Захист Вітчизни. Профільний рівень. 11 клас. Фука

Цей підручник можна завантажити у PDF форматі на сайті тут.

§ 54. Прийоми бою без зброї

Пригадайте уразливі точки противиика.

Удари рукою. Пригадаймо, що удари рукою завдаються а) кулаком прямо, збоку, знизу (у щелепу, живіт, ділянку сонячного сплетіння); б) основою долоні (по носі та в нижню щелепу); в) фалангами пальців (в очі); г) м'язовою частиною кулака (зверху по носі та ключиці); д) ліктем (по обличчю), тильною частиною кулака (у живіт, промежину та в інші місця); е) ліктем (по обличчю), передпліччям (по ліктьовому суглобу випрямленої руки противника, у живіт, промежину та в інші місця).

Удари кулаком завдаються основою міцно стиснутих у кулак пальців.

Бойова стійка без зброї буває двох видів: фронтальна та право- (ліво-) бічна.

Фроитальна стійка без зброї — ноги на ширині плеч, ступні паралельні, ноги злегка зігнуті в тазостегнових і колінних суглобах. Тіло злегка нахилене вперед. Руки зігнуті в ліктьових суглобах, кулаки напівстиснуті на рівні грудей або підборіддя.

Ліво- (право-) бічна стійка без зброї — ноги злегка зігнуті в тазостегнових і колінних суглобах, до того ж ліву (праву) ногу виставляють на крок уперед. Тіло злегка нахилене вперед. Руки зігнуті в ліктях, кулаки напівстиснуті на рівні грудей або підборіддя.

У 10 класі ви вивчали: а) прямий удар лівою (правою) рукою; б) боковий удар лівою (правою) рукою; в) удар лівою (правою) рукою знизу.

Удари ногою. Удари ногою завдають носком стопи та п'ятою, підбором стопи, ребром стопи та коліном. Удар носком завдають швидким і коротким рухом зігнутої ноги в пах, коліно або гомілку противника. Удар підбором і стопою використовують, якщо в єдиноборстві противник опинився збоку або ззаду; ціляться в гомілку, коліно або стопу. Удар коліном доцільніше використовувати під час близької сутички з противником; у разі обопільних захоплень за одяг, руки або зброю завдають удару швидким і коротким рухом у пах противника.

Прийоми захисту від ударів рукою і ногою. Незважаючи на всю важливість уміння завдавати різноманітні удари з будь-яких положень у рукопашній сутичці з противником, дуже велике значення для результату бою мають також і захисні дії. Крім того, військовослужбовець, який досконало володіє прийомами захисту, почуває себе більш упевнено в рукопашній сутичці.

Захисні прийоми необхідно розучувати й удосконалювати тільки з партнером, тому що спорядження для вивчення прийомів захисту не існує.

Прийоми захисту від ударів рукою. Захист від ударів рукою виконують підставлянням правої або лівої руки під руку противника, який б'є, відбиттям або відведенням її вбік, а також відхиленням, відходом та «пірнанням» (іл. 54.1 — іл. 54.3). Після цього за захистом повинен негайно використовуватися удар кулаком, ногою у відповідь або захват і кидок противника.

Іл. 54.1. Захист від удару кулаком відходом із відхиленням назад

Іл. 54.2. Захист від удару кулаком «пірнанням»

Іл. 54.3. Захист від удару кулаком відхиленням управо

Прийоми захисту від ударів ногою. Є кілька захистів від ударів ногою. Найефективнішими з них є захист відходом, відходом у бік, підставлянням рук. Потрібно пам'ятати про те, що кожний із цих захистів повинен супроводжуватися прийомом контрнападу.

Захист відходом убік. Під час завдавання противником удару правою ногою різко повернутися до нього лівим боком і підхопити його ногу лівою рукою знизу (іл. 54.4). Після цього завдати удару кулаком в обличчя та, піднімаючи ногу вгору, перекинути противника на землю та виконати больовий прийом — перегинання гомілковостопного суглоба через руку.

Іл. 54.4. Підхват ноги, якою завдається удар, під нас захисту від ударів ногою

Для захисту від удару лівою ногою різко повернутися правим боком до противника та підхопити його ногу правою рукою.

Удару по обличчю завдати лівою рукою. Усі подальші дії є аналогічними викладеним вище.

Захист підставлянням рук. Під час завдавання супротивником удару правою (лівою) ногою в живіт потрібно з незначним відходом назад зустріти гомілку його ноги передпліччям схрещених рук, до того ж права (ліва) рука має бути згори. Після цього схопити правою (лівою) рукою за п'яту та, рвонувши противника на себе, перевести його стопу в ліктьовий згин знизу, кинути противника на землю, виконати больовий прийом — перегинання гомілковостопного суглоба через руку (іл. 54.5).

Іл. 54.5. Захист підставлянням рук

Комплекс прийомів умовного бою без зброї. Комплекс прийомів умовного бою без зброї на 16 рахунків: ВП — стройова стійка;

«Один» — прийняти готовність до бою. з кроком правої ноги назад виконати захист підставлянням передпліччя лівої руки вгору;

«Два» — завдати прямого удару правою рукою в голову;

«Три» — з поворотом праворуч виконати захист відбиттям правою рукою від удару рукою знизу;

«Чотири» — з кроком лівою ногою удар ліктем лівої руки збоку в голову;

«П’ять» — поворот ліворуч кругом, захист відбивом назовні лівою рукою з посиленням правою рукою;

«Шість» — удар ногою в живіт, прийняти правосторонню стійку;

«Сім» — з поворотом ліворуч, захист з відбивом назовні лівою рукою;

«Вісім» — з кроком правої ноги, удар лівою ногою знизу;

«Дев’ять» — удар коліном лівої ноги в обличчя, прийняти лівосторонню стійку;

«Десять» — повертаючись ліворуч кругом, з кроком лівої ноги вперед удар ребром долоні лівої руки навідмах;

«Одинадцять» — удар правою ногою в пах, прийняти готовність до бою;

«Дванадцять» — повертаючись праворуч з кроком лівої ноги вперед, захист передпліччям прямих схрещених рук від удару ногою знизу;

«Тринадцять» — з кроком правою ногою удар двома руками одночасно по тулубу, долоні усередину;

«Чотирнадцять» — з кроком правою ногою назад, удар ліктем назад;

«П’ятнадцять» — різкий нахил вперед, удар лівою ступнею назад по нападнику, поворот на правій нозі ліворуч, готовність до бою;

«Шістнадцять» — стройова стійка.

  • 1. Назвіть найболючіші місця для удару ногою і рукою.
  • 2. Які удари рукою вам відомі?
  • 3. Чому під час єдиноборства з противником у всіх видах повинні застосовуватися удари ногою?
  • 4. Які прийоми захисту від ударів ногою вам відомі?
  • 5. Продемонструйте фронтальну стійку без зброї.
  • 6. Виконайте комплекс прийомів умовного бою з без зброї.


Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.