Вступ до історії. 5 клас. Гісем - Нова програма

§ 11. Кримське ханство

ВИ ДІЗНАЄТЕСЬ:

• про утворення Кримського ханства

• про його устрій та господарське життя, релігію, відносини із сусідніми народами

• які пам'ятки зберігають історію кримських татар

1. Утворення Кримського ханства. Монгольська навала 1237—1241 рр. змінила хід розвитку Русі й позначилася на долі Криму. Як і землі Русі, півострів потрапив до складу Золотої Орди. Це була утворена монголами в причорноморських і приволзьких степах держава, яка, у свою чергу, входила до великої Монгольської імперії. У Криму утворився улус (область) Золотої Орди із центром у місті Солхат (сучасний Старий Крим). Проте монголи контролювали лише степову частину півострова. У гірській частині Криму постало князівство Феодоро, яке успадкувало традиції часів Візантійської імперії.

Утворення великої Монгольської імперії, яка простяглася від Чорного моря до Тихого океану, виявилося сприятливим чинником для розвитку міжнародної торгівлі. Як наслідок із XIII ст. на території Криму почали активно селитися вірмени та італійці (генуезці), що вели жваву торгівлю на півострові. На південному узбережжі півострова виникло чимало торговельних портів (факторій), які захищали могутні фортеці. Найбільшою факторією стало місто Кафа (сучасна Феодосія).

Тим часом монголи й підкорені ними племена половців, що змішалися з місцевим населенням, утворили кримськотатарський етнос. Із кінця XIII ст. в Криму все більшого поширення набула релігія іслам, хоча тривалий час більшість населення сповідувала християнство.

Початок XV ст. був важким часом міжусобних війн у Золотій Орді, що призвело до її розпаду. Місцева впливова знать на чолі із Хаджі-Гераєм скористалася нагодою для утворення в Криму незалежної держави. Цьому сприяли литовські князі. У 1449 р. постало Кримське ханство.

2. Устрій Кримського ханства та життя кримських татар. На чолі Кримського ханства стояв хан. Він правив за допомогою беїв (князів), які очолювали роди, та темників (воєначальників), що керували військом. Влада хана обмежувалася діяльністю курултаю (з’їзд впливових родів у державі, які також входили до державної ради) та дивану, де вирішувалися найважливіші справи в державі.

Етнос — історично сформована на певній території спільність людей (плем'я, народність, нація), що мають спільні риси, усталені особливості культури, а також усвідомлюють свою єдність і відмінність від інших подібних утворень (самосвідомість).

Мавзолей (усипальниця) Хаджі-Герая. Сучасний вигляд.

Крим у XII—XV ст.

Крим у XV—XVI ст.

Розгляньте картосхеми. Визначте, які зміни відбулися в зазначені періоди.

Ще однією вагомою силою в суспільстві були мурзи — найвпливовіші члени інших родів. Панівною релігією був іслам, а мусульманське духовенство очолював муфтій, який також чинив суд згідно із законами ісламу.

У 1475 р. турецький султан Мехмед II розпочав загарбницькі походи на Кримський півострів. Він здобув головні торгові міста генуезців, а князівство Феодоро знищив.

Хан Менглі-Герай у 1578 р. визнав зверхність Османської імперії. Із того часу кримські хани були змушені брати участь у військових походах турецького султана. Проте деякі хани намагалися проводити самостійну політику. Це зумовило складні відносини кримських татар із сусідніми державами й народами, зокрема українцями. У 1783 р. Кримське ханство було підкорене Російською імперією.

Територія Кримського ханства була досить великою. Крім півострова Крим, до його складу увійшли землі від гирла Дніпра аж до гирла Дону та від річки Кубань до Грузії. Столицею ханства спочатку було місто Кирк-Ор, а з 1532 р. — Бахчисарай. Владі хана, крім кримських татар, підкорялися також ногайські та єдисанські орди, які часто конфліктували з ханом.

У господарській діяльності півострова провідна роль належала скотарству. Землеробство було добре розвинене лише в гірській частині Криму. Тут вирощували злакові та городні культури, були поширені садівництво та виноградарство. Важливим промислом був видобуток солі. Розвивалися ремесла, серед яких найпоширенішими були ковальство, зброярство, ткацтво, гончарство, а також ювелірна справа.

Кримські татари були особисто вільними, однак сплачували податки мурзам. Тут також проживало залежне християнське населення, яке колись було захоплене в полон. Вони мали обробляти ці землі й сплачувати податки.

СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ КРИМСЬКОГО ХАНСТВА

Розгляньте схему. Спираючись на текст підручника, укажіть роль, яку виконували в управлінні державою ці елементи влади.

Татарський бей.

Іслам — одна в найпоширеніших світових релігій, що сформувалася в VII ст. в Аравії. Прибічників ісламу називають мусульманами. Засновником ісламу є пророк Мухаммед (Магомет) (570—632). Він стверджував, що його відвідав ангел Гавриїл, який нібито відкрив йому слова Бога (мусульмани називають свого Бога Аллах). Із цих одкровень склали Коран — священну книгу всіх мусульман. Іслам навчає, що Коран є найвищим авторитетом та останнім одкровенням Аллаха. Слово «мусульманин» означає «той, хто підкоряється Аллаху». Життя мусульман засноване на п'яти основних принципах:

1. Свідчення віри: не існує іншого Бога, крім Аллаха, і Мухаммед — його пророк.

2. Молитва: щодня потрібно здійснювати п'ять молитов.

3. Подаяния: треба подавати нужденним, оскільки все приходить від Аллаха.

4. Піст: окрім звичайного посту, усі мусульмани мають поститися під час Рамадану (9-й місяць ісламського календаря).

5. Хадж: хоча б раз у житті слід здійснити паломництво в Мекку (протягом 12-го місяця ісламського календаря).

Хоча Коран є головною священною книгою, другим джерелом релігійної освіти мусульман вважають Сунну. Вона була написана послідовниками Мухаммеда. У ній зібрані відомості про те, що він говорив, робив і чого навчав.

Проте не всі мусульмани визнають цю книгу. Тому їх поділяють на сунітів і шиїтів.

Місце для молитви й богослужіння, молитовний дім у мусульман називається мечеть. Поряд зазвичай зводять високі башти — мінарети, що закликають до молитви.

Коран на спеціальній підставці для читання.

Через постійну участь у воєнних діях та промислах серед татар була поширена військова справа. Вони здійснювали спустошливі грабіжницькі напади на сусідні землі, забираючи населення та військовополонених у ясир (полон), а потім продавали їх на невільницьких ринках в Османській імперії. За 200 років у ясир потрапило понад 5 мільйонів осіб.

Продаж невільників у Кафі.

Ханський палац.

Мандрівник, письменник і політичний діяч Османської імперії Евлія Челебі про відвідування Криму

Бахчисарай — це швидким кроком воїна 8 тисяч кроків... Місто лежить по обидва боки долини, що простягнулася зі сходу на захід... Води річки, яка тече через середину міста, для різних цілей вживають... Вона приводить у рух численні млини... Великий палац налічує 4,5 тисячі приміщень, він вкритий черепицею, із кам'яними стінами, із мінаретами високими, мов кипариси, схожий на фортецю. Чудовий палац цей — мов рай... Із чотирьох його боків — райські сади... У цьому райському саду були посаджені привезені з Анатолії (Центральна Туреччина) цибулини спіканарда, саджанці гвоздик із Трапезунда (місто на чорноморському узбережжі Туреччини), нарциси зі Стамбула, кулясті тюльпани «Монд Челебі», нідерландські тюльпани «Челебі Ходжа», різноманітні види анемонів, гіацинти, а також сотні тисяч інших квітів, у дар надісланих. Той, хто заходить у цей сад, одразу зрозуміє, що опинився в одному з райських куточків. Навесні розпускаються тут квіти всіх дерев фруктових: сливи, яблуні, груші, черешні, вишні та інших. Від їх пахощів паморочиться в голові.

1) Що можна дізнатися про Бахчисарай з опису Е. Челебі?

2) Про які господарські заняття згадується в документі?

3) Спираючись на опис та ілюстрацію, складіть розповідь про Ханський палац.

До нашого часу в Криму збереглося чимало пам’яток часів існування Кримського ханства. Найбільшою пам’яткою кримськотатарського народу, що збереглася, є Ханський палац у Бахчисараї. Він складається з комплексу споруд, які становлять єдиний архітектурний ансамбль.

У травні 1944 р. кримські татари пережили геноцид. За наказом радянського диктатора Й. Сталіна їх було виселено з Криму. До кінця існування СРСР тим, хто вижив, було заборонено повертатися на батьківщину. Лише за часів розпаду СРСР і незалежності України кримські татари отримали змогу знову жити на рідних землях.

Геноцид — термін, який позначає цілеспрямовані дії з метою повного або часткового знищення окремих груп населення або цілих народів через національні, етнічні, расові або релігійні причини.

Запитання та завдання

1. Коли і як було утворене Кримське ханство?

2. Як виник кримськотатарський етнос?

3. Укажіть хронологічні межі існування Кримського ханства.

4. Коли Кримське ханство потрапило під владу Османської імперії?

5. Яке місто було столицею ханства?

6. Які види господарювання були характерні для кримських татар?

7. Що таке ясир?

8. Коли кримськотатарський народ пережив геноцид?