Образотворче мистецтво. 7 клас. Федун

Монограма — літери, що говорять про тебе

Уяви, що ініціали твого імені, написані на папері, раптом оживають... Лінії літер то потовщуються, то тоншають, вони стають довшими, переплітаються, мов змії, звиваються на папері, згинаючись і закручуючись у химерні знаки... Нарешті, стомлені цим дивовижним танцем, вони застигають у нерухомості... Ти з хвилюванням нахиляєшся над папером і бачиш, як твоє ім’я сплелося в незвичайний витончений візерунок — монограму. Вона ще приховує у собі відбиток таємничості, руху і магічним чином притягує до себе погляд...

Поняття «монограма» прийшло до нас із грецької мови й означає «проста лінія».

Монограма — це будь-яке зображення, намальоване однією лінією. Пізніше слово «монограма» набуло іншого значення — знак, складений з переплетених між собою початкових літер імені та прізвища власника або скорочення від його повного імені.

У минулому монограма заміняла особистий підпис володарів. Королі й інші знатні персони використовували монограми на особистих печатках для скріплення документів. Власні монограми в минулому красувалися на королівських палацах, будинках дворян та аристократів. Ідея застосування монограми набула широкої популярності. Монограми бачимо на полотнах художників, виробах скульпторів і граверів та інших авторських роботах. До речі, в середні віки традиція дарувати своєму коханому (або коханій) носовичок з вишитими ініціалами була виявом вдячності та найніжніших почуттів. На жаль, цей ритуал освідчення в коханні зник у наш час. А даремно. Бо ж стільки романтики й ентузіазму в цій традиції!

Ще й сьогодні особисті монограми можна побачити вишитими на білизні, скатертинах і серветках, їх гравіюють на перснях, виготовляють у вигляді ювелірних прикрас та оберегів, вишивають на краватках і ділових костюмах. Оригінальний підпис-монограма привертає увагу і виділяється своєю нестандартністю.

На перший погляд, намалювати монограму достатньо просто, однак це не так. Уся краса монограми — в її простоті, гармонійності та довершеності. Створення такої монограми — непросте завдання, воно вимагає від художника великого досвіду і натхнення. Адже створена монограма має ще й відображати характер особистості її власника, бути лаконічною (жодної зайвої лінії) і водночас тішити око своєю гармонійністю.

Важливо також знати, яким шрифтом її виконувати. Це залежить від того, хто головний герой цієї монограми. Наприклад, друковані літери призначені для чоловіків, каліграфічні — тільки для жінок, прописні похилі — для жінок і подружніх пар.

За всіма правилами, монограма має складатися з трьох літер: з перших букв імені, прізвища та по батькові. Але в сучасній інтерпретації ми можемо змінювати послідовність літер, виходячи з того, як прийнято звертатися: ім’я, по батькові, прізвище. Або ж зовсім опустити букву по батькові. Для жінок букви імені та по батькові повинні бути маленькими, а літера прізвища — великою і по центру. Той самий принцип і для чоловіків, тільки всі букви мають бути великими. Для подружніх пар правило таке: першою йде літера імені дружини, вона маленька, потім літера прізвища — велика, а потім — літера імені чоловіка, так само маленька.

Монограми можуть бути як прості, що складаються з окремих літер, так і такі, що складаються з букв, переплетених між собою.

Якщо в монограмі є кілька літер, то ця монограма призначена для офіційного використання. Якщо одна буква — для неофіційного.

У наш час багато що змінилося і спростилося, тому з’явилася можливість виконувати все в будь-якому стилі, навіть у найхимернішому. Так, як тобі до вподоби, а не за установленими правилами.

Існує величезна різноманітність шрифтів, які використовуються для монограм. Як і раніше, популярні традиційні шрифти із зарубками, але використовують також шрифти і без них. Поширеними є шрифти з безліччю прикрас у вигляді квітів, листочків, ягід. Ну і, звичайно ж, варто згадати вигадливі каліграфічні шрифти. В одній багатобуквеній монограмі можуть бути використані шрифти різних типів, що робиться навмисно для відображення індивідуальності людини.

1. Монограма італійського художника епохи Відродження Леонардо да Вінчі

2. Монограма французького герцога, кардинала Католицької церкви, міністра Франції кардинала Рішельє

3. Монограма італійського художника епохи Відродження Мікеланджело Буанарротті

У наш час нерідко жіночі монограми складаються лише з першої літери (ініціал імені або прізвища), а чоловічі, як і раніше, — з трьох. Якщо робити монограму з трьох літер однакового розміру, то порядок наступності букв у ній уже змінюється порівняно з традиційним: ім’я, по батькові, прізвище.

Можливі персональні монограми із двох букв (ініціали імені та прізвища).

Монограми часто вписують в яку-небудь геометричну форму: коло, овал, ромб тощо. Можливе також використання вінків із квітів, щитів, корон різних видів.

У відкритому доступі в мережі Інтернет давно вже є колекції малюнків старовинних монограм, які можна брати за основу, щоб за їхнім зразком робити щось самостійно. Достатньо буде лише дотримуватися описаних правил.

4. Монограма французького воєначальника Генріха де Лорена Д’Аркура і Арманьяка

5. Монограма французького філософа Мішеля де Монтеня

6. Монограма королеви Франції Анни Австрійської

Друзі! Подивіться на монограми людей минулого та наших з вами сучасників. За цими чарівними літерами — різні характери і долі. Кожна з цих монограм відображає неповторну людську індивідуальність. Пропоную розробити ескіз власної монограми, скориставшись порадами, поданими в підручнику. Пам’ятайте, що такий буквений малюнок належить до графічного дизайну, а отже, зверніть увагу на ритм у композиції та добирайте кольори так, щоб забезпечити виразність зображення.

Монограми герцогині Бретані, королеви Франції Анни Бретонської

ВИКОНАЙ УДОМА

Готуючись до наступного уроку, відшукай у журналах, мережі Інтернет зображення сучасного модельного одягу. Зверни особливу увагу на найбільш яскраві й виразні його елементи. Підбери ті зразки, які ти бажаєш використати для розробки дизайнерського варіанта сучасної шкільної форми.