Підручник з Хімії. 8 клас. Григорович - Нова програма

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 32. Основи: фізичні властивості, поширеність та застосування

Пригадайте:

• як відрізнити луги, нерозчинні основи й амфотерні гідроксиди (за § 28);

• властивості твердих речовин з йонними кристалічними ґратками (за § 23).

Будова та фізичні властивості основ

В основах існує йонний зв’язок, оскільки в їхньому складі містяться як металічні, так і неметалічні елементи. Тому всі основи є речовинами з йонними кристалічними ґратками з відповідними фізичними властивостями.

Луги — тверді білі речовини, без запаху, добре розчинні у воді, милкі на дотик (мал. 32.1а, б). Розплави й розчини лугів проводять електричний струм. Під час розчинення лугів у воді виділяється велика кількість теплоти, і розчин розігрівається. Тверді гідроксиди Натрію і Калію настільки гігроскопічні (поглинають вологу), що на повітрі розпливаються (мал. 32.2). На відміну від усіх лугів, кальцій гідроксид (гашене вапно) малорозчинний у воді. Його насичений розчин називають вапняною водою, а суспензію у воді — вапняним молоком.

Мал. 32.1. Основи: а — натрій гідроксид являє собою білі гранули; б — калій гідроксид — білі лусочки; в — купрум(ІІ) гідроксид — синій порошок

Мал. 32.2. Натрій гідроксид на повітрі розпливається

Нерозчинні гідроксиди — тверді за звичайних умов речовини (мал. 32.1в), без запаху, не проводять електричний струм і, певна річ, не розчиняються у воді. Якщо нерозчинні гідроксиди добувають із розчинів, то вони випадають у вигляді драглистих осадів (мал. 32.3). Фізичні властивості амфотерних гідроксидів подібні до властивостей нерозчинних основ.

Мал. 32.3. Ферум(ІІ) гідроксид утворюється у воді у вигляді драглистого осаду

Гідроксиди лужних елементів під час нагрівання плавляться й киплять без розкладання. Усі інші гідроксиди під час нагрівання розкладаються на оксид металічного елемента і воду:

Використання основ

Кальцій гідроксид (гашене вапно) використовують переважно в будівництві для приготування різних будівельних сумішей: штукатурки, шпаклівки тощо.

Суспензією кальцій гідроксиду у воді (вапняним молоком) навесні обмазують стовбури дерев, щоб захистити від мурах.

Кальцій гідроксид разом з кальцій оксидом (негашеним вапном) використовують для очищення цукру на цукрових заводах.

Магній гідроксид використовують для виробництва зубної пасти та ліків.

Натрій гідроксид (їдкий натр, або каустична сода) та калій гідроксид (їдкий калі) використовують у виробництві твердого й рідкого мила, а також ліків.

Виготовлення скла, штучних барвників, паперу, синтетичних волокон та очищення нафти неможливі без натрій гідроксиду.

Засіб для очищення каналізаційних труб — це 40 %-й розчин натрій гідроксиду.

Приблизно в IX—X ст. було добуто калій та натрій гідроксиди. Тривалий час їх вважали простими речовинами, тому що всі відомі на той час методи розкладу речовин щодо КОН і NaOH не дали жодного результату. Оскільки ці речовини не змогли розкласти на складові частини, було зроблено висновок, що це основні елементи, з яких складаються інші речовини. Саме цим і пояснюється назва «основи», яку дали цим речовинам у середині XVIII ст.

Висновки

1. Усі основи (гідроксиди) — тверді речовини без запаху. Луги розчиняються у воді, а інші гідроксиди — ні. Залежно від металічного елемента, що утворює гідроксид, основи можуть бути різного кольору, але більшість гідроксидів — це білі речовини.

2. У природі гідроксиди майже не трапляються завдяки їх хімічній активності. У промисловості переважно застосовують луги, найважливішими з яких є натрій та кальцій гідроксиди.

Контрольні запитання

1. Які основи називають лугами?

2. Порівняйте фізичні властивості лугів та нерозчинних гідроксидів.

3. Наведіть приклади лугів та нерозчинних гідроксидів.

4. Опишіть застосування кальцій гідроксиду та натрій гідроксиду.

5. У складі основ обов'язково міститься: а) гідроксильна група; б) кислотний залишок; в) йони Кальцію.

6. Речовини КОН, Fe(OH)2, NaOH називають; а) солями; б) кислотами; в) основами; г) оксидами.

7. Напишіть формули основ, утворених елементами; Натрій, Калій, Ферум(ІІІ), Ферум(ІІ), Кальцій, Барій.

Завдання для засвоєння матеріалу

1. Як ви вважаєте, формула якої речовини зайва в переліку: Са(ОН)2, КОН, Na2O, Cu(OH)2? До якого класу неорганічних сполук належить ця речовина?

2. Складіть хімічні формули оксидів та гідроксидів, що утворені елементами: Сu(ІІ), Мn(ІІ), Со(ІІІ), Li(I).

3. Що називають: а) гашеним вапном; б) вапняною водою; в) вапняним молоком; г) їдким натром; д) каустичною содою; е) їдким калі?

4. Твердий натрій гідроксид використовують у лабораторіях як осушувач. На якій властивості лугу ґрунтується його застосування?

5. Обчисліть кількість речовини гідроксидів, що містяться: а) у 10 г натрій гідроксиду; б) 51,3 г барій гідроксиду; в) 15,45 г хром(ІІІ) гідроксиду.

6. Порівняйте, у якому зразку міститься більше атомів Гідрогену: в купрум(ІІ) гідроксиді масою 19,6 г чи в алюміній(ІІІ) гідроксиді масою 11,7 г.

7. Обчисліть масові частки металічних елементів у натрій гідроксиді та калій гідроксиді. У якому гідроксиді масова частка металічного елемента більша?



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.