Географія. 7 клас. Гільберг

§ 14. Кліматичні пояси та типи клімату

Пригадайте: 1. Що таке кліматичні пояси? У яких кліматичних поясах розташована Африка? 2. Які типи клімату ви знаєте? Які з них, на вашу думку, поширені в Африці?

Кліматичні пояси материка. Завдяки своєрідному географічному положенню в Африці кліматичні пояси розміщуються теж особливо. Африка розташована в межах семи кліматичних поясів. Через те, що екватор перетинає материк навпіл, кліматичні умови дзеркально повторюються від екватора до країв материка. На території Африки визначають екваторіальний, два субекваторіальних, два тропічних пояси, крайні південна та північна частини материка розташовані в субтропічних поясах.

  • Знайдіть їх на карті атласу «Кліматичні пояси та області світу».

Більша частина території Африки розміщена в тропічній зоні й тільки окраїни материка належать до субтропіків. За межі субтропічної зони Африка не простягається, тому вона і є найжаркішим з усіх материків планети. Африка розташована в межах тропічної і субтропічної циркуляції повітряних мас. Частина материка, розміщена в Північній півкулі, за площею вдвічі більша, ніж у Південній; це й визначає велику континентальність та аридність клімату Північної Африки. Континентальність підсилюється також через близькість великого материкового масиву Євразії. Аридний клімат поширений у пустелях і напівпустелях.

Екваторіальний кліматичний пояс займає частину басейну річки Конго (Заїр) і узбережжя Гвінейської затоки. В екваторіальному поясі цілий рік переважають екваторіальні повітряні маси. Тут увесь час спекотно й волого. Річна амплітуда температури дуже незначна. Добова амплітуда температури значно більша, ніж річна. Відносна вологість повітря в цій зоні дуже висока (маже 85 %). Такої високої температури, як у Сахарі, тут не буває, однак безперервно панує виснажлива спека, особливо важка через велику вологість повітря, тимчасове полегшення дає нічна прохолода.

В екваторіальній зоні спостерігається велика хмарність, часті тумани. Зазвичай ранком буває ясна погода. Удень у зв’язку із сильним нагріванням поверхні землі сонцем екваторіальне повітря, насичене вологою, піднімається вгору. Утворюються купчасті хмари. Після полудня йдуть зливи, які часто супроводжуються сильною бурею та грозою. Через деякий час злива наче гасить усю цю вогняну бурю. Ближче до вечора настає ясна погода.

В екваторіальній області Західного та Східного Конго випадає в середньому від 1000 до 1500 мм опадів. Загальна кількість днів з опадами — приблизно 120. У горах екваторіального поясу максимальна кількість опадів буває на висоті 2400-2500 м. Високі температури, значні опади, висока вологість повітря створюють сприятливі умови для розвитку природної та культурної рослинності. Тут поширені вологі багатоярусні тропічні ліси (мал. 23). Вегетаційний період триває протягом року. У багатьох місцях замість вирубаних лісів вирощують різноманітні теплолюбні культури, серед яких значні площі займають гевея, банани, какао, кавове дерево та ін.

Мал. 23. Тропічні ліси Африки

Субекваторіальні кліматичні пояси розташовані біля екваторіального поясу материка до широти 15-20°. Тут чітко простежується чергування літнього вологого та зимового сухого сезонів року. Таку зміну викликає ритм повітряних мас, що мають сезонний характер: улітку тут панує екваторіальна волога повітряна маса, а взимку — суха тропічна. У субекваторіальному поясі встановлюється волога та спекотна літня погода з температурами +26-28 °С та абсолютною вологістю до 20-22 мм, що сприяє інтенсивному росту рослинності. У період зимового тропічного (пасатного) сухого мусону вона припиняє вегетацію. У сухий період савани Африки дуже нагадують пустелю: трави висихають, з дерев опадає листя, невеликі річки пересихають, збільшуються добові коливання температури, середній максимум температури може досягати +38 °С (мал. 24). Часто небо затягується димною пеленою від величезних трав’яних пожеж. Наприкінці посушливого періоду нерідко виникають грозові шквали.

Мал. 24. Савани Африки

Тропічні кліматичні пояси займають великі площі та представлені в обох півкулях материка. Протягом року тут панують континентальні тропічні повітряні маси, дмуть пасати. Вони несуть сухе й гаряче повітря. Характерні високі температури повітря та ґрунту при незначній кількості атмосферних опадів і запасах вологи в атмосфері. Середня місячна температура повітря влітку становить понад +30 °С, а взимку — +20 °С. Ґрунт у деяких місцях прогрівається до +80-90 °С. Річна кількість атмосферних опадів у середньому не перевищує 150 мм. Подекуди випадає 1-3 мм опадів, а нерідко по 5-10 років не буває й краплі дощу. Сухий період триває від 4 до 6 місяців. У саванах з віддаленням від екватора скорочується дощовий період і зменшується кількість опадів. Над більшою частиною території влітку виникають потужні висхідні потоки в атмосфері, але хмари не утворюються, бо рівень конденсації знаходиться дуже високо. Тому тут утворилися пустелі. Найбільшою пустелею Африки є Сахара. Вона знаходиться в районі дії посушливих пасатів. Незначна кількість опадів зумовлює низьку вологість повітря. Небо тут переважно безхмарне, повітря насичене гарячим пилом, не прозоре, тому небо набуває білястого відтінку. Улітку виникає дуже сильний вітер — самум, який несе хмари піску. Удень і вночі переважають високі температури повітря та ґрунту. Часто бувають пилові бурі.

Мал. 25. Середземноморське узбережжя Африки

У Південній Африці тропічний пустельний клімат поширений на меншій площі. Тут материк має малу протяжність із заходу на схід. На узбережжі Атлантичного океану дощі випадають дуже рідко. Тут розташована пустеля Наміб.

У тропічних широтах Південно-Східної Африки на східних схилах Драконових гір під упливом теплої Мозамбіцької течії Індійського океану сформувалась область тропічного вологого клімату.

Отже, у тропічному поясі Африки є два типи клімату: тропічний пустельний і тропічний вологий.

Субтропічні кліматичні пояси — це крайні північна та південна частини Африки, що простягаються із заходу на схід у вигляді вузьких смуг. Середня річна температура становить +20 °С, проте вона помітно коливається за сезонами. Часто цей кліматичний пояс називають середземноморською кліматичною областю (характерна для узбережжя Середземного моря) (мал. 25). Літо сухе та спекотне, зима тепла, волога, оскільки західні вітри в цей період приносять з океану вологі повітряні маси помірних широт. У центральних районах Північної Африки часто виникають сухі південні вітри — сироко, які приносять тропічні маси повітря з великою кількістю континентального пилу. Тут ґрунти потребують штучного зрошування. Узимку в обох субтропічних поясах випадають дощі, а іноді навіть сніг. В Атлаських горах узимку лежить сніг, що формує сніговий покрив на 80-100 днів. Завдяки достатньому зволоженню в горах розвивається деревна рослинність. Частину опадів використовують для штучного зрошування сільськогосподарських угідь улітку на узбережжях і в долинах. Обидва субтропічні пояси Африки є важливими територіями для організації туризму й відпочинку.

Практична робота 4

Визначення типів клімату Африки за кліматичними діаграмами

Проаналізуйте кліматичні діаграми (мал. 26, с. 54). Визначте, які типи клімату Африки вони характеризують.

Мал. 26. Кліматичні діаграми поясів Африки

Запитання та завдання

  • 1. У яких кліматичних поясах розташований материк Африка?
  • 2. Визначте особливості екваторіального кліматичного поясу Африки.
  • 3. Назвіть основні особливості субекваторіального поясу в Африці.
  • 4. Чим відрізняється клімат тропічного поясу Північної Африки від клімату тропічного поясу Південної Африки?
  • 5. Які характерні риси субтропічного кліматичного поясу Північної Африки?

Працюємо з картою та атласом

Визначте за кліматичною картою атласу географічне положення кліматичних поясів материка Африка.

Сторінка дослідника

Дослідіть, чому області дій пасатів зміщуються то на північ, то на південь.

Цікавий факт

Мал. 27. Пустеля Сахара

Аридний клімат характерний для тропічних і субтропічних широт Африки (поширений у пустелях) (мал. 27). Для нього притаманні великі добова й річна амплітуди температури повітря; майже повна відсутність або незначна кількість опадів (100-150 мм на рік), волога швидко випаровується. Річки, що протікають через пустелю, міліють і закінчуються безстічними улоговинами із солоними озерами. Спостерігаються різкі коливання температури — щільні гірські породи руйнуються та перетворюються на пісок.