Основи здоров’я. 8 клас. Гущина

§ 23. Екологічна безпека

Шматок землі, ти звешся Україною.

Ти був до нас. Ти будеш після нас.

Л. Костенко

Людство дедалі більше відчуває наслідки погіршення стану навколишнього середовища, перевитрати ресурсів та енергії, техногенного впливу на довкілля і здоров’я. Ми, люди, зобов’язані піклуватися про збереження природи на нашій планеті, тому що через нас відбуваються негативні зміни в навколишньому середовищі, з’являються екологічні проблеми, які, зокрема, негативно впливають на здоров’я. Отже, захист довкілля — це важлива місія кожної людини, запорука здорового і щасливого життя.

Земля — наш великий спільний дім. І від того, наскільки в ньому все добре, залежить здоров’я і благополуччя кожного з нас.

 • Яким чином дбають про довкілля у вашому місті (селі)? Чи достатньо висвітлюють заходи контролю за станом довкілля в місцевій пресі?

Україна рухається в Європейський Союз (ЄС). Варто зазначити, що в європейських країнах дбають про здоров’я населення та намагаються зменшувати негативний вплив техногенних чинників на довкілля.

Екологія (від грец. oikos — житло, майно і logos — поняття, вчення) — наука про взаємодію живих організмів і їх спільнот між собою і з навколишнім середовищем.

В Угоді про асоціацію між Україною та ЄС зазначені зобов’язання України із запровадження заходів з наближення стану довкілля у нашій країні до європейських стандартів (детальніше про це буде сказано далі).

З 1 листопада 2014 року здійснюється тимчасове застосування Угоди, її положення впроваджуються в Україні поступово.

Атмосферні забруднення та їхній вплив на здоров’я

Основні джерела забруднення повітря — промислові підприємства і транспорт. Вони викидають в атмосферу пил, сажу, різні хімічні сполуки. Забруднене повітря небезпечне для людей тим, що воно відразу потрапляє в легені і кров, викликає алергію, отруєння, захворювання легенів. Таке повітря стає загрозою для всього живого. Наслідками забруднення повітря є кислотні дощі, утворення озонових дірок та глобальне потепління.

 • Пригадайте, як глобальне потепління може вплинути на нашу планету, на людей.

Кислотні дощі погіршують стан шкіри та волосся людей. Крім того, викликають всихання лісів, отруєння водойм. Шкідливі речовини накопичуються в рослинах, вживання яких викликає захворювання в людей.

Збільшення ультрафіолетового випромінювання, яке надходить на Землю через озонові дірки, призводить до захворювань шкіри, навіть онкологічних.

 • Проаналізуйте інфографіку (мал. 54, с. 131-132). Складіть список заходів на рівні держави, місцевої громади, що сприятимуть зменшенню атмосферних забруднень.

Мал. 54. Як зменшити атмосферні забруднення та їхній вплив на здоров’я

 • 1. Проаналізуйте дані Укргідрометцентру, подані нижче, та оцініть якість повітря. Чи безпечне воно для жителів міста?
 • 2. Яка шкода від кислотних дощів? Чим небезпечні озонові дірки?

Результати досліджень стаціонарних постів спостереження Центральної геофізичної обсерваторії станом на 09:00 06 лютого 2015 р., м. Київ

Домішка

Гранично допустима концентрація, мг/м3 (середньодобова)

Результати досліджень

Пил

0,15

0,10-0,20

SO2 (сульфур(ІV) оксид)

0,050

0,005-0,031

СО2 (карбон(ІІ) оксид)

3

1-4

2 (нітроген(ІV) оксид)

0,04

0,07-0,16

Н2СО (метаналь (формальдегід))

0,003

0,002-0,006

Питна вода і здоров’я

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 80 % захворювань людей пов’язані з якістю питної води. Унаслідок вживання неякісної води кожен рік приблизно 25 % населення України ризикують захворіти.

У Законі України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» зазначено, що громадяни мають право на безпечну для здоров’я питну воду.

Джерела добування питної води різні: артезіанські свердловини, підземні джерела, вода річок та озер, поверхневі води та ін. Найбезпечнішою для пиття є вода з великих глибин, яка очищується природним шляхом.

Дослідження показали, що більшість населення (82 %) використовує в побуті водопровідну воду, 3 % — воду з криниць та артезіанських свердловин. Найшкідливіші хімічні речовини у складі водопровідної води — діоксини, які спричиняють пригнічення імунної системи людини.

Мал. 55. Хімічна формула діоксину

 • Пригадайте, які ви знаєте стандартні методи очищення питної води. Як ви гадаєте, чи достатньо їх, щоб забезпечити високу якість питної води?

Найкраще рішення проблеми очищення води — замінити хлорування озонуванням. Проте в Україні цей метод не поширений через високу вартість.

Водопровідну воду в більшості населених пунктів України треба доочищувати. Для цього можна застосувати в домашніх умовах кілька способів (мал. 56).

Мал. 56. Способи очищення води

Варто пам’ятати, що важливо й те, у якій воді ми купаємося. Стан міських і сільських пляжів перевіряє санітарно-епідеміологічна служба. Якщо у воді виявляють збудників хвороб чи перевищення вмісту шкідливих речовин, такий пляж закривають через небезпеку захворювань. Перед тим як купатись та відпочивати на пляжі, звертайте увагу на офіційні оголошення та попередження щодо стану пляжів та води у водоймах.

Вплив забруднення ґрунтів на здоров’я

Усі шкідливі речовини з повітря згодом опиняються у ґрунтах. Ще їх забруднюють отрутохімікатами та мінеральними добривами. Отруйні хімічні речовини з ґрунтів потрапляють у рослини, вживання яких спричиняє захворювання людей і тварин.

Рекультивація (земель) — повторне використання порушених у процесі господарської діяльності територій.

На стані ґрунтів негативно позначається неправильне зберігання, складування і захоронення рідких і твердих відходів промисловості, побутового сміття.

Мал. 57. Контроль за сміттям

 • Попрацюйте в групах. Проаналізуйте інфографіку (мал. 57). Складіть список заходів на рівні місцевої влади, громади, кожного жителя, що сприятимуть зменшенню площ сміттєзвалищ.

Європейці вже давно сортують побутове сміття на кілька груп: скло, пластмаса, папір, органічні рештки тощо.

Мал. 58. Баки для сміття різних видів (Італія)

 • Проаналізуйте інфографіку (мал. 59). Складіть звернення до мешканців вашого будинку, вулиці чи до адміністрації населеного пункту про необхідність сортування побутового сміття.

Мал. 59. Відходи в цифрах і фактах

Сміття вивозять на сміттєзвалища, які займають величезні площі, забруднюють ґрунти та повітря. Саме тому в Україні так гостро стоїть питання про повну вторинну переробку сміття, як це практикують у європейських країнах. Першим кроком до цього має стати сортування побутового сміття.

Ключові ідеї параграфа

Попрацюйте в групах. Складіть інтелект-карту екологічної безпеки за матеріалами параграфа.

 • 1. Назвіть основні джерела забруднення довкілля.
 • 2. Які проблеми зі здоров’ям виникають у людей внаслідок забруднення повітря?
 • 3. Чому потрібно доочищувати водопровідну воду? Який спосіб прийнятний для вашої родини?
 • 4. У чому полягає небезпека купання в забрудненій воді?
 • 5. Чим небезпечні кислотні дощі?
 • 6. Як можна знизити негативний вплив забруднення довкілля на здоров’я людини?
 • 7. Проведіть дослідження стану природи своєї місцевості:

• Визначте основні види забруднення навколишнього середовища у своїй місцевості (небезпечні підприємства).

• Як можуть впливати результати діяльності небезпечних підприємств на здоров’я людей?

• Які захворювання часто виникають у вашій місцевості?

• Які зміни, що відбуваються у вашій місцевості, шкідливі для здоров’я?

• Що робить громада для покращення стану довкілля (екологічні акції, масові природоохоронні заходи, висаджування лісів, парків тощо)?

• Що можете зробити ви — учні 8 класу — для покращення екологічного стану свого регіону, країни, планети?

 • 8. Зробіть висновок про стан природи своєї місцевості. Можливо, ви з однокласниками приєднаєтеся до екологічної акції, що вже проходить у вашому населеному пункті, а можливо, придумаєте ідею щодо захисту довкілля, яку підтримають інші учні вашої школи. Складіть для учнів вашого класу план дій, що сприятимуть покращенню екологічного стану місцевості, де ви живете.