Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Гайдамака - Нова програма

ДЕКОРАТИВНІ МОТИВИ АРАБСЬКОГО СХОДУ

Винятково важлива роль у мистецтві країн арабського Сходу належала декоративно-ужитковому мистецтву. У ньому особливо яскраво виявилося значення орнаменту, розкрилися його величезні художні можливості. Орнамент привніс особливий зміст у традиційні східні тканини, килими, кераміку, вироби з бронзи й скла. Багато видів ужиткового мистецтва Близького Сходу становлять цілісний і виразний декоративний ансамбль з архітектурним інтер’єром. Наприклад, килимарство.

Як сказано в Корані, Аллах створив світ за шість днів. Спочатку в нескінченності порожнього Всесвіту виникли сім небес і запалилися світила, а потім під ними прекрасним килимом було розстелено землю, придавлену для міцності горами. Імовірно, тому килим є обов’язковим у кожному інтер’єрі.

Вважається, що килими можуть «говорити». Їхня мова — вузлики й кольори. їхній малюнок ніколи не буває випадковим — за вибором і розташуванням певних елементів візерунка стоять вікові традиції ісламської культури й мистецтва, задум і талант майстрів. У кожному орнаменті зашифровано певний зміст. У кутастих ромбоподібних квітках і листках із зазубреними краями, у тонкій ювелірній в’язі, у мозаїчному візерунку можна прочитати сури Корану, прислів’я, легенди, побажання майбутньому власникові килима. У центрі більшості перських килимів - основна прикраса, схожа на велику розкриту квітку. Це - медальйон. Якщо на килимі він є, усі інші деталі орнаменту, як правило, групуються довкола нього. А ще в килимовому орнаменті може бути заховано ім’я його автора, написане арабською в’яззю. Авторські килими - найкоштовніші.

Схарактеризуйте композиційне рішення художнього оформлення килимів. Які орнаментальні мотиви використано в їхньому оздобленні?

Перські килими

Керамічні вироби арабського Сходу

Регіон славиться своїм мистецтвом кераміки. Зокрема, в Ірані створювали фаянсові вироби з різьбленими орнаментами й декоративними написами. Виробляли глеки, чаші, тарелі, вази тощо з поливною глазур’ю. Вищим досягненням іранської кераміки є надглазурований розпис люстром по білуватій або зеленуватій олов’яній глазурі; цей барвистий золотавий склад з металевими різнокольоровими відблисками отримували після тривалого випалення у двох печах. Уславлену ізнікську кераміку (від назви міста Нікея (Ізніка) біля Стамбула (Туреччина)) виготовляли зі світлої глини, яка під час випалювання набувала рожевого або кремового тону. Потім її вкривали розчином білої глини - ангобом і розписували фарбами, обводячи малюнок чорним, рідше - темно-зеленим або синім контуром. Ізнікським виробам властивий свій мотив розпису кераміки. Елементами орнаментики є дуже тонко виконані рослинні мотиви, серед яких основне місце займають квіти із закругленими пелюстками, стебла з дрібним листям і завитками, а також традиційні арабески. Поряд з орнаментикою не останню роль у декорі турецької кераміки відігравали написи, що мали винятково релігійний характер.

Які орнаментальні мотиви та колірні поєднання на керамічних виробах?

Ізнікська та іранська кераміка

Зброя, ювелірні вироби, культові предмети

Термін «дамаська тканина» походить від слова damask («строкато переплетений») або від назви однойменного міста в Сирії. Задовго до винаходу дамаської тканини місто вже було знамените своїми шовком, килимами, вишивкою, полотном і вовняними тканинами. У Дамаску ж з’явилася тканина, зовнішній бік якої був шовковим, а виворітний - бавовняним; пізніше тканина стала парчевою - шовкова основа, простьобана золотими й срібними нитками.

Високої майстерності досяг розпис тканин і оздоблення їх візерунчастими вишивками із золотих та срібних ниток. Виготовлялися також орнаментовані металеві посудини, багато прикрашена зброя, розмаїті ювелірні вироби. Відрізнялися високими якостями й інші твори художнього ремесла - бронзові вироби з інкрустаціями із золота і срібла, які дивували винятковою красою.

У мистецтві арабського Сходу набула поширення книжкова мініатюра. Ілюстрували книжки світського змісту: історичні хроніки, природничо-наукові праці й особливо - поетичні твори. Імовірно, це й пояснює відхід від заборони зображати живих істот, адже Коран напряму не забороняє зображати людей і тварин, головне, щоб такі зображення не були об’єктом поклоніння і не були розміщені в священних місцях.

Мініатюра Кемаледдіна Бехзада

Арабські книжкові мініатюри

Мистецтво мініатюри було глибоко співзвучне витонченій поезії Сходу. Сюжетами мініатюр слугували подвиги легендарних героїв, битви, урочисті бенкети, ліричні сцени, які оспівували високі почуття вірності й кохання. Мистецтво мініатюри умовне й декоративне. Це живопис без світлотіні. Зображення будується на основі найтоншого лінійного малюнка й комбінації чистих і звучних колірних плям. У мініатюрі не використовується перспектива: фігури й предмети розміщені на площині аркуша подібно до барвистого візерунка.

Світ мініатюри - це злиття реальності, вимислу й символіки. Часто це свого роду формули, де два-три дерева замінювали ліс, пагорб на обрії - гірський пейзаж, квітковий кущ - запашний сад. Зображення декількох вершників означало зіткнення армій, схилені фігури біля вельможі - цілу юрбу придворних. Фігури в цій юрбі майже однакові; так само схожі один на одного герої епосу й поем. Важливо було позначити не індивідуальність, а тип, відповідний до становища в суспільстві, норм поведінки й ідеалу краси того часу.

ФАКТ

Серед уславлених каліграфів і живописців є Кемаледдін Бехзад (середина XV - початок XVI століття). Сучасники підкреслювали приголомшливий вплив його робіт. «Волосинки його пензля завдяки його майстерності дають життя неживим предметам», - писав історик XV століття Хондемир. Завдяки творчості Бехзада стали з’являтися аркуші (не пов’язані з книжкою), на яких зображено жанрові сцени чи портрети.

Запитання і завдання

1. Які види декоративно-ужиткового мистецтва є візитівкою Арабо-мусульманського культурного регіону?

2. Визначте особливості східної книжкової мініатюри. Доберіть слова-асоціації - назви до кожної мініатюри.

3. Пригадайте особливості книжкової мініатюри в Європі. Порівняйте їх зміст та художні засоби.