 10-річної дівчинки. Старший брат із кишеньковим ножем почав вимагати в неї гроші. Дівчинка злякалася і гроші віддала.

• Чи є підстава для настання кримінальної відповідальності?

• Чи понесуть кримінальну відповідальність герої цієї історії? Чому?

• Хто понесе відповідальність?

6. Спрогнозуйте відповідальність підлітка за злочин:

  • проти власності;
  • проти громадської безпеки, порядку та моральності;
  • проти життя та здоров’я особи;
  • проти статевої свободи та статевої недоторканості особи.

7. Почитайте книжку «Кримінальний кодекс для дітей» автора Галини Палійчук. Із неї ви дізнаєтесь детальніше про ті злочини, за які несуть відповідальність неповнолітні.