Основи здоров’я. 8 клас. Гущина

§ 22. Мотоцикл і безпека

Коли ви думаєте про мотоцикл, які асоціації виникають у вашій уяві? Для більшості — це швидкість, азарт, романтика.

Проте мотоцикл — це не розвага. Це ризикований і небезпечний транспортний засіб. Зараз серед молоді дуже популярні мотоцикли, моторолери (скутери), мопеди, квадроцикли. Загальна назва таких транспортних засобів — мототранспорт.

Раніше мотоцикли були популярніші в сільській місцевості, але зараз і міськими дорогами через затори швидше пересуватися саме мототранспортом. Найрізноманітніші його різновиди дуже популярні в європейських, азіатських країнах і в Україні також. Зараз ці транспортні засоби дуже потужні, можуть розвивати велику швидкість, але вони не стійкі й керувати ними досить складно.

Мал. 51. Мотостоянка в Римі (Італія)

Мал. 52. Моторикша «Тук-Тук» у Бангкоку (Таїланд)

Правила для мотоциклістів і пасажирів мотоцикла

За законом керувати мопедами, моторолерами, мотоциклами можна з настанням 16-річного віку.

Водій транспортного засобу перед тим, як вирушити в дорогу, має перевірити його технічну справність та наявність документів, що засвідчують право водія на керування.

Для безпеки під час руху на мототранспорті водій і пасажир мають бути в застебнутих мотошоломах. Бажано мати одяг із захистом ліктів і колін, рукавички. Якщо шолом не закриває обличчя, то потрібні захисні окуляри.

Мал. 53. Екіпіровка мотоциклістів

Водій будь-якого мототранспорту — повноцінний учасник дорожнього руху, який повинен виконувати ПДР.

Чому не можна керувати транспортним засобом у нетверезому стані

Як алкоголь впливає на реакцію водія? Після вживання навіть невеликих доз спиртного важко оцінити, з якою швидкістю рухаються транспортні засоби, відстань до них, їх розмір тощо. Очі повільніше реагують на різне освітлення і гірше сприймають червоний колір світлофора чи фар.

Наявність алкоголю в крові звужує кут зору, і водій взагалі перестає бачити, що відбувається з боків. Доза в 1,2 проміле алкоголю в крові призводить до повної втрати здатності керувати автомобілем.

Проміле (лат. per mille — на тисячу) — одна тисячна частина якої-небудь величини (позначають ‰).

У проміле визначають солоність води, вміст алкоголю в крові та ін.

Вміст у крові 4-5 проміле алкоголю офіційно вважають смертельним.

Проаналізуйте допис із соціальної мережі. Дайте відповіді на запитання.

  • 1. Через що сталась трагедія?
  • 2. Як її можна було уникнути?

Сьогодні найстрашніший день мого життя. Загинув найкращий друг. Після вечірки, на якій ми випили лише по пляшці пива, він сів на скутер. На найближчому перехресті не помітив автомобіль, що їхав головною дорогою. Можливо, якби він був тверезий, то цього б не сталося. Не можу собі вибачити, що не втримав його та дозволив сісти за кермо. Йому було лише 17!!!

Кожен повинен цінувати своє життя, здоров’я, піклуватися про фізичну безпеку — свою, близьких і знайомих. Треба бути обережними, завбачливими, приймати виважені рішення. Адже будь-яке порушення водієм ПДР може стати для нього фатальним, спричинити біль і страждання близьким і друзям.

Ключові ідеї параграфа

Складіть невеликий твір (есе) на тему «Історія мотоциклів та підвищення їх безпеки». За бажанням представте його в класі.

1. Назвіть заходи безпеки для мотоциклістів і пасажирів мотоцикла.

2. У якому віці набувають права керувати мотоциклом?

3. Яка відповідальність передбачена за керування мототранспортом у нетверезому стані?

4. Чому не варто:

• керувати мотоциклом, якщо ви не маєте водійського посвідчення;

• їздити на мотоциклі без належних засобів безпеки;

• погоджуватися їхати на мотоциклі із нетверезим водієм;

• погоджуватися їхати на мотоциклі із невпевненим і недосвідченим водієм?

Моделювання

Відпрацювання навичок відмови від небезпечних пропозицій, пов’язаних із мотоциклом

Попрацюйте в групах. Проаналізуйте ситуації та запропонуйте:

  • як можна відмовитись від пропозиції поїхати на мотоциклі;
  • як відмовити друга від небезпечної поїздки.

1. На зупинку, де дівчата очікували на нічний автобус, під’їхали мотоциклісти і запропонували підвезти до сусіднього села. В одного мотоцикла не працювала фара.

2. Хлопець, який мав потужний мотоцикл, запропонував своєму другові замість нього взяти участь у нічних гонках трасою.

3. Хлопці збиралися поїхати на мотоциклах до сусіднього містечка в парк і запропонували друзям їхати з ними за компанію. Однак мотоциклісти не мали шоломів для пасажирів.

4. Петро вихвалявся, що свій старенький мопед зупинить без гальм, які напередодні зламались. Навіть запропонував другові побитись об заклад, що зможе швидко доїхати до стіни та вчасно зупинитися перед нею.

5. Марина давно захоплюється мотоциклами, але поки що має невеликий водійський досвід. Якось у її друзів виникла ідея створити аматорське відео «Трюки на мотоциклі», і вони запропонували дівчині взяти участь у зйомках.