Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Гайдамака - Нова програма

ВЕЛИЧНІ ЦИВІЛІЗАЦІЇ. ДАВНІЙ ЕГИПЕТ

Єгипет - дивовижна країна з великим минулим. Тут усе просто дихає старовиною. Упродовж тисяч років підносяться над єгипетською пустелею гігантські піраміди, єдине із семи чудес стародавнього світу, що збереглося до наших днів. Хто створив ці споруди, скільки таємниць вони зберігають у собі, що пам’ятає Сфінкс, про що розповідають стародавні папіруси? Усі ці питання протягом багатьох тисяч років розбурхують фантазію людей і немов магнітом притягують до себе.

Давньоєгипетська цивілізація проіснувала понад 3500 років і створила багато чудових пам’яток стародавнього мистецтва, яке тісно пов’язане з правлінням фараонів, релігією та заупокійним культом.

У Давньому Єгипті поклонялися багатьом богам, і все життя було пронизане релігійними обрядами. Існували місцеві божества, яких вшановували тільки в певному місті чи окрузі. Були й загальнонаціональні, яким поклонялися у великих містах і храмах.

Що вам відомо про давньоєгипетське мистецтво? Пригадайте (наприклад, за творами кіномистецтва) відомих вам богів Давнього Єгипту.

Найвідомішими пам’ятками давньоєгипетської цивілізації є піраміди, що створювали як усипальниці для фараонів, яких обожнювали і звеличували.

Храм Абу-Симбел

Храм Луксор

Єгипетські піраміди налічують більше сотні пам’яток, і далеко не всі вони відкриті. Є серед них величезні й невеликі, ступінчасті та гладкі, що добре збереглися, і ті, що нині схожі на купу каміння. Але традиційно, коли йдеться про єгипетські піраміди, найчастіше маються на увазі Великі піраміди Гізи. Найбільша з них - піраміда Хеопса, споруда, що досі залишається найбільшою давньою будівлею у світі.

ФАКТ

Великі піраміди, а особливо піраміда Хеопса, мають досконалу форму, однаковий кут нахилу і неймовірно точну орієнтацію за сторонами світу. Точність побудови споруди така, що похибки практично немає, а це й у нинішніх умовах можливо лише за використання під час будівництва лазерних установок і гігантських зусиль цілого загону фахівців з геодезії. Великі піраміди (піраміди Хеопса, Хефрена і Менкаура) побудовані з незбагненною для сучасної людини точністю і ставлять більше запитань, ніж дають відповідей щодо того, як давні єгиптяни змогли побудувати такі унікальні споруди.

Піраміда Хеопса

Крім пірамід, у Єгипті також збереглися величні давні храми і палаци. Храм являє собою величезний комплекс, що складається з понад сотні об’ємних приміщень, дворів та алей-переходів. Нерідко, крім наземних будівель, архітектурні споруди зводили в горах або вирубували у скелях. Величезні колонні зали видовбували просто в масиві каменю, стіни прикрашали розписами й рельєфами із зображеннями фараонів та їхніх слуг.

Усьому давньоєгипетському образотворчому мистецтву властиві урочиста монументальність, строгий спокій, статичність, симетрія, канонічність. Митці неухильно дотримувалися загальноприйнятих правил зображення, які зберігалися і застосовувалися впродовж тисячоліть.

Давньоєгипетські скульптори переважно зображували правителів і вельмож, богів та богинь, сфінксів. Також популярною була фігура писаря за роботою, якого зазвичай зображували із сувоєм папірусу навколішки.

Більшість скульптур Давнього Єгипту статичні. Цим зображенням властива повна симетрія - права й ліва частини тіла абсолютно ідентичні. Єгипетські правителі, боги та богині у скульптурі завжди величні, з гарною статурою і відчуженим поглядом. їхню велич і незламність скульптори підкреслювали спеціальними прийомами - особливим розміщенням фігур, їхніми розмірами, позами й жестами. Найчастіше фараонів і богів та богинь зображували сидячи на троні або стоячи, їхні руки спочивають на колінах або схрещені на грудях, а погляд спрямований прямо перед собою. Скульптури розфарбовували й оздоблювали дуже ретельно і також відповідно до канонів: чоловічі фігури фарбували в червоно-коричневий колір, жіночі - у жовтий, волосся - у чорний; одяг - у білий.

Погруддя Нефертіті

Скульптурний портрет Рахотепа і Нофрет

Статуї мемфіської родини

Маска фараона Тутанхамона

Найвідоміша єгипетська скульптура - Великий сфінкс. Це міфічна істота з головою фараона Хафра і тілом лева. Монументальна скульптура стражника пірамід виконувала роль охоронця спокою царів у Долині пірамід. Велична поза, повний спокою і відчуженості погляд, міць і внутрішня сила Сфінкса досі справляють незабутнє враження.

Єгиптяни створювали не тільки скульптури, але й рельєфи, розмальовані фарбами. На них зображували царів, сцени полювання та битв.

Надзвичайно цікаві скульптурні маски фараонів, якими закривали обличчя померлих правителів у саркофагах. Для створення цих зображень майстри використовували дорогоцінні метали й різнокольорові емалі. Найвідоміша маска - фараона Тутанхамона.

Порівняйте архітектуру і скульптуру Давнього Єгипту з творами цих видів мистецтва Давніх Греції та Риму.

Про особливості єгипетського живопису можна судити з розписів, що прикрашали стіни гробниць, храмів, предмети домашнього вжитку. Зміст цих зображень досить різноманітний — це і повсякденне життя людей, і пейзажі, і звірі та птахи.

Усі малюнки давньоєгипетських майстрів були лінійними, пласкими, без об’єму, перспективи й світлотіні. Давньоєгипетський митець не зображував простір таким, яким він його бачив у реальному житті. Він не прагнув за допомогою перспективи створити ілюзію глибини простору або тривимірних об’ємів — навпаки, усі фігури і предмети розташовували в одній площині паралельно площині зображення, при цьому було враховано всі деталі, які у тривимірній побудові виявилися б прихованими.

Фрагменти розпису гробниці Нахта

У зображеннях чоловіків і жінок виключалися індивідуальні риси конкретних людей, вони представляли собою певні типи, показані незмінно в розквіті літ. Форми тіла виглядають навмисно спрощеними, схематизованими.

Усе вищезазначене — вимоги канону, який було встановлено для зображення людини, яка стоїть, іде, сидить, а також священних тварин і квітки лотоса — символу верховної влади.

Довідка

У площинних зображеннях канон вимагав:

• єдності зображень та ієрогліфів;

• розміщення сюжетів горизонтальними поясами;

• різномасштабності фігур: їхній розмір залежить не від розміщення у просторі, а від значимості кожної з них;

• зображення фігури людини ніби з різних точок зору: голова й ноги у профіль, а торс та очі - у фас.

У багатопланових сценах фігури розміщували одна під одною.

Причому фігури переднього плану розміщували внизу, а далекого - зверху. Іноді ці ряди розділяли горизонтальними лініями.

Фігури, які стояли одна за одною, розміщували таким чином: ретельно промальовували передню фігуру, а біля неї домальовували контур наступних.

Фігури дорослої людини і дитини різнилися не пропорціями, а розміром.

Зображення бога Анубіса

Єгипетські ієрогліфи представляли собою символічні зображення. Ними робили як прості записи, так і складніші, наприклад записували вірші. Однак писання ієрогліфами було повільним процесом, оскільки кожен символ зображували окремо.

Дослідіть відповідність творів образотворчого мистецтва встановленим канонам. Зробіть припущення щодо значення деяких з ієрогліфів.

Настінний рельєф із зображенням ієрогліфів Давнього Єгипту

Перлина

Нефертарі була найулюбленішою і найвпливовішою дружиною фараона Рамсеса II Великого. Її гробниця відносно невелика, але оздоблена по-царськи - понад 520 квадратних метрів розписних рельєфів, які чудово збереглися і донесли до нас не тільки об’єм, але й колір. Це яскраві, поліхромні розписи, зображення посмертної подорожі цариці, яка йде в загробний світ, зустрічається з божествами, проходить через загробний суд і виходить у вигляді виправданої на суді душі.

Визначте ознаки давньоєгипетського канону.

Схема гробниці

Гробниця Нефертарі

Ювелірні прикраси Африканського культурного регіону

У Єгипті виготовлялося безліч творів ужиткового мистецтва. Художні ремесла майстри довели до досконалості, створюючи справжні шедеври. Вони володіли різьбленням по дереву й кістці, знали різні види обробки металу, виготовляли ювелірні вироби із золота і срібла, прикрашені самоцвітами. Також майстри вміли робити речі зі скла, зокрема кольорового, гірського кришталю, кераміки, фаянсу. Вироби давні єгиптяни прикрашали гравюрами з фігурами птахів і звірів, а також каліграфічними написами з побажаннями добра.

Велику популярність здобули єгипетські тонкі прозорі тканини та лляні тканини, гаптовані шовком. На них малювали барвисті візерунки зі стилізованими зображеннями звірів і птахів, а також з використанням орнаментальних смуг, квіток лотоса тощо. З бронзи єгипетські майстри виготовляли посудини й курильниці у вигляді фігур звірів і птахів, прикрашені тонким карбованим малюнком. У пізніших роботах ремісники стали використовувати розпис золотом і кольоровими емалями.

Як ви гадаєте, що зображено на давніх розписах? Поцікавтеся з різних джерел про роль музики та мистецтва танцю в Давньому Єгипті.

Розпис гробниці Нахта

У всі часи Давній Єгипет вабив до себе нерозгаданими таємницями й міфічними загадками. Цій благодатній темі присвятило свої твори багато митців. Розкопки в пошуках цінних артефактів Єгипту і секрети походження давньої цивілізації. Захопливі пригоди й легендарні історичні особистості. Незліченні скарби і магія. Тунелі єгипетських пірамід і зали величезних кам’яних храмів. Достовірні археологічні дані і вигадки... Усе це втілилося у великій кількості кінотворів, присвячених цій давній цивілізації.

Афіша до кінофільму «Клеопатра» (реж. Джозеф Лео Манкевич)

Дізнайтеся, які художні та документальні кінострічки присвячені Давньому Египту.

Одним з найвідоміших творів, присвячених Давньому Єгипту, є опера Джузеппе Верді «Аїда». Твір сповнений картинної пишності і грандіозності світу фараонів і жерців на тлі пірамід, слави й могутності держави. Сюжет опери заснований на реальних історичних подіях. Незважаючи на історичну основу твору, на перший план виходить особиста драма героїв, класичний любовний трикутник і пекучі ревнощі, які затьмарюють розум і руйнують життя.

Цікаво, що «Аїда» періодично ставиться в оточенні «природних» декорацій - пірамід Гізи. Для цього феєричного спектаклю не тільки розроблено та сконструйовано спеціальну сцену, дібрано об’ємний звук і світло, яке то занурює в тінь, то висвітлює і максимально наближає до глядачів піраміди і Сфінкса, але й створено унікальні сценічні конструкції, які непомітно для глядача змінюються впродовж чотирьох актів вистави. У постановці задіяно понад три тисячі артистів і музикантів. Усе це, а також унікальні костюми й віртуозне виконання оперних та балетних артистів створює неповторну атмосферу.

Джузеппе Верді. Опера «Аїда» (фрагменти, зокрема, Тріумфальний марш).

Поміркуйте, у чому секрет популярності цього твору. Подискутуйте на тему «Кохання - це добро чи зло?».

Фрагменти опери Джузеппе Верді «Аїда»

ПРОФЕСІЙНІ ВИПРОБОВУВАННЯ. Туристична агенція «Перлини Єгипту» (колективний проект).

Поміркуйте, які складові потрібні для успіху вашого бізнесу. Що має бути особливого в запропонованому вами комплексі туристичних послуг, спрямованих на задоволення потреб туристів під час подорожі, щоб клієнти зверталися саме до вашої агенції? Звичайно ж, захопливі екскурсійні маршрути (і за підтримки електронних гідів з візуальним супроводом).

Розробіть ескіз логотипа чи фірмового знака вашої туристичної агенції, різні види рекламної продукції (буклети, листівки, наліпки тощо), ескіз сучасного одягу екскурсовода з використанням елементів стилістики (орнаменти, аксесуари тощо) Давнього Єгипту; екскурсійні маршрути та матеріали для гіда (зокрема, електронного).

Запитання і завдання

1. Назвіть найяскравіші художні явища Африканського культурного регіону.

2. За бажання поцікавтеся феноменом нігерійського кінематографа - Нолівудом.

3. Поміркуйте над висловом відомого німецького вченого-єгиптолога Георга Еберса: «Кожна людина - немов музичний інструмент, зроблений у невідомій майстерні з хорошого або поганого дерева, майстерною або невмілою рукою, але ще до її народження. Щось або хтось - байдуже, як ми це назвемо, - грає на цьому інструменті і залежно від того, як він зроблений, видобуває з нього чисті або фальшиві звуки». Зробіть висновки.

Робота з джерелами:

Доберіть фото, ілюстрації тощо із зображеннями зразків мистецтва регіону, що вас найбільше вразили. Разом з однокласниками (однокласницями) згрупуйте зображення у спільну композицію, наприклад колаж «Мистецтво народів Африки».