Трудове навчання (технічні види праці). 9 клас. Гащак

§ 6. Різання нетрадиційних матеріалів

 • 1. Які відомі вам інструменти використовують для різання заготовок з деревини та металу?
 • 2. Від чого залежить ефективність різання конструкційних матеріалів?

У процесі виготовлення виробів потрібно різати заготовки для виготовлення деталей з різних конструкційних матеріалів, зокрема й нетрадиційних. З окремими інструментами та способами різання деталей із деревинних матеріалів та сортового прокату ви вже ознайомлені. Для цього використовують ножівки (мал. 42).

Мал. 42. Ножівки: для різання металу (а - проста; б - розсувна: в - мана-ножівка); для різання деревинних матеріалів (г - ножівка столярна дрібнозуба; д - лобзик)

Різання - технологічна операція з розділення конструкційного матеріалу на частини з метою отримання заготовок потрібних розмірів та форми.

Для отримання потрібних нам деталей з фанери, ДВП, ДСП, ОСП слід використовувати ножівку по металу або звичайні ножівки з дрібним зубом.

Мал. 43. Глибина різання

Ножівки по металу зазвичай використовують для різання заготовок з обмеженими розмірами. Так, при кріпленні полотна вертикально щодо рамки глибина різання буде дорівнювати відстані полотна до нижньої частини рамки (мал. 43). Аналогічно буде обмежена й ширина різання заготовки при зміні положення полотна.

Тому для отримання заготовок більших розмірів слід використовувати столярні ножівки з дрібними зубами. Різати та вирізати заготовки деталей виробу нескладно, однак зробити розпил рівним і без сколів - це завдання не з простих.

Розглянемо послідовність різання. Спочатку слід окреслити лінію розпилу. Якщо потрібно розрізати ламіновані ДВП чи ДСП, то по лінії майбутнього розпилу краще наклеїти стрічку на липкій основі. Вона допоможе утримати декоративне покриття від розтріскування. Можна використовувати й паперовий скотч.

Різальний інструмент слід тримати під гострим кутом до поверхні. Кут не повинен перевищувати 30° - це зменшить імовірність сколів. На пилку натискають з невеликим зусиллям.

Після завершення розпилювального процесу за потреби зріз можна зачистити напилком і шліфувальним папером. Зазвичай невеликі зуби інструменту не дозволяють утворюватися сколам. Якщо рвані краї все-таки з’являються, то, злегка обробивши зріз рашпілем, можна досягти його максимальної досконалості. Шліфувальний інструмент потрібно вести від краю до центру - це зведе до мінімуму можливе пошкодження верхнього шару матеріалу.

Для вирізування криволінійних поверхонь використовують ручний або електричний лобзик (мал. 44).

Мал. 44. Вирізання криволінійних поверхонь лобзиком: а - ручним; б - електричним

На деревообробних підприємствах для розпилювання ДСП, ОСП та ЛДСП використовують форматно-розкрійні верстати та мобільні системи (мал. 45). Вони мають високу якість різання, що дозволяє зменшити подальші витрати на обробку зрізів (шліфування, усунення сколів і задирок тощо). Саме тому на таких верстатах можна робити розпилювання будь-якої складності та конфігурації, що означає практично невичерпні можливості у виробництві меблів. Чудові дитячі меблі, зручні стільниці комп’ютерних столів, фігурні наскрізні різьблені прикраси у дверцятах кухонних фасадів - усе це можна виготовити, використовуючи верстати. Виконують такі роботи висококваліфіковані робітники - майстри-червонодеревники.

Мал. 45. Різання плит: а - на форматно-розкрійних верстатах; б - мобільною системою; в - дисковою пилкою

Під час виготовлення будь-яких виробів нерідко виникає потреба різати оргскло або пластик. Цей вид роботи вимагає особливої акуратності виконання, коли дійсно рекомендується «сім разів відміряти», перш ніж відрізати. Розглянемо способи різання оргскла або пластику.

З потребою різання оргскла стикається практично кожна людина, яка вирішує спробувати щось зробити із цього унікального матеріалу власноруч.

У навчальних майстернях та в побутових умовах відповідне обладнання для різання оргскла зазвичай відсутнє, тому можна скористатися ручними інструментами. Це можуть бути звичайний лобзик, ножівка по металу або різаки (мал. 46). Лобзик доцільно застосовувати в тих випадках, коли треба вирізати складний контур з тонкого листа. Технологія різання оргскла аналогічна технології різання фанери.

Мал. 46. Різання оргскла: а - ножівкою по металу; б - лобзиком; в - електролобзиком; г - лазерна різка

Ножівка по металу - найдоступніший інструмент для різання. Проте отриманий за його допомогою зріз буде грубим і шорстким. Тому для шліфування знадобляться напилок, надфілі або шліфувальний папір.

Найпростіший спосіб різання оргскла - це використовувати полотно ножівки по металу. Але варто враховувати, що отриманий зріз у такому випадку може бути нерівним і грубим, тому ще буде потрібно виконати шліфування зрізу.

Можна скористатися різаком, який являє собою ту саму ножівку, але однозубу. Цей спосіб використовують тоді, коли потрібно зробити довгі прямі розрізи, наприклад, щоб отримати пластину з оргскла. Як виглядає такий ніж, показано на малюнку 47.

Різак можна самостійно виготовити з уламка полотна ножівки для різання металу. Для цього одному кінцю шматка ножівкового полотна завдовжки 12...15 см надають форми гачка, а другий - обмотують ізоляційною стрічкою. Також можна скористатися професійним різаком (мал. 48). Унаслідок використання для різання оргскла гостро заточеного різака утворюється чистий зріз.

Мал. 47. Саморобний різак

Мал. 48. Професійний різак зі змінними лезами

Вищезазначений процес відбувається в такий спосіб: перед різанням оргскла потрібно закріпити його лист на горизонтальній поверхні, що не має виступів. Для цього найкраще підходить верстат зі струбциною, покритий фанерою. Потім на лист оргскла, уздовж передбачуваної лінії відрізу, накладають і щільно притискають лінійку. Бажано, щоб на поверхні пластикової пластини збереглася захисна плівка. Якщо вона відсутня, на поверхню наносять самосклеювальну плівку, що, зокрема, спрощує і процес розмічання (мал. 49).

Мал. 49. Захист поверхні листа від пошкодження: а - нанесення самосклеювальної плівки; б - кріплення оргскла за допомогою струбцини

Уздовж лінійки вістрям виготовленого ножа, зберігаючи правильний кут нахилу леза, із силою проводять перший розріз. Початковий процес різання оргскла полягає в утворенні першої лінії-подряпини, роботу проводять до остаточного відрізання потрібного фрагмента. Важливо, щоб під час виконання цієї операції лезо ножа не залишало «борозни» і не псувало поверхні оргскла.

Виконавши кілька точних і рівних рухів, так, щоб прорізати матеріал наполовину, роблять проріз із тильної сторони, після чого лист оргскла згинають і переламують (мал. 50). Місце різання обробляють надфілем.

Для різання по прямій лінії або виконання фігурного прорізу можна використовувати ніхромовий дріт, який потрібно підключити до джерела живлення. Коли дріт нагрівається, він плавить оргскло. У такому випадку зріз виходить акуратним і не вимагає додаткових дій щодо його зачищання. Такий пристрій можна виготовити в умовах навчальних майстерень. Детальніше про технологію різання за допомогою дроту ви дізнаєтеся, виконуючи практичну роботу.

Мал. 50. Процес різання оргскла: а - прорізка матеріалу; б - згинання частини матеріалу; в - ламання

Різання пластику проводять аналогічно, але пластиковий лист досить прорізати на 3/4 його товщини, після чого можна просто відламати потрібний фрагмент.

Різання пінопласту. Пінопласт - легкий і тонкий матеріал, який можна використовувати не тільки для утеплення будівель, а й для творчості. Його легко обробляти лобзиком, різати ножем, зачищати наждачним папером, можна розфарбовувати і склеювати. Для виготовлення виробів краще використовувати пінопласт із ламінованою поверхнею - він гладкіший і міцніший. Тонкі плити можна трохи згинати, але не сильно - можуть тріснути.

Виготовляючи вироби, плиту пінопласту доводиться розрізати на шматки, підрізати, прорізати.

Прорізні вироби. Процес прорізування схожий на випилювання лобзиком, тільки замість пилки використовують ніж, а замість фанери - пінопласт. Можна виготовляти як площинні, так і об’ємні вироби (мал. 51).

Мал. 51. Вироби з пінопласту

Як отримати якісний розріз і деталь точно та з мінімальними руйнуваннями матеріалу? Для цього насамперед потрібно ознайомитися з технологією різання. Обов’язково слід враховувати, що пінопласт може кришитися або лопатися.

Якщо пінопласт м’який, то його можна порізати на шматки ножем для розрізання паперу. Твердіші й товстіші листи матеріалу ріжуть звичайним гостро заточеним ножем, ножівкою по металу чи пилкою по дереву з дрібними зубами.

Прорізні вироби вирізають лобзиком або вищезазначеним способом - за допомогою нагрітого ніхромового дроту. На чистій рівній поверхні розташовують лист пінопласту. Кладуть на нього шаблон для вирізання, зроблений з паперу. Обводять по контуру потрібні форми, потім вирізають. Не забувайте, що, коли виконується різання пінопласту за допомогою розжареної дротини, робота повинна проводитися в добре вентильованому приміщенні.

Пропонуємо для виготовлення пристрої у формі ручного та стаціонарного лобзика для різання та вирізання різноманітних фігур з органічного скла, пластику та пінопласту за допомогою ніхромового дроту. Вони становлять собою рамку, на якій кріпиться ніхромовий дріт, що відрізняється великим електричним опором відповідного перерізу (0,2...0,5 мм). До нього через трансформатор (блок живлення) підводять напругу не більше ніж 12 В, регулюючи її величину шкільним реостатом. Використовуючи такий метод обробки оргскла, потрібно дотримуватися правил безпечної праці.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 3

Виготовлення пристрою для різання оргскла, пластику та пінопласту

Обладнання та матеріали: графічні зображення об’єктів праці, заготовки деревинних конструкційних матеріалів, ніхромовий дріт, болтові з’єднання, гума, розмічальний інструмент.

Послідовність виконання роботи

 • 1. За завданням учителя або малюнком 52 ознайомтеся зі зразками пристроїв для різання оргскла, пластику та пінопласту.
 • 2. Оберіть один з варіантів виробів для технологічного аналізу.
 • 3. Поміркуйте, які технологічні операції потрібно буде застосувати для виготовлення виробу.
 • 4. За потреби внесіть зміни в конструкцію обраного для виготовлення об’єкта праці, обґрунтуйте їхню доцільність.
 • 5. Визначте послідовність виготовлення виробу й потрібні для цього інструменти та обладнання.
 • 6. Виготуйте виріб. Електротехнічні роботи виконайте після консультування з учителем та за наявності витяжної шафи.

Мал. 52. Пристосування для різання

Форматно-розкрійний верстат, мобільна система.

Мобільна система розкроювання ДСП - універсальна форматно-розкрійна система, яка складається з окремих частин та зручна у транспортуванні.

Різак - ніж для різання органічного скла.

 • 1. Які інструменти використовують для різання деревинних композитів?
 • 2. Яка технологія обробки органічного скла?
 • 3. У чому полягає термічна обробка пінопласту?