Підручник з Природничих наук. 2 частина. 10 клас. Гільберг - Нова програма

В. 6. ГІДРОСФЕРА

Чому ми називаємо Землю блакитною планетою? З космосу вона виглядає як блакитна куля.

І це завдяки водній оболонці — гідросфері. Подібної немає в жодної планети Сонячної системи!!! Води гідросфери постійно взаємодіють з атмосферою, земною корою літосфери та біосферою. Вода — повсюди. Утворившись у глибинах Землі, вода вкрила три чверті земної поверхні. Солона й прісна, прозора й каламутна, рідка, тверда та у вигляді пари — вона в нас і навколо нас. Розгляньмо, що таке гідросфера, з яких частин складається, як упливає на природу нашої планети, як змінює її, як ми, люди, користуємося величезним багатством Землі. Чи дбайливо ставимося до нього? Чи ощадливо витрачаємо?

ВИ НАВЧИТЕСЯ

Знати: склад гідросфери, складові частини Світового океану та внутрішніх вод материків.

Називати: види рухів води у Світовому океані; ресурси Світового океану; особливості вод суходолу.

Розуміти: причини й наслідки руху вод Світового океану; значення вод суходолу.

Показувати на карті: найбільші водні об’єкти України і світу.

Порівнювати: водозабезпеченість України з країнами Європи і світу

ЗВІДКИ З’ЯВИЛАСЯ ВОДА НА ЗЕМЛІ?

Водяну оболонку Землі називають гідросферою (від давньогрец. ὕδωρ — вода + Σφαίρα — сфера). Є чимало різних гіпотез щодо походження гідросфери. За однією з них вода у вигляді молекул Н2О містилася в початковому матеріалі первинної газопилової хмари. За іншою — утворилася з первинних водню Н2 та кисню О2 після конденсації газопилової хмари в протопланету. Після підвищення температури та дегазації надр, а також у процесі диференціації речовини відбувалася міграція Н2О або Н2 і О2 з надр Землі до периферії. Вода виділялася на поверхню разом з парою та газами, як це нині відбувається під час виверження вулканів. За іншими гіпотезами, частина води потрапила на Землю з кометами, з якими наша планета неодноразово зіштовхувалась. Існує гіпотеза біохімічного походження води на Землі, згідно з якою вода утворилася вже після утворення Землі як планети. Під дією жорсткого космічного випромінювання з неживої матерії утворилася органічна. Установлено, що під час утворення однієї молекули нуклеїнових кислот утворюється дві молекули води. Більшість учених уважають, що основна маса води на Землі має літосферне походження (під час плавлення граніту масою 1 т виділяється вода об’ємом 18 л). Тобто гідросфера утворилася в результаті розігрівання, плавлення й диференціації первинної речовини Землі.

Гідросфера включає всю воду Землі (у рідкому, твердому й газоподібному стані), що не зв’язана хімічно або фізично з мінералами земної кори й організмами. Це води Світового океану (океани й моря) і суходолу (річки, озера, болота, підземні води, сніговий покров, льодовики), атмосферна й ґрунтова волога, що можуть рухатися під дією гравітації або внаслідок різниці температур.