Образотворче мистецтво. 7 клас. Федун

Ландшафтний дизайн як засіб організації середовища

Людина, як відомо, є частиною природи. А в прадавні часи ще й надзвичайно залежала від примх погоди, кліматичних і географічних умов проживання. Тому, організовуючи свій побут, наші предки змушені були рахуватися із середовищем, в якому їм доводилося перебувати. Часи змінювалися. Людина розвивала знаряддя праці, а це, в свою чергу, допомагало змінювати умови життя: комфорт і затишок приходив до людських осель. Високий рівень ведення господарства надав можливість дедалі менше залежати від природного чинника. Тоді природа ще панувала над людиною. Однак людство розуміло необхідність її краси, морального та духовного спокою і благополуччя, навіть здоров’я при тісному контакті з нею.

Вже у стародавньому світі були відомі легендарні висячі сади Семіраміди у прадавньому Вавилоні, сади Стародавнього Риму з водоймами та фонтанами серед зелені внутрішніх двориків, сади Стародавнього Китаю та Японії з їх поклонінням природі. Ще з тих часів продовжуються традиції намагання людини узгодити своє життя із красою навколишнього світу.

Середньовіччя відоме цілими каскадами садово-паркових пам’яток. Насамперед це створення зон для відпочинку, прогулянок, влаштування ігор, забав тощо, які відбувалися просто неба і вимагали відповідної організації естетичного середовища.

Із бурхливим розвитком міст і промисловості у людини виникла потреба у тіснішому спілкуванні з природою. Так, у середині ХІХ ст. сформувався рукотворний ландшафт, або ландшафтне мистецтво. Своїми функціями воно суттєво відрізнялося від традиційних садів, парків і вимагало певного просторово-художнього рішення. Під час оформлення ландшафтів брали за основу традиції садово-паркового мистецтва. Водночас формувалися планувальні прийоми, які відповідали вимогам часу, з’явилися нові категорії озеленених територій — сквери, бульвари, громадські парки, лісопарки.

Таким чином, садово-паркове мистецтво стало прародичем ландшафтного дизайну та основою для подальшого його розвитку.

Ландшафтний дизайн — вид дизайнерської діяльності, завданням якої є об’ємно-просторова організація території за допомогою компонентів природного ландшафту, скульптур та архітектурних споруд.

Англійський парк. «Гайд-парк» у Лондоні

В Європі склалися два напрями ландшафтного дизайну. Один із них — англійський парк: він вільно вписується в уже існуюче природне середовище або реконструює і відтворює його. Інший — французький парк, він сформований за рахунок геометрично вивіреного плану дизайнера.

Для англійського садоустрою притаманною є художня та функціональна єдність природного середовища та архітектурних споруд. Французький підхід заснований на раціональному, математично виваженому підході, коли композиція парків має чіткий план і виглядає як величезний геометричний орнамент, створений із зелених насаджень. Типовим прикладом французького паркового мистецтва, що набуло розвитку в багатьох європейських країнах, є палацово-парковий ансамбль Версаль.

Традиції ландшафтного дизайну в країнах Сходу зовсім інші. Тут головним є глибоке філософсько-поетичне усвідомлення ролі природи в житті людини. У країнах Сходу дизайнери, створюючи парк або сад, намагалися підкреслити його природність, адже саме в цьому вони вбачали особливу виразність. Природність лише підкреслювали альтанки, будиночки для чайних церемоній, місточки й арки.

Французький парк. Садово-парковий ансамбль Версаль

Такий дизайн зливається воєдино із порослим мохом камінням, плутаними доріжками, старовинними скульптурами та спеціально вирощеними мініатюрними деревами. У японських садах існують навіть особливі місця для самозаглиблення і молитов — Сад каміння.

Японський сад

Друзі! Спробуймо уявити себе в ролі ландшафтного дизайнера та створити проект дизайну середовища. Пропоную обрати темою нашої роботи ескіз дитячого або спортивного майданчика. Ви вже знаєте, якими є основні принципи дизайнерської діяльності та як можна використовувати можливості існуючого ландшафту. Не забудьте гармонійно поєднати рельєф і зелені насадження з різноманітними гірками, гойдалками, каруселями та альтанками. Перед виконанням роботи перегляньте подані у підручнику варіанти конструкцій дитячого майданчика. Під час виконання свого ескізу обов’язково врахуйте правила лінійної та повітряної перспективи.