Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Гайдамака - Нова програма

МИСТЕЦТВО УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ

Українське мистецтво впродовж XX століття творилося не лише на теренах рідної землі, але й далеко за її межами.

Українська діаспора відігравала і продовжує відігравати непересічну роль у долі українського народу, його культурі, у міжнародних контактах нашої країни. Упродовж XX століття вона була одним із важливих чинників збереження етнічної ідентичності українців і нині залишається невід’ємною складовою української національної культури, важливим чинником збереження і розвитку окремих її сфер, заборонених на етнічних теренах у часи тоталітарного режиму.

Українці, які живуть за межами нашої держави, не «розчиняються» як нація, а продовжують підтримувати, зберігати й розвивати культурні засади свого народу. Зокрема, у царині мистецької діяльності творчість наших співвітчизників засвідчила те, що талановитий і працьовитий український народ в інших умовах не тільки був конкурентоспроможним, але й здобув собі гідне місце серед міжнародної співдружності. Тому актуальним є повернення невідомих і забутих імен митців, які утверджували українську культуру в закордонному середовищі. Серед них - відомі на ввесь світ музиканти, художники, архітектори, актори й режисери.

До когорти видатних митців XX століття в галузі образотворчої діяльності належить канадський скульптор українського походження, живописець, академік Королівської Канадської академії мистецтв Леонід Молодожанин (псевдонім Лео Мол, англ. Leo Mol). Сьогодні його творами пишаються музеї Канади, Америки, Ватикану, Англії, Італії, Німеччини та України. Саме Лео Мол створив пам’ятники Т. Г. Шевченку у Вашингтоні, Буенос-Айресі та в Санкт-Петербурзі. У скульптурних образах Лео Мол був ліричним, але водночас експресивним співцем українського духу. Роботи майстра сповнені динаміки, натхнення та новаторства. У Канаді є цілий парк його скульптур у Вінніпезі (Манітоба) - «Сад скульптур Лео Мола», що налічує понад 300 його творів. Цікаво, що відвідувачів парку вітає гуцул із трембітою. У 1992 і 2007 роках Лео Мол передав у дар Україні для постійного зберігання в Національному музеї Тараса Шевченка частину свого творчого доробку.

Леонід Молодожанин (Лео Мол). Пам’ятник гуцулу з трембітою

Олександр Архипенко: 1 - Гондольєр, 2 - Жінка, що вкладає волосся; 3 - Олександра Екстер. Цар Ірод; 4 - Соня Делоне. Танцівниці фламенко

Відомий у всьому світі виходець з України Олександр Архипенко був одним із основоположників кубізму в скульптурі. Його твори перевернули світові уявлення початку XX століття про скульптуру. Саме він уперше «склав» єдину форму з різних нееквівалентних форм, уводячи в композиції скло, дерево, метал, целулоїд. Творчість Архипенка мала великий вплив на розвиток модерністського мистецтва, у тому числі архітектури та дизайну, у країнах Європи й Америки.

Серед яскравих постатей модерністського мистецтва є Олександра Екстер - українка за походженням, представниця європейського кубізму та футуризму в живописі. Була однією із засновників стилю ар-деко. Багато працювала для театру і кіно, створюючи декорації та театральні костюми, зокрема в манері конструктивізму.

Соня Делоне, також вихідка з України, одна із засновників напряму авангардного живопису - орфізму, який визначала як «рух кольору у світлі». За допомогою переплетіння геометричних фігур і концентричних «сонячних кіл» вона створювала яскраві й динамічні композиції, що передають енергію руху та різні тонкощі кольорових поєднань. Талант мисткині багатогранний: вона писала картини, розробляла дизайн одягу і взуття, створювала театральні костюми, займалася тюнінгом автомобілів, ілюструвала книжки, ткала килими тощо. Соня Делоне - перша жінка-художниця, удостоєна прижиттєвої персональної виставки в Луврі.

Створіть міні-проекти про творчість О. Архипенка, О. Екстер, С. Делоне та їхніх колег-художників - наших співвітчизників і представників діаспори - О. Родченка, П. Ковжуна, В. Баранова-Россіне, Н. Альтмана, О. Грищенка. Проаналізуйте, у яких мистецьких стилях працювали ці художники.

Соня Делоне. Композиція

1 - Василь Хмелюк. Пейзаж; 2 - Абрам Маневич. Осінь; 3 - Яків Гніздовський. Кіт

Серед митців, які прокладали дорогу українському живописові в широкий світ, був Абрам Маневич. Його самобутнє мистецтво ввібрало в себе пленерність імпресіонізму, кольорову площинність модерну, пластику його лінійних ритмів, що органічно відповідало особистісному духовному світу майстра, його розумінню природи. Серед видатних живописців XX століття є Василь Хмелюк - український маляр-постімпресіоніст родом з Вінницької області, який у 30-х роках XX століття жив і творив у Празі й став однією із центральних постатей мистецького життя Парижа середини минулого століття. Твори Хмелюка - це квіткові композиції, натюрморти, краєвиди, портрети в яскравих контрастних кольорах (зокрема, портрети гетьманів і козацької старшини). Твори українця Якова Гніздовського у свій час прикрашали кабінет президента США Джона Кеннеді в Білому домі. Спадщина митця складає сотні картин і понад 300 гравюр (ксилографії, офорти, ліногравюри, екслібриси). Улюбленими «моделями» художника була пишна рослинність ботанічних садів, мешканці зоопарків (мавпи, вівці). Зосередження на ізольованій формі природи, заповнення простору заплутаним переплетенням безлистих гілок - це ідеї, які є центральними для його стилю.

ФАКТ

Засновник художньої школи поп-арту Енді Воргол (Ворхол) (англ. Andy Warhol, справжнє ім’я Андрій Вархола) - також українець за походженням. Він прославився як художник, ілюстратор, кінорежисер, продюсер грамплатівок і письменник. У 1962 році Воргол створив сенсаційну серію полотен, на яких були намальовані переважно у кричущих кольорах банки кока-коли і консервів, зокрема - знамениті зображення банок томатного супу «Кемпбелл», що стали візитівкою цього художника. Пізніше майстер створив ще більш епатажні твори із зображенням кумирів сучасного суспільства Мерилін Монро, Міка Джаггера, Майкла Джексона.

Дослідіть творчість інших художників-українців, наприклад, А. Сологуба, М. Андрієнка, М. Левоцького, О. Мазурика, Б. Крюкова та ін. Можливо, вихідці з вашої рідної місцевості своєю творчістю також зробили свій внесок у розвиток української художньої культури за кордоном? Поцікавтеся цим питанням.

Хор імені Олександра Кошиця

Історія української музики також не може бути повноцінною без великого шару надбань у царині музичної культури української діаспори XX століття. Серед митців, які утверджували українську музичну культуру в закордонному середовищі, вагоме місце посідають композитори - вихованці Київської, Харківської, Петербурзької, Празької, Віденської консерваторій, Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка у Львові.

Ім’я Олександра Кошиця - видатного українського хорового диригента, визначного композитора і вченого-етнографа, талановитого педагога - десятки років було в Україні під суворою забороною. Якщо деякі неперевершені обробки українських народних пісень і виконувалися, то ім’я їх автора не називали. Його ж власні чудові світські та духовні твори не звучали взагалі. Хорова капела, яку він створив у 1919 році, здійснила велике світове гастрольне турне. Її виступи в країнах Європи, Північної та Південної Америки були тріумфальними. Своєю творчістю Олександр Кошиць та його капела сповіщали народам світу про великий український народ, який зберіг свою прадавню і славну історію, багатющі традиції та своєрідну високу музичну культуру.

Але через політичні утиски співаки капели разом з Кошицем вимушені були емігрувати. Опинившись за океаном, в Америці (частина співаків зосталася в Європі), багато з них з мистецтвом не розлучалися - продовжували співати в аматорських хорах, а дехто навіть і керував такими колективами. Шанувальники творчості Олександра Кошиця вважають його генієм: історики та мистецтвознавці Черкащини стверджують, що їхня земля подарувала світові дві неповторні особистості - Шевченка та Кошиця. Першого знають усі; другий відомий переважно за кордоном.

Українська діаспора зробила неоціненний внесок у збереження української духовної хорової музики. У той час як на батьківщині впродовж десятиліть вона була під забороною, за кордоном друкували й виконували літургії та інші духовні твори Олександра Кошиця, Михайла Гайворонського, Андрія Гнатишина, Ігоря Соневицького, Мирона Федоріва та ін.

Дослідіть творчість музикантів - українців за походженням. Проаналізуйте їхній внесок у музичну скарбницю української культури.

Збірка пісень Квітки Цісик (титульний аркуш)

Бандурист Григорій Китастий

Музиканти діаспори підтримували й розвивали виконавство на українських народних інструментах та українську пісню. Зокрема, співаки-бандуристи Григорій Китастий, Василь Ємець, Зіновій Штокалко писали різножанрові твори для бандури та ансамблів бандуристів. Квітка Цісик — американська співачка українського походження. Для популяризації української пісні у 80-х роках XX століття видала два україномовних альбоми «Пісні України» та «Два кольори», які були номіновані на премію «Греммі». Голос співачки звучав у рекламі компаній McDonald’s, CocaCola, Ford motor.

Квітка Цісик. «Я піду в далекі гори», «Ой не світи, місяченьку».

Український театр дав свої «паростки» і в благодатному середовищі української еміграції. В Австралії у Мельбурні понад півстоліття існує театр ім. Леся Курбаса, діють драматичні гуртки в Мельбурні, Сантайні (штат Вікторія) та Петрі (Західна Австралія). У 1953 році аматорський український театр ім. Т. Г. Шевченка поставив у Буенос-Айресі «Наталку Полтавку» І. Котляревського, «Тараса Бульбу» і «Сорочинський ярмарок» М. Гоголя.

Сучасна американська письменниця і режисер Вірляна Ткач (за походженням українка) поставила 1990 року в Нью-Йорку власну композицію «Світло зі сходу» про Леся Курбаса, де використала його щоденники. Із цією виставою вона гастролювала в Києві, Харкові, Львові. Вірляна у співробітництві з відомою американською поетесою Вандою Фіппс здійснила ще одну величну для української культури справу, створивши двомовну антологію української поезії «В іншому світлі», до якої увійшли твори видатних українських поетів від Тараса Шевченка і Павла Тичини до сучасних авторів - Олега Лишеги, Аттили Могильного, Андрія Бондаря, Неди Нежданної, Сергія Жадана, Оксани Забужко та багатьох інших.

Пригадайте й назвіть сучасних митців (серед іншого й представників сучасного мистецтва), вихідців з України, які зробили внесок у розвиток художньої культури в інших країнах (зокрема, близького зарубіжжя).

Останнім часом значно розширилися як творчі зв’язки між науковцями України і провідними зарубіжними центрами в галузі історії та культури українського народу, так і мистецькі зв’язки, що охоплюють різноманітні сфери. Зміцнення зв’язків народу України з українцями за її межами - цей духовний міст єднання - сприятиме соціальному прогресу, демократії, взаєморозумінню між народами.

ПРОФЕСІЙНІ ВИПРОБОВУВАННЯ. Арт-фест «Сузір’я українського мистецтва» (колективний проект). Сплануйте і проведіть мистецький захід у вашій школі з метою ознайомлення з унікальними здобутками українського мистецтва (зокрема, народного).

1. Розробіть дизайн-проект фестивалю (за орієнтовними напрямами): розробка емблеми (логотипу); ескізи сувенірної продукції; створення музичних позивних тощо; дизайн друкованої реклами (плакатів, буклетів, оголошень, запрошень тощо); дизайн оформлення концертного майданчика або локацій фестивалю; ескізи одягу учасників фестивалю (конкурсу), його ведучих, призу за перемогу.

2. Продумайте можливості журналістського висвітлення події.

3. Визначте номінації фестивалю, розробіть вимоги до учасників та запропонуйте можливі форми їх презентації за номінаціями (наприклад, «Автентичні твори мистецтва», «За мотивами українського мистецтва»), проведення майстер-класів тощо.

Запитання і завдання

1. Які види мистецтва розвивалися в середовищі української діаспори? Назвіть видатних митців.

2. Дізнайтеся про музеї, галереї творів українського мистецтва; музичні (фольклорні та професійні) колективи на різних континентах (Європа, Америка, Австралія). Поміркуйте, яку роль вони відіграють у збереженні та вивченні народної та професійної творчості рідної землі, патріотичному вихованні підростаючого покоління.

Робота з джерелами:

1. Створіть альбом «Імена славетних українців у світовому мистецтві» (колективна робота).

2. Створіть візуальне представлення (наприклад, колаж) досягнень українського мистецтва.