Підручник з Мистецтва. 10 (11) клас. Гайдамака - Нова програма

V розділ. Арабо-мусульманський культурний регіон

В історії великих культур арабо-мусульманська посідає одне із чільних місць. Територіально цей культурний регіон умовно простягається від Індії до Іспанії, включаючи Близький Схід і Північну Африку. Мистецтво Арабо-мусульманського регіону формувалося під впливом ісламу - однієї зі світових релігій, засновником якої вважається пророк Магомет, який проповідував Священне Писання серед арабів. Прихильників ісламу називають мусульманами. Сьогодні мусульмани проживають у багатьох країнах світу, і більшість з них не є арабами. Проте мусульманське мистецтво різних країн об'єднують спільна релігійна ідеологія та усталені мистецькі традиції, закладені арабськими народами.

АРХІТЕКТУРА АРАБСЬКОГО СХОДУ

Мистецтво Арабо-мусульманського культурного регіону прекрасне та оригінальне, неповторне й загадкове. Однією з його особливостей є витончена краса і декоративність. Оскільки релігія забороняла зображати Всевишнього й усе, що належало до сфери божественного, великого розвитку набула каліграфія. Мистецтво каліграфії вважалося найблагороднішим, каліграфи мали велику пошану в суспільстві, у них були свої «академії». Високорозвинена каліграфія була письмом не лише релігії, а й поезії, філософії, науки. Священними словами і повчальними висловами оздоблювали зброю, посуд, килими тощо. Майстерно виписаними уривками з Корану прикрашали архітектурні споруди як усередині, так і зовні. Мусульмани використовували різні почерки, залежно від змісту переписуваного тексту. Написи поєднували з арабесками - орнаментом, складеним з переплетіння стилізованих рослинних мотивів і геометричних фігур.

1 - Старовинний бахтиярський килим (фрагмент), поч. XIX ст.; 2 - купол мечеті Джамі. Ісфахан, Іран; 3 - лампа мечеті Джамі. Алі ібн Мухаммед аль-Бармакі

Медресе Мірі Араб у Бухарі. Узбекистан

Гісарська фортеця. Таджикистан

Архітектура Арабо-мусульманського регіону представляє світські та культові споруди. З-поміж характерних - це палаци правителів, медресе (богословські школи різного рівня), караван-сараї (будинки для відпочинку на торговому шляху), криті ринки, фортеці з брамами та баштами. Головним композиційним елементом більшості культових, громадських і житлових будівель був просторий двір, оточений галереями. Приміщення і зали з пласким покриттям, безліччю колон, пов’язаних між собою арками, були їх основними частинами. Фасади й інтер’єри архітектурних споруд прикрашали полив’яними фаянсовими плитками з орнаментами і написами.

Схарактеризуйте форми та декор архітектурних споруд.

Палац султанів Топкапи в Стамбулі. Туреччина

Довідка

Основною культовою спорудою ісламу є мечеть. За своею архітектурою - це, як правило, будівля з куполом. Поруч із мечеттю розташовано мінарети - башти (круглі, квадратні чи багатогранні в перетині), з яких муедзин закликає правовірних мусульман до молитви. їх прикрашали візерунчастою цегляною кладкою, різьбленням, глазурованою керамікою, ажурними балконами.

Як правило, перед входом до мечеті розташовано дворик з колодязем чи фонтаном для ритуальних обмивань.

Оскільки іслам не допускає зовнішньої схожості Аллаха з людиною або іншими земними істотами і, як наслідок, забороняє поклонятися будь-яким зображенням, не зображення і не скульптура, а слово. художньо оформлене у вигляді напису або графічного символу, стало головним носієм релігійної ідеї. Молитовні зали мечетей позбавлено зображень, натомість прикрашено каліграфією (написами з Корану), арабесками, мозаїкою, кольоровими вітражами, кахельними панно, бронзовими світильниками тощо, а підлога часто устелена килимами.

Мечеть, за каноном, орієнтована в бік Мекки, де знаходиться головне святилище мусульман (Кааба, мечеть Масджид аль-Харам). Напрямок на Мекку відзначений у середині мечеті невеликою, оздобленою орнаментом нішею - міхрабом. Поруч із міхрабом розміщується кафедра - мімбар, з якої мулла оголошує проповіді.

Мечеть Імама в м. Ісфахан. Іран

Однією з відомих споруд є «Велика мечеть» у Дамаску, прикрашена мозаїками на золотому тлі, інкрустована різьбленням по мармуру, яка навіть сьогодні, через тринадцять століть, приголомшує своєю величчю і пишністю форм. Її облицьовано керамічною плиткою та прикрашено мозаїкою, внутрішній двір вимощено квадратними чорно-білими полірованими плитами, а долівку молільної зали встелено великою кількістю килимів - їх тут понад 5000!

«Велика мечеть» (мечеть Омейядів) у м. Дамаск. Сирія

Перлина

Блакитна мечеть у Стамбулі (мечеть Султана Ахмеда, архітектор Мехмет-ага) своєю загальновідомою назвою зобов’язана плиткам, здебільшого блакитного кольору, які прикрашають її всередині (а їх понад 200 000!).

Будівлі притаманні всі ознаки мечеті. У центрі внутрішнього дворика розміщено фонтан для омивання віруючих перед входом до мечеті. У східній частині дворика міститься медресе. Цікаво розміщено куполи: великий центральний купол оточений чотирма напівкуполами, під якими є ще чотири куполи. Ця структура повністю розкривається тільки у внутрішній частині. Чотири великі колони, що стоять на слонових ногах, тримають усю купольну конструкцію. Майже засліплювальний ефект багатьох тисяч плиток і світло з 260 вікон роблять безмежним і без того великий внутрішній простір споруди.

Що вас зацікавило в інтер’єрі та в екстер’єрі споруди?

Блакитна мечеть: зовнішній вигляд, інтер’єр, внутрішній двір

Мечеть Куббат ас-Сахра («Купол скелі»), Ізраїль

На місці зруйнованого римлянами храму біблійного царя Соломона було побудовано знамениту мечеть Куббат ас-Сахра («Купол скелі»). За переказами, одного разу на вершину цієї голої скелі янголи принесли Мухаммеда, і він ступив на неї своєю ногою. Побудована у формі восьмигранника, увінчана куполом (звідси її назва), прикрашена мозаїками і мармуровими колонами, мечеть досі вражає людську уяву.

КУЛЬТУРНІ ВЗАЄМОВПЛИВИ

До складу Арабського халіфату в VII— VIII століттях входили країни Північної Африки - Туніс, Алжир і Марокко - та Південна Іспанія (Андалусія, як її називали араби). Мистецтво цих країн розвивалося в тісному взаємозв’язку з арабським і отримало назву «магрибське» (магриб арабською «захід»; так народи Близького і Середнього Сходу називали області на захід від Єгипту) або, частіше, - «мавританське».

Найвищим втіленням художніх особливостей мавританської архітектури та ісламського мистецтва є архітектурно-парковий ансамбль Альгамбра (від араб. Аль-хамра - «червона»).

Палац Альгамбра. Іспанія

160-метрова вежа Capital Gate в Абу-Дабі. ОАЕ

Мечеть Джумейра в Дубаї. ОАЕ

ФАКТ

Сучасна архітектура Об’єднаних Арабських Еміратів являє собою діалог новітньої високотехнологічної архітектури і традицій регіональної спадщини. Вражають і хмарочоси, що ширяють на сотні метрів у вишину, і величні культові споруди, найвідоміші з яких мечеть Джумейра в Дубаї та мечеть Шейха Зайда в Абу-Дабі.

Практичне завдання

Відтворіть свої враження від мистецтва арабського Сходу. Наприклад, намалюйте архітектурний пейзаж.

Запитання і завдання

1. Визначте найхарактерніші ознаки архітектури Арабо-мусульманського культурного регіону.

2. Порівняйте арабески з відомими вам видами орнаментів (рослинним, геометричним, зооморфним тощо).

3. Поцікавтеся іншими визначними архітектурними перлинами цього регіону. Поділіться з однокласниками (однокласницями) своїми відкриттями.

Робота з джерелами:

На дозвіллі перегляньте в Інтернеті світлову інсталяцію на мечеті шейха Зайда (ОАЕ). Поділіться враженнями, проаналізуйте мотиви інсталяції, зробіть висновки.